Wycieczka rowerowa Legnica – Słup – Jawor – Legnica

Rowerem znad Czarnej Wody nad Szaloną Nysę, do Miasta Chleba i Pokoju… czyli wycieczka rowerowa z Legnicy do Jawora, z zahaczeniem o zalew w Słupie.

Trasę przygotowaliśmy z myślą o odwiedzających Dolny Śląsk, Wrocław, a także mieszkańców Legnicy i okolic, którzy szukają pomysłu na aktywny, krajoznawczy wypoczynek.

Jawor z lotu ptaka http://www.jawor.pl

Jawor z lotu ptaka
http://www.jawor.pl

Legnica, z której wyruszamy, jest trzecim pod względem wielkości miastem
w województwie dolnośląskim, położonym nad Kaczawą (lewym dopływem Odry)
i wpadającą do niej Czarną Wodą. Słynie z przemysłu miedziowego, będąc głównym ośrodkiem jednego z najważniejszych obszarów wydobycia miedzi na świecie (Legnicko-Głogowski Okręg Miedziowy). To ponad stutysięczne miasto może poszczycić się także sięgającą XIII w. historią i dosyć ciekawą architekturą, reprezentowaną przez zabytki od średniowiecza przez renesans, barok i neoklasycyzm do neobaroku. Na uwagę zasługuje m.in. Zamek Piastowski, katedra, zabytkowe baszty obronne, renesansowe kamienice czy Stary Ratusz.

Legnica z Katedrą apostołów Piotra i Pawła http://www.logoslubin.pl

Legnica z Katedrą apostołów Piotra i Pawła
http://www.logoslubin.pl

Opuszczając miedziane miasto ulicą Podmiejską, a następnie Nowodworską, przemieszczamy się na południe drogą powiatową nr 2175D. Przecinamy krajową A4, mijamy wieś Kościelec (Kościelec nie mylić ze szczytem w Tatrach) i Warmątowice Sienkiewiczowskie z pałacem zapisanym Henrykowi Sienkiewiczowi, który jednak nigdy go nie przyjął. Tym sposobem docieramy do wsi Słup i zalewu o tej samej nazwie, który jest zbiornikiem zaporowym przeciwpowodziowym na Nysie Szalonej. Jego północnym brzegiem poprowadzono czarny szlak turystyczny PTTK. Wody zalewu posiadają pierwszą klasę czystości, i choć nie jest on udostępniony dla celów rekreacyjnych, to jest doskonałym miejscem dla amatorów wędkarstwa. Występują tu liczne gatunki ryb, m.in. karaś, karp, leszcz, lin, okoń, płoć, pstrąg, sandacz, czy szczupak.

Zalew Słuphttp://dolny-slask.org.pl

Zalew Słup
http://dolny-slask.org.pl

Omijając Jezioro Słup od strony zachodniej, dojeżdżamy wreszcie do Jawora, którego dewizą jest: Miasto Chleba, Miasto Pokoju.  To niewielkie, bo nieco ponad 20-tysięczne miasteczko na mapie Polski zaznacza się głównie dzięki Kościołowi Pokoju, który wraz
z podobnym w Świdnicy widnieje na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Ta drewniana ewangelicka świątynia została wybudowana na mocy porozumień pokoju westfalskiego zawartego w 1648 r. i kończącego wojnę trzydziestoletnią. Wewnątrz zachwyca barokowe wyposażenie, m.in. ołtarz, ambona i chrzcielnica.

Kościół Pokoju w Jaworze wpisany na listę UNESCOhttp://www.maszwolne.pl

Kościół Pokoju w Jaworze wpisany na listę UNESCO
http://www.maszwolne.pl

Na tym jednak nie kończą się atrakcje tego wspaniałego dolnośląskiego miasteczka.
Mapa Jawora, pomimo jego niewielkich rozmiarów, jest wprost usiana licznymi, cennymi zabytkami. Wart naszej uwagi jest rynek z zabytkowymi kamienicami i górującym nad nim dumnie Ratuszem, który może śmiało stawać w szeregu z najpiękniejszymi rynkami
w Polsce. W Ratuszu na wyróżnienie zasługuje Sala Rajców na II piętrze, a w niej witraże z XIX w. przedstawiające alegorię zgody i niezgody, legendarną boginię Javorię, pejzaże miasta przypominające o żyzności okolicznych ziem oraz ul nawiązujący do średniowiecznej rodziny Lauterbachów, słynącej z wypieku wyśmienitych pierników, znanych wówczas na całym Śląsku.

Ratusz w Jaworze http://www.polskaniezwykla.pl

Ratusz w Jaworze
http://www.polskaniezwykla.pl

Rynek w Jaworze http://www.villagreta.pl

Rynek w Jaworze
http://www.villagreta.pl

Jawor to także gotycki zespół poklasztorny oo. benedyktynów, w którym obecnie mieści się Muzeum Regionalne z ponad 5.000 eksponatów. Na stałych wystawach możemy poznać historię Jawora od paleolitu, dawne rzemiosło i sztukę wyrabiania pierników. Na wystawie etnograficznej „Izba Dolnośląska” zapoznamy się z wystrojem izby ludowej z ostatnich 200 lat, a w „Skarbcu Sudetów” odnajdziemy prawdziwe skarby – sudeckie minerały i kamienie szlachetne z serca gór.

Muzeum Regionalne w Jaworze http://www.oczydolnegoslaska.pl/

Muzeum Regionalne w Jaworze
http://www.oczydolnegoslaska.pl/

Wnętrze Muzeum Regionalnego w Jaworze http://www.zabytki.pl

Wnętrze Muzeum Regionalnego w Jaworze
http://www.zabytki.pl

Perełką Jawora jest także gotycki kościół pw. św. Marcina, będący najstarszą świątynią w mieście. Wzniesiona na przełomie XIII/XIV w. budowla zachwyca swoimi walorami artystycznymi. We wnętrzu znajdziemy wyrafinowane malowidła, a także zabytkowe, okazałe epitafia. Tych ostatnich nie brakuje również na cmentarzu wokół kościoła, otoczonym murem.

Kościół św. Marcina http://wikimapia.org/

Kościół św. Marcina
http://wikimapia.org/

Wnętrze kościoła św. Marcina http://dolny-slask.org.pl

Wnętrze kościoła św. Marcina
http://dolny-slask.org.pl

Po zwiedzeniu przepięknego Jawora, możemy wracać do Legnicy, tym razem jednak nieco inną drogą. Właściwie cały czas jedziemy wygodnie drogą krajową nr 3, a następnie ulicą Jaworzyńską, do centrum Legnicy.

Wycieczka rowerowa Słup-Jaworhttp://justwalkabout.pl/trasa/id/10067

Wycieczka rowerowa Słup-Jawor
http://justwalkabout.pl/trasa/id/10067

Wycieczka rowerowa z Legnicy do Słupa i Jaworu zajmie nam ok. 5 h (ze zwiedzaniem zabytków Jawora), dlatego warto sobie na nią zarezerwować cały wolny dzień. Polecamy zabranie dobrego aparatu fotograficznego – jest co oglądać!

Trasę możesz pobrać już dziś na swojego smartfona, w aplikacji Just Walk About.

Link do trasy —> http://justwalkabout.pl/trasa/id/10067

Polub Just Walk About na Facebooku! —> https://www.facebook.com/Justwalkabout

just-walk-about-9-l-280x280

 

Opracowała,

Ela Koulechov

Redaktor Justwalkabout.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa, Polska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>