Karłów – Szczeliniec – Pasterka – Karłów

Góry Stołowe, objęte ochroną w postaci Parku Narodowego Gór Stołowych,
to jeden z nielicznych przykładów gór płytowych w Europie. Ten masyw w Sudetach Środkowych, wypiętrzony 30 mln lat temu, swoją nazwę zawdzięcza płaskiemu ułożeniu warstw skalnych, co sprawia, że jego powierzchnia jest „płaska jak stół”.
Z tego „blatu” wystaje jednak wiele szczytów, i dziś zapraszamy na najwyższy z nich – Szczeliniec Wielki. Pomimo niewielkiej wysokości bezwzględnej (919 m n.p.m.), trapezoidalna sylwetka Szczelińca jest widoczna i dobrze rozpoznawalna z daleka, a na płaskim wierzchołku znajduje się kilka tarasów widokowych m.in. ze wspaniałą panoramą Karkonoszy.

Szczeliniec Wielki widoczny z Karłowa http://www.summitpost.org

Szczeliniec Wielki widoczny z Karłowa
http://www.summitpost.org

Wyruszamy ze wsi Karłów, skąd prowadzi najłatwiejsza trasa. Na szczyt prowadzi kręta droga z 665 kamiennych stopni, ułożonych na początku XIX w. Z daleka widzimy płaski szczyt porośnięty lasem iglastym, z charakterystycznymi formami skalnymi, którym przyjrzymy się z bliska po dotarciu na wierzchołek. Powstałe w naturalny sposób skałki są znakiem rozpoznawczym Szczelińca. Niektóre z nich, przypominające kształtem zwierzęta lub ludzi, otrzymały swoją nazwę. Mamy więc m.in. Wielbłąda, Słonia, Wiewiórkę czy Żółwia.

Jedną z najbardziej charakterystycznych form skalnych jest Tron Liczyrzepy lub Tron Pradziada, na który można się bezpiecznie wspiąć. Sam Liczyrzepa, symbol Gór Stołowych, zwany także Małpoludem, widoczny jest ze szczytu wraz z panoramą na sąsiedni masyw Braumowskich Ścian.

Tron Liczyrzepy http://www.garnek.pl

Tron Liczyrzepy
http://www.garnek.pl

Liczyrzepa albo Małpolud (w tle masyw Braumowskich Ścian) http://www.globtroter.pl

Liczyrzepa albo Małpolud (w tle masyw Braumowskich Ścian)
http://www.globtroter.pl

Z formacji skalnych warto jeszcze zwrócić uwagę na tzw. chybotki – skały, które pomimo wielkiej masy można poruszyć przy użyciu niewielkiej siły (np. ludzką ręką). Zjawisko to występuje, kiedy powierzchnia styku skały jest mniejsza od powierzchni w najszerszym miejscu, w wyniku nierównomiernego wietrzenia. Na Szczelińcu znajdują się dwie takie skały, o wdzięcznych nazwach Kołyska Księżniczki Emilki oraz Serce Ducha Gór.

Chybotek http://kalejdoskop.h2.pl

Chybotek
http://kalejdoskop.h2.pl

Interesujące są także głębokie wąwozy i korytarze skalne, takie jak Piekiełko
i Diabelska Kuchnia
. Panuje w nich specyficzny mikroklimat, przykładowo pokrywa śnieżna w Piekiełku może się utrzymywać nawet w lipcu.

Piekiełko http://www.portalgorski.pl

Piekiełko
http://www.portalgorski.pl

Osobliwością i urokiem Gór Stołowych są płaskie powierzchnie szczytów, dzięki czemu na wierzchołku jest kilka tarasów widokowych, z których możemy podziwiać całą Ziemię Kłodzką, a także pasmo Sudetów z Karkonoszami.

Jeden z tarasów widokowych na Szczelińcu http://mojekrajobrazy.blogspot.com

Jeden z tarasów widokowych na Szczelińcu
http://mojekrajobrazy.blogspot.com

Widok ze Szczelińca Wielkiego na Braumowskie Ściany http://www.eurogory.com

Widok ze Szczelińca Wielkiego na Braumowskie Ściany
http://www.eurogory.com

Na szczycie Szczelińca stoi schronisko PTTK, w którego bufecie można się posilić.

Ciekawostką związaną ze Szczelińcem jest to, że w 1790 r. na jego szczycie stanął Johann Wolfgang Goethe, wybitny niemiecki poeta romantyczny. W tym miejscu również,
a konkretnie w Piekiełku, kręcono sceny do filmu „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”.

Schronisko Szczeliniec www.fotomani.inf

Schronisko Szczeliniec
www.fotomani.inf

W pobliżu Szczelińca Wielkiego znajduje się drugi szczyt, nieco niższy, choć równie rozległy – Szczeliniec Mały (850 m n. p. m). Jest on jednak objęty ścisłą ochroną i całkowicie zamknięty dla ruchu turystycznego.

Gdy już nacieszymy się widokami, możemy schodzić do Pasterki. Jest to wieś letniskowa, w której znajduje się schronisko PTTK „Pasterka” oraz inne obiekty noclegowe, wypoczynkowe i agroturystyczne. Miejscowość stanowi bazę wypadową w najbardziej atrakcyjne partie Gór Stołowych. Zabudowę wsi, powstałej w czasie kolonizacji czeskiej, stanowią budynki poniemieckie, jest także zabytkowy kościół pw. św. Jana Chrzciciela z 1787 r. We wsi znajduje się także unikatowa w Polsce hodowla owiec skudde – najmniejszej i najbardziej pierwotnej rasy owiec. Ze względu na niskie wymagania, zwierzęta te wykorzystywane są do regulacji łąkowych ekosystemów głównie na terenach chronionych.

Owce skudda w Pasterce http://techagra.pl

Owce skudda w Pasterce
http://techagra.pl

Po wizycie w tej spokojnej miejscowości, trasą okrążającą Szczeliniec Mały wracamy
do Karłowa. Tu możemy zobaczyć pozostałości dawnych fortyfikaji – tzw. Fort Karola.

Ruiny Fortu Karola w Karłowie http://www.polskaniezwykla.pl

Ruiny Fortu Karola w Karłowie
http://www.polskaniezwykla.pl

Zatłoczone Rysy i zakorkowana „zakopianka” w sezonie urlopowym coraz częściej zmuszają do poszukiwania górskich alternatyw. Atrakcyjną propozycją są Sudety, a w nich Góry Stołowe, które wciąż nie są aż tak popularną destynacją, dzięki czemu na szlaku możemy się cieszyć względnym spokojem, a na szczycie podziwiać widoki tak długo, jak mamy ochotę.

Trasa na Just Walk Abouthttp://justwalkabout.pl/trasa/id/10102

Trasa na Just Walk About
http://justwalkabout.pl/trasa/id/10102

Proponowana przez nas trasa polecana jest dla wszystkich, którzy lubią kontakt
z naturą, a w górach kochają piękne widoki i doceniają niezwykłe piękno przyrody nieożywionej.
Stopień trudności trasy jest niewielki, dzięki czemu każdy sobie z nią poradzi bez większych problemów. Zaplanuj czas w Górach Stołowych i już dziś ściągnij na swojego smartfona trasę w aplikacji Just Walk About!

Link do trasy —> http://justwalkabout.pl/trasa/id/10102

Polub Nas na Facebooku! —> https://www.facebook.com/Justwalkabout

just-walk-about-9-l-280x280

Opracowała,

Ela Koulechov

Redaktor Justwalkabout.pl

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa, Polska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>