Morskie Oko i Dolina Pięciu Stawów

Wybieracie się w polskie Tatry? No to zapraszamy nad Morskie Oko, chętnie odwiedzane przez turystów ze względu na zapierające dech w piersiach widoki… Ale nie, nie „asfaltówką” z Palenicy Białczańskiej, tylko przez Wodospad Mickiewicza do Doliny Pięciu Stawów, a następnie Szpiglasowy Wierch i Wrota Chałubińskiego.

Załóżcie wygodne buty, bo czeka nas wielogodzinna wędrówka.

Gotowi? No to w drogę!

Morskie Oko - widok od strony  schroniskahttp://tatry-i-podhale.wyjade.pl

Morskie Oko – widok od strony schroniska
http://tatry-i-podhale.wyjade.pl

Trasę zaczynamy w schronisku Roztoka (1031 m), położonym poniżej wylotu Doliny Roztoki w Dolinie Białki, przy starej leśnej drodze do Morskiego Oka. Stąd wyruszamy, napotykając niemal od razu pierwszą atrakcję – Wodogrzmoty Mickiewicza.
Tworzy je kilka wodospadów i kaskad powstałych na potoku Roztoka. Podziwiać je możemy z położonego nad potokiem mostku. Swoją nazwę Wodogrzmoty, dawniej Grzmoty, zawdzięczają potężnemu hukowi, jakim raczą uszy przechodniów, szczególnie
po dużych opadach. Imię Adama Mickiewicza otrzymały natomiast od Towarzystwa Tatrzańskiego w 1891 r. z okazji sprowadzenia prochów wieszcza na Wawel.
Co ciekawe, sam poeta nigdy jednak nie był ani w Tatrach, ani nawet na Podhalu.

Wodogrzmoty Mickiewicza http://www.garnek.pl/

Wodogrzmoty Mickiewicza
http://www.garnek.pl/

Za wodospadem znajduje się rozwidlenie szlaków. Droga asfaltowa prowadząca prosto
do Morskiego Oka, w sezonie niemożliwie wprost zatłoczona, nas nie interesuje, dlatego odbijamy w prawo wybierając szlak zielony.

Dolina Roztoki prowadzi nas początkowo mocno pod górę, kamienistą drogą, która może nam się dać we znaki. Za chwilę trasa staje się jednak łagodniejsza, prowadzi przez las
i kilkakrotnie przecina potok, bardzo malowniczy w tym miejscu. W miarę poruszania się po szlaku, naszym oczom ukazuje się potężny masyw Wołoszyna, dostojnie górujący nad całą doliną. Nieco dalej czeka na nas polana o nazwie Nowa Roztoka, gdzie dawniej uprawiano działalność pasterską, a dziś stoi tam szałas, do którego można się schronić
w razie deszczu. Możemy tu odpocząć przed dalszą wędrówką, podziwiając rysujący się
w oddali Kozi Wierch.

Polana Nowa Roztoka z Kozim Wierchem w tle http://www.tatry.info.pl

Polana Nowa Roztoka z Kozim Wierchem w tle
http://www.tatry.info.pl

Ścieżka dalej prowadzi nas delikatnie pod górę, doprowadzając do rozwidlenia szlaków. Ignorujemy szlak czarny, trudniejszy, prowadzący prosto do schroniska nad Pięcioma Stawami. Dalej kierujemy się szlakiem zielonym, który zapewnia dodatkową atrakcję
w postaci najwyższego polskiego wodospadu Wielkiej Siklawy. Wodospad
o wysokości ok. 70 m tworzy potok wypływający z Wielkiego Stawu Polskiego, załamujący się na ścianie oddzielającej Dolinę Pięciu Stawów od Doliny Roztoki. W zależności od ilości wody, wodospad spływa jedną, dwoma, trzema lub nawet czterema strugami.
Tu również możemy chwilę odpocząć na kamieniach u stóp wodospadu, aby za chwilę ruszyć w dalszą drogę. Na ścieżce, którą obchodzimy wodospad, należy uważać, gdyż kamienie mogą być śliskie od rozbryzgu wody.

Wielka Siklawa http://tatromaniak.pl/

Wielka Siklawa
http://tatromaniak.pl/

Stąd już niedaleko do Doliny Pięciu Stawów Polskich, zwanej też Pięciostawem. Krajobraz doliny tworzą granitowe szczyty Tatr Wysokich, gruzowiska dużych głazów, migotliwe tafle jezior, murawy i połacie kosodrzewiny. Lodowiec wyżłobił w dolinie obszerne dno w kształcie sierpa z wierzchołkami skierowanymi na północny zachód (pod Świnicę) i północny wschód (pod Świstową Czubę). W dolinie znajduje się kilka polodowcowych jezior o łącznej powierzchni 61 ha. Jeśli jednak zechcemy je policzyć,
to nie zdziwmy się, że wyjdzie nam za dużo – właściwie jezior jest sześć, a nie pięć, jednak szóste – Wole Oko – jest jeziorem okresowym, dlatego nazwa go nie uwzględnia.

