Na naleśniki z jagodami w Góry Izerskie

Jest takie miejsce w polskich górach, skąd przyjeżdżają turyści nawet znad Bałtyku, specjalnie po to, aby spróbować… przepysznych naleśników z serem i jagodami. Mowa o Chatce Górzystów, gdzie ponoć serwują najlepsze naleśniki w Polsce,
a niektórzy mówią, że nawet w Europie. Do położonego na Hali Izerskiej, w Górach Izerskich, schroniska dotrzeć można z Jakuszyc. W zimie turyści wybierają najczęściej narty biegowe, w lecie natomiast polecamy rower, choć można trasę pokonać też pieszo.

Chatka Górzystów w krajobrazie Izerów http://magic.bikestats.pl

Chatka Górzystów w krajobrazie Izerów
http://magic.bikestats.pl

Góry Izerskie, leżące w paśmie Sudetów Zachodnich, częściowo na terenie Polski,
a częściowo Czech, są to góry niewysokie, o łagodnych wierzchowinach.
Jedną z miejscowości położonych wokół Izerów są Jakuszyce, będące właściwie dzielnicą Szklarskiej Poręby, odległe kilka kilometrów od jej centrum, a 800 m od granicy polsko-czeskiej. Jakuszyce słyną z narciarstwa biegowego – co roku od 2012 r. odbywa się tu Puchar Świata, a od 1976 r. Bieg Piastowy (z Polany Jakuszyckiej).

Bieg Piastów http://media.pkobp.pl

Bieg Piastów
http://media.pkobp.pl

Z Jakuszyc wyruszamy do schroniska Orle (823 m n.p.m.), dobrze znanego rowerzystom
i narciarzom biegowym. Pozostałość po powstałej przy hucie szkła osadzie Carlsthal, dziś stanowi ważną bazę turystyczną z całoroczną ofertą.
Schronisko jest popularne i dość mocno oblegane prze turystów, sama droga jest za to całkiem przyjemna, nie za długa i nie za trudna. Prowadzi głównie przez las, więc nie ma co liczyć na oszałamiające widoki, można jednak w ciszy posłuchać odgłosów przyrody lub porozmawiać z towarzyszami wędrówki. Orle stanowi natomiast doskonałe miejsce na wypoczynek i… drugie śniadanie.

Stacja turystyczna Orle http://www.izerska.pl

Stacja turystyczna Orle
http://www.izerska.pl

Dalej trasa jest bardziej wyeksponowana i możemy już podziwiać łagodny krajobraz Gór Izerskich. Część szlaku prowadzi wzdłuż Izery, w której niektórzy śmiałkowie zanurzają nogi, pomimo nieznośnie niskiej temperatury.

Rzeka Izera http://himalaya.blox.pl

Rzeka Izera
http://himalaya.blox.pl

Po przeprawieniu się przez strumyk, mostkiem odbudowanym w 2010 r., jesteśmy u celu wędrówki… w Chatce Górzystów. Na Hali Izerskiej, gdzie stoi schronisko, istniała dawniej wieś Groß-Iser, która jednak została zrównana z ziemią w czasie II wojny światowej. Ocalał jedynie budynek szkoły, w którym dziś mieści się Chatka, serwująca nieziemskie przysmaki. Naleśniki z serem i jagodami mają swoją ciekawą historię, o którą warto zapytać w środku. O smak pytać nie warto… trzeba samemu koniecznie spróbować!

Naleśniki z jagodami w Chatce Górzystów http://www.garnek.pl/

Naleśniki z jagodami w Chatce Górzystów
http://www.garnek.pl/

Dogodziwszy podniebieniu, możemy powracać do Jakuszyc, drugą odnogą tej trasy.
Z Jakuszyc można złapać szynobus, który zawiezie nas do Szklarskiej Poręby.

Trasa po Górach Izerskich na Just Walk Abouthttp://justwalkabout.pl/trasa/id/10048

Trasa po Górach Izerskich na Just Walk About
http://justwalkabout.pl/trasa/id/10048

Trasa Jakuszyce-Orle-Chatka Górzystów-Jakuszyce jest trasą łatwą, polecaną każdemu, kto ma ochotę na poznanie Gór Izerskich i zakosztowanie słynnych naleśników. Nie wymaga specjalnego przygotowania i powinny sobie z nią poradzić również osoby ze słabszą kondycją. Piesze przejście zajmuje ok. 3-4 h, na rowerze – około 1 h. W zimie polecamy wypożyczenie nart biegowych (ok. 2 h) – zimą krajobraz jest niezwykle malowniczy, a ciepłe naleśniki smakują jeszcze lepiej! Niezależnie od pory roku
i wybranego sposobu poruszania się, skorzystaj z naszej trasy w aplikacji Just Walk About, którą już dziś możesz ściągnąć na swojego smartfona!

Link do trasy —> http://justwalkabout.pl/trasa/id/10048

Polub Nas na Facebooku! —> https://www.facebook.com/Justwalkabout

just-walk-about-9-l-280x280

Opracowała,

Ela Koulechov

Redaktor Justwalkabout.pl

 

 

 

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa, Polska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>