Droga Królewska i rynek w Krakowie

Kraków z lotu ptakaseniorzypodgorza.blox.pl

Kraków z lotu ptaka
seniorzypodgorza.blox.pl

Kraków to przede wszystkim Wawel, Rynek i Sukiennice. Kraków to także Droga Królewska – historyczna droga prowadząca od głównej bramy wjazdowej do miasta,
przez Barbakan i Bramę Floriańską do Zamku Królewskiego na Wawelu.
Jeśli wybieracie się na spacer po dawnej stolicy Polski, to Droga Królewska jest doskonałą propozycją na jej zwiedzanie.

Rynek Głównyhttp://enamelapartments.com

Rynek Główny
http://enamelapartments.com

Naszą trasę zaczynamy przy Barbakanie, zwanym też Rondlem, ukrytym w północnej części Plantów. Ta gotycka budowla  stanowi najbardziej na północ wysuniętą część fortyfikacji miasta i jest jednym z najcenniejszych zabytków Krakowa. Wzniesiony
pod koniec XV w. z obawy przed tureckim najazdem, niegdyś otoczony głęboką fosą, Barbakan posiada masywną, okrągłą sylwetkę, siedem wieżyczek i ściany o grubości ponad 3 m.

Barbakan, zwany Rondlemhttp://www.pokojewkrakowie.pl/

Barbakan, zwany Rondlem
http://www.pokojewkrakowie.pl/

Głównym zadaniem Barbakanu była obrona Bramy Floriańskiej, z którą był połączony tzw. szyją – połączeniem mostowym.

Brama Floriańska www.polskaniezwykla.pl

Brama Floriańska
www.polskaniezwykla.pl

Ulica Floriańska, którą następnie podążamy, mieści wiele zabytkowych kamienic, które kryją w sobie ciekawe historie. Na uwagę zasługuje szczególnie Dom Jana Matejki – kamienica, w której żył i tworzył jeden z najznamienitszych polskich artystów.
Już w kilka lat po jego śmierci w kamienicy utworzono muzeum wybitnego malarza,
w którym dziś możemy oglądać m.in. jego sypialnię na parterze, a na trzecim piętrze pracownię.

Dom Jana Matejki http://www.spotkania-z-zabytkami.pl

Dom Jana Matejki
http://www.spotkania-z-zabytkami.pl

Krakowski Rynek Główny o wymiarach 200 x 200 m należy do największych
w Europie.
Wytyczony został w 1257 r., podczas lokowania Krakowa na prawie magdeburskim. Początkowo jako plac handlowy, z czasem nabierał funkcji administracyjnych, wykonywano na nim również kary i wyroki śmierci. Charakterystycznym elementem krakowskiego rynku są oczywiście Sukiennice,
czyli kramy kupieckie, z czasem połączone w jeden, zadaszony budynek. Ich pierwotny kształt ucierpiał co prawda w XVI w. w pożarze,  pozwoliło to jednak na odbudowę sukiennic w stylu renesansowym, w czasie której podwyższono je o jedną kondygnację
i zwieńczono wspaniałą attyką z grzebieniem ozdobionym maszkaronami.

Sukiennice http://wonderful-cracow.com

Sukiennice
http://wonderful-cracow.com

Nad Rynkiem, w jego północno-wschodnim narożniku, wznosi się potężna sylwetka Kościoła Mariackiego, będącego jednym z najbardziej znanych zabytków Polski. Pierwotny drewniany kościół stał tu przed wytyczeniem rynku, co tłumaczy jego niesymetryczną orientację względem głównego placu. Obecny, budowany w XIV i XV w. w stylu gotyckim, zachwyca swoją architekturą zewnętrzną i bogatym wnętrzem.

Fasadę zamykają dwie wieżę: wieża wyższa, o wysokości 82 m, zwana też Hejnalicą,
od zawsze należała do miasta, a dyżurujący na niej strażnik obserwował okolicę i ostrzegał przed ewentualnym najazdem wrogów lub pożarem. Co godzinę z wieży rozbrzmiewa hejnał – jeden z symboli Krakowa. Melodia grana na trąbce nagle się urywa – tłumaczy
to legenda o trębaczu, któremu w czasie wygrywania ostrzegawczego hejnału tatarscy najeźdźcy strzałą przeszyli gardło.  Na wieży znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się zapierający dech w piersiach widok na Kraków i okolicę. Druga wieża, niższa, używana jest jako dzwonnica.

Kościół Mariacki http://www.holidaycheck.pl

Kościół Mariacki
http://www.holidaycheck.pl

Wchodząc do wnętrza kościoła, zobaczymy smukłe, strzeliste prezbiterium, nakryte sklepieniem gwiaździstym. W prezbiterium znajduje się misternie wykonany ołtarz Wita Stwosza, przedstawiający Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny, którego świadkami jest Dwunastu Apostołów. Nieco powyżej pokazano Wniebowstąpienie Matki Jezusa,
a w zwieńczeniu tego ołtarza – koronację Marii. Na skrzydłach ołtarza rzeźbiarz Wit Stwosz przedstawił historię życia Marii i Jezusa. Wnętrze kościoła skrywa w sobie także zabytkowy chór z XIV-wiecznymi organami.