Dolina Pięciu Stawów Polskich http://jaceks.flog.pl

Dolina Pięciu Stawów Polskich
http://jaceks.flog.pl

Jak już nacieszymy oczy wspaniałym widokiem Doliny Pięciu Stawów, kierujemy się dalej
w górę szlakiem niebieskim, w kierunku Szpiglasowej Przełęczy (2110 m) i Szpiglasowego Wierchu (2172 m).

Szlak jest kamienisty, z kilkoma cięższymi podejściami, na przemian z płaskimi odcinkami. W pewnym momencie poruszamy się już szlakiem żółtym.
Na trudniejszych odcinkach zainstalowane są łańcuchy, które ułatwiają pokonanie skalnego żlebu. Najtrudniejsze jest osiągnięcie Szpiglasowej Przełęczy, z której roztacza się wspaniała panorama całej Orlej Perci. Na Wierch trasa jest już całkiem przyjemna. Może się jednak zdarzyć, że będziemy czekać na samo wyjście na wierzchołek, ze względu na tłok.

Szlak ze Szpiglasowej Przełęczy na Szpiglasowy Wierch http://trail.pl/

Szlak ze Szpiglasowej Przełęczy na Szpiglasowy Wierch
http://trail.pl/

Zanim zaczniemy schodzić do Morskiego Oka, wybierzemy się jeszcze szlakiem czerwonym przez Dolinę za Mnichem do Wrót Chałubińskiego.
Jest to wąska przełęcz (2022 m n.p.m.) w głównej grani Tatr pomiędzy Kopą
nad Wrotami, a Szpiglasowym Wierchem. Nie jest to droga łatwa, ale warta jest wysiłku, abyśmy zapamiętali Tatry nie tylko jako niesamowite widoki, ale też jako góry, w których trzeba się trochę pomęczyć.

Dolina za Mnichem i Wrota Chałubińskiego http://tatromaniak.pl

Dolina za Mnichem i Wrota Chałubińskiego
http://tatromaniak.pl

Nad Morskie Oko stąd trasa jest już całkiem łatwa i przyjemna, choć nieco monotonna. Samo Morskie Oko jednak, w większości „zdobywane” drogą asfaltową, jest tym elementem Tatr, które warto zobaczyć będąc pierwszy raz w Tatrach, jak również warto do niego wracać.

Morskie Oko http://goraltour-zakopane.com

Morskie Oko
http://goraltour-zakopane.com

Znad Morskiego Oka wracamy do Roztoki, asfaltową drogą, żegnając się
z Tatrami… Przynajmniej na jakiś czas.

Morskie Oko i Dolina Pięciu Stawów to sztandarowe elementy tatrzańskiego krajobrazu, które niemal każdy turysta w końcu odwiedza.

Trasa na Just Walk Abouthttp://justwalkabout.pl/trasa/id/10062

Trasa na Just Walk About
http://justwalkabout.pl/trasa/id/10062

Proponowana przez nas trasa przeznaczona jest dla średniozaawansowanych turystów, raczej nie rekomendujemy jej rodzinom z małymi dziećmi.
Jest to również trasa raczej letnia, gdyż w sezonie zimowym pewne odcinki są zamknięte ze względu na zagrożenie lawinowe. Trasę polecamy za to wszystkim, którzy kochają góry, nie mają silnego lęku wysokości i mają siły na wielogodzinne przejście. Tym, którzy wytrwają, gwarantujemy satysfakcję i niezapomnianie widoki! Trasę możecie ściągnąć wprost na swojego smartfona w aplikacji Just Walk About.

Link do trasy —> http://justwalkabout.pl/trasa/id/10062

Polub Nas na Facebooku! —> https://www.facebook.com/Justwalkabout

just-walk-about-9-l-280x280

 

Opracowała,

Ela Koulechov

Redaktor Justwalkabout.pl

 

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa, Polska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Morskie Oko i Dolina Pięciu Stawów

  1. Też myśleliśmy o tej trasie, ale opisy trudności niektórych fragmentów trochę nas przestraszyły. Może niesłusznie, ale na początek wybraliśmy jednak łatwiejszą opcję:

    http://stopawstope.blogspot.com/2016/08/tatry-morskie-oko-i-dolina-pieciu.html?m=1

    Piękne widoki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>