Przez Przełęcz Młyńską

Lato? Góry? Rower? Beskidy! Zapraszamy na przejażdżkę rowerową po malowniczej trasie wokół Gorców w Beskidach Zachodnich. Trasa prowadzi głównie utwardzonymi ścieżkami, wzdłuż dolin Kamienicy, Ochotnicy i Dunajca, w pobliżu Gorczańskiego Parku Narodowego. Trasę rekomendujemy osobom o przynajmniej przeciętnej kondycji fizycznej, choć osoby mniej wprawione również mogą spróbować swoich sił, rezerwując sobie po prostu więcej czasu na tę przejażdżkę.

Ochotnica Dolna http://www.ochotnica.iaw.pl/

Ochotnica Dolna
http://www.ochotnica.iaw.pl/

Punktem startowym i zarazem końcowym naszej wycieczki jest wieś letniskowa Zabrzeż
u ujścia Kamienicy do Dunajca. Znajduje się tu ważne skrzyżowanie, na którym droga łącząca „zakopiankę” z doliną Dunajca (Lubień-Mszana-Szczawa-Kamienica-Zabrzeż) łączy się z drogą z Nowego Sącza do Krościenka i Szczawnicy. Podążając wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 968 znajdujemy się właściwie na granicy dwóch krain: na północ od Kamienicy rozpościera się bowiem Beskid Wyspowy, na południu natomiast znajdują się Gorce. Nazwa Gorce wywodzi się prawdopodobnie od słowa „gorzeć” (palić się, płonąć)
i pochodzi od sposobu uzyskiwania polan śródleśnych metodą żarową. Kamienica Gorczańska ma charakter górskiego potoku i tworzy malowniczy krajobraz wśród beskidzkich skał.

Kamienica Gorczańska http://igorce.eu

Kamienica Gorczańska
http://igorce.eu

Po naszej prawej stronie, na lewym zboczu doliny Kamienicy, widoczne są liczne wzniesienia, m.in. Byniowa (688 m) z doskonałym widokiem na Tatry i Beskidy, oraz Koziarnia (609 m) z szeroką panoramą szczytów Beskidu Wyspowego, Beskidu Sądeckiego i Pienin. Najbliżej trasy wznosi się Babia Góra (452 m), na której płaskim wierzchołku znajdują się ślady dawnego osadnictwa kultury łużyckiej.

Wzniesienie Byniowa http://www.digart.pl

Wzniesienie Byniowa
http://www.digart.pl

Trasa prowadzi nas dalej w górę rzeki Kamienicy, pozwalając nam cieszyć się malowniczymi widokami Gorców i Beskidu Wyspowego, po czym za wsią Zasadne skręca na południe, by poprowadzić nas przez las do Przełęczy Wierch Młynne (732 m n.p.m). Północne stoki spod przełęczy opadają do doliny Potoku Zasadnego, południowe do doliny potoku Młynne. Nieco po południowej stronie przełęczy znajduje się stylowa kapliczka oraz osiedle Wierchmłynne.

Droga prowadząca do Przełęczy Wierch Młynne http://npm.pl

Droga prowadząca do Przełęczy Wierch Młynne
http://npm.pl

Kontynuujemy trasę w kierunku południowym, do miejscowości Ochotnica, po czym podążamy w dół doliny rzeki Ochotnicy, aż do jej ujścia do Dunajca w Tylmanowej.
Ta górska rzeka ma bardzo duży potencjał erozyjny i w czasie wezbrań transportuje ogromne ilości ziemi i kamieni o znacznej sile niszczącej. Na co dzień natomiast tworzy malowniczy widok, pięknie wkomponowując się w gorczański krajobraz.

Rzeka Ochotnica http://www.garnek.pl

Rzeka Ochotnica
http://www.garnek.pl

Po obu stronach rzeki rozpościera się widok na kolejne łagodne, zaokrąglone górki, m.in. Jasienik (773 m), Wierchy (609 m), Tylmanowska Góra (603 m) czy Wietrznice (534 m).

Łagodne, zaokrąglone górki tworzą charakterystyczny krajobraz http://mountaintravelbike.com

Łagodne, zaokrąglone górki tworzą charakterystyczny krajobraz
http://mountaintravelbike.com

Ochotnica wpada w końcu w Tylmanowej do Dunajca, a nasza trasa ponownie łączy się z drogą wojewódzką nr 969. Dunajec, który swoje źródła ma w Tatrach Zachodnich i znany jest głównie z bajkowego przełomu w Pieninach, jest rzeką gwałtowną, mocno wcinającą się w krajobraz. Tutaj tworzy kręty meander i wartko biegnie przez kolejne miejscowości. Przed nami jeszcze tylko kilka kilometrów i, po przekroczeniu Kamienicy, wracamy do Zabrzeża.

Dunajec w Tylmanowej http://www.panoramio.com

Dunajec w Tylmanowej
http://www.panoramio.com

Trasa wokół Gorców, wzdłuż malowniczych dolin rzek i potoków górskich, to doskonała propozycja dla osób, które kochają aktywny wypoczynek. Piękne, sielankowe widoki, szum górskich potoków i dużo zieleni zapewniają doznania estetyczne i wypoczynek od miejskiego zgiełku. Trasa nie wymaga wybitnych umiejętności w kolarstwie górskim, lecz pozwala się cieszyć łagodnym, górskim krajobrazem. Zaplanuj dzień w Gorcach
i już dziś ściągnij naszą trasę w aplikacji Just Walk About wprost na swojego smartfona!

Przełęcz Młyńska na Just Walk Abouthttp://justwalkabout.pl/trasa/id/10104

Przełęcz Młyńska na Just Walk About
http://justwalkabout.pl/trasa/id/10104

Link do trasy —> http://justwalkabout.pl/trasa/id/10104

Polub Nas na Facebooku! —> https://www.facebook.com/Justwalkabout

just-walk-about-9-l-280x280

 

Opracowała,

Ela Koulechov

Redaktor Justwalkabout.pl

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa, Polska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>