Giewont – Kasprowy

Górująca nad Zakopanem dostojna sylwetka „Śpiącego Rycerza” i masywny Kasprowy Wierch ściągają co roku rzesze turystów, spragnionych wysokogórskiego klimatu. I choć Kasprowy dziś słynie głównie z kolejek… do kolejek linowych, to nie dajcie się zmylić. Trasa Kuźnice – Hala Kondratowa – Giewont – Kopa Kondracka – Kasprowy Wierch nie ma nic wspólnego z pójściem na łatwiznę. Sama trasa jest dość łatwa, jednak jej długość powoduje, że bez wątpienia da nam się ona we znaki. Wysiłek wynagrodzi nam za to długie obcowanie z niezwykłą tatrzańską przyrodą, zdobycie jednych z najważniejszych szczytów Tatr i w końcu – niezapomniane widoki.

Giewont http://natatry.pl

Giewont
http://natatry.pl

Wyruszając z Kuźnic, idziemy najpierw kamienistą drogą prosto, na rozdrożu wybierając niebieski szlak (prawą odnogę). Po około kwadransie dochodzimy do klasztoru Albertynek, a za nim kolejnego rozwidlenia, na którym ponownie kierujemy się w prawo, dochodząc do Polany Kalatówki, na której stoi ciekawy obiekt – Hotel górski PTTK Kalatówki.

Hotel górski Kalatówki http://www.booking.com

Hotel górski Kalatówki
http://www.booking.com

Po opuszczeniu rozległej polany ścieżka wkracza w las i zaczyna piąć się delikatnie pod górę, staje się też węższa, a na naszej drodze pojawiają się dość gęsto średniej wielkości głazy. W krótkim czasie dochodzimy na Halę Kondratową, która zachęca do krótkiego odpoczynku na terenie wokół schroniska.

Hala Kondratowa

Hala Kondratowa

Aby dojść do Giewontu, kierujemy się dalej szlakiem niebieskim. Niebawem drzewa znikają, ustępując miejsca charakterystycznej karpackiej formacji – kosodrzewinie.  Droga także się zmienia i prowadzi nas kamiennymi schodami, przy których płynie wartko chłodny strumyk. Po około godzinnej wędrówce osiągamy Przełęcz Kondracką (1725 m), a po naszej prawej stronie, w oddali, czeka spokojnie nasz Śpiący Rycerz.

Przełęcz Kondracka http://www.garnek.pl

Przełęcz Kondracka
http://www.garnek.pl

Po kilku minutach, wąska ścieżka biegnąca wśród kosodrzewiny zaprowadzi nas do Kondrackiej Przełęczy Wyżniej (1765 m). I stąd już ostatni odcinek na sam szczyt. Droga jest dość prosta, zamocowane są łańcuchy, uważać jednak trzeba na wyślizgane głazy, które zwłaszcza po opadach mogą stwarzać niebezpieczeństwo. Pamiętać należy również o tym, że ruch odbywa się jednokierunkowo. Na szczycie Giewontu, a ściślej – Wielkiego Giewontu (1895 r.) stoi słynny metalowy krzyż, który od 1901 roku stanowi stały element krajobrazu. Wiąże z nim się jednak pewne zagrożenie: w czasie burzy krzyż ściąga na siebie wszystkie pioruny, dlatego przed burzą należy bezwzględnie opuścić szczyt.

Sylwetka Giewontu przypomina śpiącego rycerza http://tatromaniak.pl

Sylwetka Giewontu przypomina śpiącego rycerza
http://tatromaniak.pl

Będąc na Giewoncie, trudno go opuścić – tak wspaniałe widoki roztaczają się bowiem przed naszymi oczyma. Schodzimy jednak z powrotem do Kondrackiej Przełęczy, aby udać się
w kierunku Kasprowego Wierchu. Ważne jest, aby nie zbaczać ze szlaku, ponieważ jest to głównym powodem tragedii w tej część Tatr. Drogowskazy wskażą nam kierunek na Kopę Kondracką (2005), z której wyjątkowo malowniczy szlak, biegnący wzdłuż granicy polsko-słowackiej, sprowadzi nas początkowo do Przełęczy pod Kopą Kondracką (1863 m).

Przełęcz pod Kopą Kondracką

Przełęcz pod Kopą Kondracką

Wchodząc na czerwony szlak, przygotujmy się na najtrudniejszą część wędrówki. Trasa prowadzi co prawda raz w górę, raz w dół, miejscami jednak jest naprawdę wąska
i prowadzi tuż nad urwiskiem. Innym razem pojawiają się przeszkody – wyższe progi, na które trzeba się wspiąć. Spoglądając na stronę słowacką możemy zauważyć, że u naszych południowych sąsiadów równoległa trasa jest o wiele łagodniejsza, porośnięta trawą
i z mniejszą ilością urwisk.

Goryczkowa Czuba http://www.eurogory.com

Goryczkowa Czuba
http://www.eurogory.com

Jeszcze tylko wspięcie się na Goryczkową Czubę (1913 m), mocne zejście na Goryczkową Przełęcz Świńską i już obchodzimy wygodnym chodnikiem Pośredni Goryczkowy Wierch. Przed nami roztacza się wspaniały widok na Kasprowy Wierch oraz Świnicę.

Ścieżka przez Goryczkową Przełęcz Świńską http://natatry.pl

Ścieżka przez Goryczkową Przełęcz Świńską
http://natatry.pl

Dalej szlak rozszerza się, prowadząc spokojnie pod górę. Do pokonania mamy jeszcze tylko jedną formację – ukośne bloki skalne, z którą jednak nie powinniśmy mieć problemu.

I tak oto docieramy na sam szczyt Kasprowego Wierchu, gdzie mieści się wysokogórskie obserwatorium meteorologiczne – obecnie najwyżej położony budynek w Polsce.

Kasprowy Wierch http://oczekujac.pl

Kasprowy Wierch
http://oczekujac.pl

Widok z Kasprowego Wierchu http://www.kasprowywierch.biz

Widok z Kasprowego Wierchu
http://www.kasprowywierch.biz

Wycieczka na Giewont, a następnie na Kasprowy Wierch to doskonały pomysł na spędzenie letniego dnia w Tatrach. Wyruszać warto z samego rana, aby uniknąć kolejek przy łańcuchach i zdążyć przed ewentualną burzą. Przed wyruszeniem bezwzględnie należy zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie, a w czasie trasy trzymać się szlaku oraz uważać na burze – szczególnie w okolicach Giewontu.

Giewont – Kasprowy na Just Walk Abouthttp://justwalkabout.pl/trasa/id/10051

Giewont – Kasprowy na Just Walk About
http://justwalkabout.pl/trasa/id/10051

Trasa jest odpowiednia dla osób w każdym wieku, gdyż jej stopień trudności jest dość niski, ewentualną niedogodność stanowi jedynie długość przejścia. Dla bardziej zaawansowanych amatorów gór będzie to natomiast doskonała rozgrzewka przed wyruszeniem w trudniejsze tatrzańskie trasy. Niezależnie od tego, czy Giewont i Kasprowy stanowią szczyt Twoich tatrzańskich marzeń, czy też jesteś wytrawnym taternikiem i taka wyprawa to dla Ciebie pestka, warto pobrać naszą trasę w aplikacji Just Walk About wprost na swojego smartfona!

Link do trasy —> http://justwalkabout.pl/trasa/id/10051

Polub Nas na Facebooku! —> https://www.facebook.com/Justwalkabout

just-walk-about-9-l-280x280

 

Opracowała,

Ela Koulechov

Redaktor Justwalkabout.pl

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa, Polska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>