Chojnik – zamek nad Piekielną Doliną

Jest w Karkonoszach góra, a na niej zamek, w którym mieszkała ongiś rozkapryszona
i okrutna księżniczka Kunegunda.  Rycerz, który chciałby zdobyć jej rękę, musiał objechać górę dookoła konno i w pełnym rynsztunku. Wielu zginęło, spadając
ze stromych zboczy, co przezorniejsi rezygnowali, by zachować życie.
Jeden tylko rosły i przystojny jeździec, w którym księżniczka się zakochała i była gotowa nawet zrezygnować ze swojego warunku, pokonał bezwzględną górę. Kiedy jednak szczęśliwa panna wybiegła mu na spotkanie, dzielny rycerz odrzucił jej zaloty, oświadczając, że nie będzie się wiązał z dziewczyną bez serca, przez którą zginęło tak wielu młodych jeźdźców. Zrozpaczona księżniczka, czy to z powodu upokorzenia, czy też wyrzutów sumienia – sama rzuciła się w przepaść…

To tylko legenda, faktem jest natomiast istnienie dobrze zachowanych ruin zamku Chojnik na górze o tej samej nazwie, w Jeleniej Górze-Sobieszynie, z którego wieży roztacza się malowniczy widok na okolicę.

Widok z góry na zamek Chojnik http://discoversilesia.pl

Widok z góry na zamek Chojnik
http://discoversilesia.pl

Powstanie pierwszej warowni na górze Chojnik (627 m n.p.m.) należy wiązać
z osadnictwem piastowskich książąt świdnicko-jaworskich. Pierwsza drewniana fortyfikacja została wzniesiona już pod koniec XIII w., a murowany zamek, zwany początkowo Chojnasty, w drugiej połowie XIV w. Doskonała lokalizacja na skalistym szczycie opadającym od południa pionową ścianą do Piekielnej Doliny, sprawiała,
że twierdza była niemal nie do zdobycia.

Zamek Chojnik http://www.iwoman.pl/

Zamek Chojnik
http://www.iwoman.pl/

Zamek był wielokrotnie rozbudowywany, czego świadkiem są kolejne linie murów obronnych, którymi ogradzano nowe fragmenty budowli. Na początku XVII w. zamek należał do Hans Ulrich von Schaffgotscha, który służył w armii cesarza Ferdynanda II w czasie wojny trzydziestoletniej. Został jednak oskarżony o zdradę i ścięty, a jego majątek, wraz fortyfikacją na Chojniku, skonfiskowany.
Zamek powrócił w ręce syna poprzedniego właściciela, nie miał jednak wiele szczęścia,
bo już w 1675 roku został trafiony przez piorun i nie oparł się pożarowi. Po tym incydencie popadł w ruinę, z której już się nie podniósł, stał się jednak szybko atrakcją turystyczną dla osób odwiedzających pobliskie Cieplice. W XX w. trochę zrewitalizowany, był odwiedzany m.in. przez Karola Wojtyłę.

Na zamku można zwiedzać pomieszczenia mieszkalne, postrzelać z kuszy, zobaczyć średniowieczny pręgierz, koniecznie jednak trzeba wspiąć się na wieżę, z której rozpościera się panorama na niemal całe polskie Karkonosze, Pogórze Karkonoskie, Kotlinę Jeleniogórską wraz z otaczającymi je pasmami Rudaw Janowickich od wschodu, Górami Kaczawskimi od północy i Górami Izerskimi
od zachodu.

Wejście na wieżę zamkową https://podrozezmamaitata.wordpress.com

Wejście na wieżę zamkową
https://podrozezmamaitata.wordpress.com

Widok z wieży zamkowej http://www.garnek.pl

Widok z wieży zamkowej
http://www.garnek.pl

Góra Chojnik to jednak nie tylko książęcy zamek, lecz także osobliwości przyrodnicze. Poznamy je, wspinając się na górę trudniejszym, czarnym szlakiem.
Od strony północnej znajdują się tu Zbójeckie Skały i Skalny Grzyb – ostańce granitowe, pochodzące sprzed ponad 300 mln lat. Są to ciekawe formy skalne, które stanowią także doskonały punkt widokowy na roztaczającą się poniżej Kotlinę Jeleniogórską. W ich obrębie znajduje się jaskinia szczelinowa Dziurawy Kamień oraz Jaskinia Zbójecka (Zbójecka Grota).

Zbójeckie Skały http://mojaszuflada.blog.pl/

Zbójeckie Skały
http://mojaszuflada.blog.pl/

Również pod względem fauny góra Chojnik prezentuje się interesująco. Choć nazwa góry pochodzi od choiny – rodzaju drzewa iglastego z rodziny sosnowatych, to występuje tu
50 karkonoskich gatunków drzew i krzewów. Fauna natomiast reprezentowana jest przez wiele gatunków ptaków (w tym aż 6 dzięciołów), a także sarny, a nawet muflony – dzikie owce górskie sprowadzone do Polski w XX w. z dalekiej Sardynii.

Dzięcioł zielonosiwy http://www.ptakipolski.pl

Dzięcioł zielonosiwy
http://www.ptakipolski.pl

Muflon w Karkonoszach http://blog.spy-optic.pl/

Muflon w Karkonoszach
http://blog.spy-optic.pl/

Bogaty i unikatowy świat flory, fauny i przyrody nieożywionej na górze Chojnik objęty jest ochroną w postaci eksklawy Karkonoskiego Parku Narodowego, o czym należy pamiętać odwiedzając zamek (wiąże się to z dodatkową opłatą). Z zamku schodzimy drugą ścieżką, z powrotem do Jeleniej Góry-Sobieszyna.

Chojnik trasa na Just Walk Abouthttp://justwalkabout.pl/trasa/id/10097

Chojnik trasa na Just Walk About
http://justwalkabout.pl/trasa/id/10097

Góra Chojnik skrywa w sobie średniowieczną historię i dawne legendy, dawniej niedostępna twierdza dziś przyciąga rzesze turystów. Książęcy zamek w otoczeniu unikatowej karkonoskiej przyrody, ze wspaniałym punktem widokowym na malowniczą okolicę to punkt obowiązkowy dla odwiedzających tę część Sudetów.
W zwiedzaniu pomocna będzie nasza starannie opracowana trasa w aplikacji Just Walk About, którą już dziś możesz ściągnąć na swojego smartfona!

Link do trasy —> http://justwalkabout.pl/trasa/id/10097

Polub Nas na Facebooku! —> https://www.facebook.com/Justwalkabout

just-walk-about-9-l-280x280

Opracowała,

Ela Koulechov

Redaktor Justwalkabout.pl

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa, Polska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>