Melodia Mgieł Nocnych nad Czarnym Stawem Gąsienicowym

Jedna z najpiękniejszych, a jednocześnie najłatwiejszych tras w Tatrach, prowadzi
z Kuźnic do Czarnego Stawu Gąsienicowego, którego piękno zainspirowało poetę Młodej Polski – Kazimierza-Przerwę Tetmajera – do napisania niezwykle melodyjnego wiersza o wdzięcznym tytule „Melodia Mgieł Nocnych nad Czarnym Stawem Gąsienicowym”. Niezależnie od tego, czy lubimy poezję, piękno tatrzańskiego jeziora
w Czarnej Dolinie Gąsienicowej bez wątpienia podziała na naszą wyobraźnię i wynagrodzi stosunkowo długą, bo ponad 2-godzinną wędrówkę.

Trasa została przygotowana przez blog ZaplanowaniPL , który tak, jak my, kocha odkrywać piękno Polski i dzielić się nim z Wami!

Czarny Staw Gąsienicowy http://info-mix.flog.pl

Czarny Staw Gąsienicowy
http://info-mix.flog.pl

Wyruszamy z Kuźnicy, która jest jedną z najpopularniejszych baz wypadowych na tatrzańskie szlaki. To właśnie stąd wychodzą trasy na Giewont czy Kasprowy Wierch. Kupujemy bilet do TPN i kierujemy się szlakiem niebieskim przez Boczań do schroniska „Murowaniec” w Dolinie Gąsienicowej. Pierwszy odcinek trasy, aż do Przełęczy Między Kopami, jest najbardziej łagodny, miejscami całkiem płaski. Początkowo ścieżka biegnie przez las i może się nieco dłużyć, jednak po ok. 40 minutach dochodzimy do Skupniowego Upłazu, który raczy nas widokiem Wielkiego Kopieńca (z lewej strony), a później także Giewontu i Kopy Kondrackiej (z prawej), przypominając,
że jednak jesteśmy w górach.

Skupniowy Upłaz https://gorskiewedrowki.blogspot.com

Skupniowy Upłaz
https://gorskiewedrowki.blogspot.com

Po upływie kolejnych 30 minut osiągamy Karczmisko, czyli Przełęcz Między Kopami (1499 m). Swoją nazwę zawdzięcza ona położeniu pomiędzy Małą Królową Kopą i Wielką Królową Kopą. Krzyżują się tu dwa szlaki na Halę Gąsienicową: żółty przez dolinę Jaworzynki oraz niebieski, którym my wędrujemy.

Przełęcz Między Kopami http://tropster.pl

Przełęcz Między Kopami
http://tropster.pl

Ciekawostką florystyczną jest występowanie w tym miejscu wapieniolubnej goryczuszki lodnikowej, porastającej węglanowe, trawiaste zbocza Tatr. Jest to niezwykle rzadka roślina, której występowanie stwierdzono w Polsce tylko w Tatrach, i to jedynie w ok. 10 miejscach.

Goryczuszka lodnikowa http://atlas.roslin.pl

Goryczuszka lodnikowa
http://atlas.roslin.pl

Jak już odpoczniemy na ławeczkach, specjalnie tu ustawionych dla pragnących wytchnienia turystów, ruszamy dalej trasą prowadzącą nieco w dół, a przed nami wyłania się stopniowo masywna grań Orlej Perci. Zaledwie po kwadransie dochodzimy już do schroniska „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej (1500 m), a naszym oczom ukazuje się niezwykle malowniczy widok.

Hala Gąsienicowa http://www.e-gory.com

Hala Gąsienicowa
http://www.e-gory.com

Hala Gąsienicowa to także miejsce, skąd wychodzi wiele szlaków, m.in. na Kościelec, Zawrat, Granaty, Świnicę, Kozi Wierch oraz Kasprowy Wierch. My natomiast udajemy się w kierunku Czarnego Stawu Gąsienicowego, do którego dojście spod schroniska zajmuje zaledwie ok. pół godziny. Trasa jest łatwa i wyłożona kamiennymi płytami.

Czarny Staw Gąsienicowy to w rzeczywistości jezioro powstałe w kotle polodowcowym, czwarte pod względem głębokości w Tatrach. Nad jego zachodnim brzegiem wznoszą się monumentalne ściany Kościelca, a przy północno-wschodnim brzegu widać  wysepkę, na której kiedyś usiłowano postawić… mauzoleum Juliusza Słowackiego.
Na szczęście dla miłośników Tatr, z budowy zrezygnowano po protestach działaczy ochrony przyrody.

Czarny Staw Gąsienicowy http://mojetatry.pl

Czarny Staw Gąsienicowy
http://mojetatry.pl

Swoją nazwę Czarny Staw Gąsienicowy zawdzięcza ciemnogranatowej, prawie czarnej barwie. Wynika ona z ocienienia tafli jeziora przez ścianę skalną, a także
z obecności sinic. Pomimo ciemnej barwy, jezioro ma jednak zaskakująco wysoką przezroczystość.

Wysepka na Czarnym Stawie Gąsienicowymhttp://www.wiecznatulaczka.pl/

Wysepka na Czarnym Stawie Gąsienicowym
http://www.wiecznatulaczka.pl/

Podziwiając malowniczy krajobraz łatwo możemy sobie wyobrazić, co tak zainspirowało młodopolskiego poetę.

W drodze powrotnej, dla urozmaicenia, na Przełęczy Między Kopami wybieramy żółty szlak przez dolinę Jaworzynki, którą dochodzimy do Kuźnic.

Trasa nad Czarny Staw Gąsienicowy, z Kuźnicy przez Boczań, to niezwykle urokliwa,
a jednocześnie łatwa trasa
, polecana każdemu, kto pragnie spotkać się z tatrzańską przyrodą.

Czarny Staw Gąsienicowy na Just Walk Abouthttp://justwalkabout.pl/trasa/id/30163

Czarny Staw Gąsienicowy na Just Walk About
http://justwalkabout.pl/trasa/id/30163

Planując wyjazd do Zakopanego, zdecydowanie warto wziąć tę trasę pod uwagę w swoim rozkładzie. Dobrze przygotowana trasa sprawi wiele przyjemności, o czym doskonale wie blog ZaplanowaniPL, który starannie przygotował tę trasę.
Możecie ją ściągnąć już dziś na swojego smartfona w aplikacji Just Walk About.

Do zobaczenia na szlaku! :)

Link do trasy —> http://justwalkabout.pl/trasa/id/30163

Polub Just Walk About na Facebooku! —> https://www.facebook.com/Justwalkabout

ZaplanowaniPL: https://www.facebook.com/zaplanowanipl/

just-walk-about-9-l-280x280

 

Opracowała,

Ela Koulechov

Redaktor Justwalkabout.pl

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa, Polska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>