Prezbiterium ze sklepieniem gwiaździstym i ołtarzem Wita Stwosza http://www.polskaniezwykla.pl

Prezbiterium ze sklepieniem gwiaździstym i ołtarzem Wita Stwosza
http://www.polskaniezwykla.pl

Wnętrze Kościoła Mariackiego z chórem i organami http://www.ostrowiecnr1.pl/

Wnętrze Kościoła Mariackiego z chórem i organami
http://www.ostrowiecnr1.pl/

Na rynku znajdziemy ponadto wieżę nieistniejącego już ratusza, płytę upamiętniającą insurekcję kościuszkowską, fontannę oraz pomnik Adama Mickiewicza, chętnie wybierany na miejsce spotkań zarówno przez mieszkańców, jak i turystów.

Wieża dawnego ratusza http://mapy.emiejsca.pl

Wieża dawnego ratusza
http://mapy.emiejsca.pl

Z rynku trasa prowadzi nas obok malutkiego kościółka romańskiego św. Wojciecha,
a dalej ulicą Grodzką na południe. Po drodze mijamy Plac Dominikański z gotyckim kościołem pw. Świętej Trójcy i klasztorem dominikanów.

Kościół pw. Świętej Trójcy http://www.poczet.com/

Kościół pw. Świętej Trójcy
http://www.poczet.com/

Idąc ulicą Grodzką, zauważamy przed sobą wieżę niewielkiego romańskiego kościoła św. Andrzeja z ok. 1100 r., obok którego wznosi się barokowy kościół św. Piotra i Pawła z postaciami Apostołów na postumentach i grobowcem ks. Piotra Skargi we wnętrzu. W kościele śś. Piotra i Pawła zainstalowane jest wahadło Foucaulta, najdłuższe tego typu w Polsce. Jest to wahadło, które ma możliwość wahań w dowolnej płaszczyźnie pionowej. Wprawione w ruch, zmienia płaszczyznę ruchu względem Ziemi, co dowodzi jej ruchu obrotowego. Działanie wahadła demonstrowane jest co czwartek.

Wahadło Foucaulta w kościele śś. Piotra i Pawła http://en.wikigogo.org

Wahadło Foucaulta w kościele śś. Piotra i Pawła
http://en.wikigogo.org

Przed kościołem pw. św. Andrzeja skręcamy w malowniczą uliczkę Kanoniczną, na której końcu znajduje się zabytkowy Dom Długosza. Budynek z XIV w., położony u stóp Wawelu, służył początkowo za łaźnię królewską, a następnie za dom mieszkalny kanoników katedralnych, z których najbardziej znanym jest właśnie Jan Długosz. W XIX w. zmieniło się przeznaczenie budynku, mieszkał w nim m.in. Stanisław Wyspiański.

Dom Długosza http://encyklopedia.pwn.pl/

Dom Długosza
http://encyklopedia.pwn.pl/

Choć nasza trasa nie prowadzi tym razem na Wawel, to jednak podziwiamy jego wzgórze, wraz z zamkiem królewskim, katedrą i potężnymi fortyfikacjami.

Fortyfikacje wzgórza Wawel http://www.skozk.pl/

Fortyfikacje wzgórza
Wawel http://www.skozk.pl/

Tuż pod Wawelem stoi niewielki, jednonawowy gotycki kościół św. Idziego, którym opiekują się dominikanie. Świątynia wzniesiona w XIV w. posiada prostą, ceglaną konstrukcję.

Kościół pw. św. Idziego http://pl.przewodnik.wikia.com

Kościół pw. św. Idziego
http://pl.przewodnik.wikia.com

Na naszej trasie znajdują się jeszcze dwa barokowe kościoły: św. Bernardyna ze Sieny z ciekawą dekoracją stiukową na sklepieniu i prezbiterium oraz  Nawrócenia św. Pawła, należący do Zgromadzenia Księży Misjonarzy. Do tego drugiego kościoła przylega klasztor, a za nim rozciągają się trzyhektarowe Ogrody Księży Misjonarzy.

Barokowy kościół pw. św. Bernardyna ze Sieny http://panoramy.zbooy.pl

Barokowy kościół pw. św. Bernardyna ze Sieny
http://panoramy.zbooy.pl

Ogrody Księzy Misjonarzy http://www.racjonalista.pl

Ogrody Księzy Misjonarzy
http://www.racjonalista.pl

Kraków – najbardziej królewskie, najbardziej reprezentacyjne i najchętniej odwiedzane przez turystów miasto w Polsce. Stare Miasto ugina się pod licznymi
i cennymi obiektami i właściwie gdziekolwiek pójdziemy, natrafimy na ślady bogatej historii.

Droga Królewska i rynek w Krakowie na Just Walk Abouthttp://justwalkabout.pl/trasa/id/32

Droga Królewska i rynek w Krakowie na Just Walk About
http://justwalkabout.pl/trasa/id/32

Droga Królewska to propozycja idealna dla tych, którzy chcą zobaczyć najcenniejsze zabytki Krakowa, niespiesznie spacerując wśród krakowskich uliczek. Na spacer o każdej porze dnia i roku zapraszamy z naszą trasą w Just Walk About, którą już dziś możecie ściągnąć wprost na swojego smartfona!

Link do trasy —> http://justwalkabout.pl/trasa/id/32

Polub Nas na Facebooku! —> https://www.facebook.com/Justwalkabout

just-walk-about-9-l-280x280

 

Opracowała,

Ela Koulechov

Redaktor Justwalkabout.pl

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa, Polska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>