Zabrzeż – Łukowica

Dzisiaj zabieramy was na wycieczkę rowerową na pograniczu Beskidu Sądeckiego
i Beskidu Wyspowego
, nad Kotliną Sądecką,  w pobliżu Starego Sącza. Trasa biegnie od miejscowości Zabrzeż, następnie doliną Dunajca, do wsi Łukowica i z powrotem do Zabrzeży.

Widok na Zabrzeż https://www.youtube.com

Widok na Zabrzeż
https://www.youtube.com

Naszą trasę zaczynamy w Zabrzeży, u ujścia Kamienicy Gorczańskiej do Dunajca. Jedziemy wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 969, przez malowniczą gminę Łącko, położoną po obu stronach Dunajca. Na tym odcinku do Dunajca wpada  z lewej strony wiele górskich potoków, m.in. Gorzkowski Potok, Kadecki Potok, Jastrząbka, Słomka.

Gmina Łącko nad Dunajcem http://www.lacko.pl

Gmina Łącko nad Dunajcem
http://www.lacko.pl

Teren na południe od Dunajca jest oczywiście wyżej wyniesiony, jednak i na północ od tej rzeki widocznych jest wiele wzniesień. Jednym z ciekawszych jest Góra Zyndrama (410 m) w Maszkowicach, będąca jednym z ważniejszych obiektów archeologicznych w Małopolsce. Choć wykopaliska trwają tam od początku XX w., to jednak na początku odnaleziono jedynie ślady kultury łużyckiej z epoki brązu. Dopiero w 2011 r. odkryto ślady
o wiele starszego osadnictwa – fragmenty kamiennej fortyfikacji sprzed prawie 3500 lat. Tak stare budownictwo kamienne w Europie poza regionem śródziemnomorskim spotyka się bardzo rzadko.

Fragment fortyfikacji sprzed 3500 lat na Górze Zyndrama http://wiadomosci.dziennik.pl

Fragment fortyfikacji sprzed 3500 lat na Górze Zyndrama
http://wiadomosci.dziennik.pl

Za potokiem Jastrząbka opuszczamy drogę wojewódzką, aby podążyć na północ,
a za Podegrodziem na północny zachód i zachód. W ten sposób, wciąż podziwiając pagórkowaty krajobraz Beskidu Wyspowego, docieramy do Łukowicy.
Jest to prehistoryczna osada, dziś licząca nieco ponad 2000 mieszkańców. We wsi znajduje się zabytkowy drewniany kościół pw. św. Andrzeja Apostoła, wzmiankowany już w 1325 r., przebudowany pod koniec XVII w.  w stylu barokowym. Świątynia znajduje się na trasie Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.

Drewniany kościół pw. św. Andrzeja Apostoła http://www.parafia.lukowica.org

Drewniany kościół pw. św. Andrzeja Apostoła
http://www.parafia.lukowica.org

Do interesujących obiektów kulturowych Łukowicy należy także murowana kaplica Świętego Krzyża na zabytkowym cmentarzu przy kościele pw. św. Andrzeja.
Ponadto wieś może pochwalić się istnieniem wielu pomników przyrody, zwłaszcza wiekowych drzew, a także kapliczek przydrożnych. Jedną z takich kapliczek jest pochodząca z 1873 kapliczka znajdująca się w przysiółku Zawada.

Murowana kapliczka na cmentarzu w Łukowicy https://pl.wikipedia.org

Murowana kapliczka na cmentarzu w Łukowicy
https://pl.wikipedia.org

Wzdłuż doliny rzeki Łukowicy dojeżdżamy do wsi Roztoki, aby potem zawrócić
i podążyć przez Czarny Potok i Łącko z powrotem do Zabrzeży.

Zabrzeż w dolinie Dunajca http://www.panoramio.com

Zabrzeż w dolinie Dunajca
http://www.panoramio.com

Trasa rowerowa Zabrzeż-Łukowica wzdłuż fragmentu malowniczej doliny Dunajca to doskonała propozycja dla osób lubiących aktywny wypoczynek, którym nie straszne są długie kilometry po górzystym terenie.

Trasa Zabrzeż - Łukowica  na Just Walk Abouthttp://justwalkabout.pl/trasa/id/10100

Trasa Zabrzeż – Łukowica na Just Walk About
http://justwalkabout.pl/trasa/id/10100

Trasa prowadzi wzdłuż utwardzonych ulic, wśród przepięknych krajobrazów Beskidu Sądeckiego i Wyspowego. Średni stopień trudności sprawia, że trasa jest odpowiednia również dla mniej wprawionych osób. Ściągnij naszą trasę  w aplikacji Just Walk About już dziś na swojego smartfona i poznawaj Beskidy!

Link do trasy —> http://justwalkabout.pl/trasa/id/10100

Polub Nas na Facebooku! —> https://www.facebook.com/Justwalkabout

just-walk-about-9-l-280x280

 

Opracowała,

Ela Koulechov

Redaktor Justwalkabout.pl

 

 

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa, Polska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>