Góry Opawskie: Zlaté Hory- Biskupia Kopa- Jarnołtówek

Czesi nazywają tę część Sudetów Wschodnich Zlatohorską vrchoviną, od miasta Zlaté Hory, po polsku Złotymi Górami zwanego. To właśnie stąd rozpoczniemy naszą krótką, lecz atrakcyjną wycieczkę po Górach Opawskich, celem zdobycia ich najwyższego szczytu po stronie polskiej – Biskupiej Kopy (890 m). Szczyt Korony Gór Polski od czeskiej strony? Czemu nie, skoro ominiemy dzięki temu popularne ścieżki z Jarnołtówka i Pokrzywnej, ciesząc się w spokoju malowniczymi widokami.

Biskupia Kopa http://brzeg24.pl

Biskupia Kopa
http://brzeg24.pl

Zlaté Hory (Złote Góry), wzmiankowane już w 1222 r.,  swoją nazwę zawdzięczają występowaniu i wydobyciu złota, dzięki któremu miasto się rozwijało, choć drogocenne złoża były też przyczyną sporów pomiędzy książętami i biskupami.
W przeszłości należało do Austro-Węgier, Niemiec, Czechosłowacji, a dziś tuż przy nim przebiega granica polsko-czeska. Malowniczo rozłożone wśród zielonych sudeckich wzgórz, miasto chętnie zaprasza turystów, którzy spacerują po rynku i podziwiają zabytkowy ratusz.

Zlaté Hory http://www.web4men.eu

Zlaté Hory
http://www.web4men.eu

Ratusz w Zlatych Horach http://www.grupalokalna.pl/

Ratusz w Zlatych Horach
http://www.grupalokalna.pl/

Szlak na Biskupią Kopę  (czes. Biskupská kupa, niem. Bischofskoppe) jest lekki, przyjemny i naprawdę krótki. Sam szczyt, który jest najwyższym wzniesieniem Opolszczyzny, od wieków pełni „funkcję” graniczną. Od 1229 roku dzielił biskupstwa wrocławskie i ołomunieckie, od których to biskupstw wziął swoją nazwę.
W następnych latach rozdzielał obszar panowania Habsburgów i Hohenzollernów,
a później kolejno Czechosłowacji i Czech oraz Polski. Chociaż określenie „rozdziela”
w czasach obecnych jest tylko symboliczne, bowiem od dawna nie ma tu przejścia granicznego, a każdy, kto wędruje na Biskupią Kopę, niezależnie, z której strony idzie, wchodzi też na wieżę widokową, która znajduje się po stronie czeskiej. Na szczycie znajduje się też schronisko „Pod Biskupią Kopą”.

Wieża po czeskiej stronie Biskupiej Kopy https://sudeckiedrogi.wordpress.com

Wieża po czeskiej stronie Biskupiej Kopy
https://sudeckiedrogi.wordpress.com

Widok  z Biskupiej Kopy http://mynaszlaku.pl

Widok z Biskupiej Kopy
http://mynaszlaku.pl

Dalsza część drogi to zejście do Jarnołtówka w dolinie Złotego Potoku,  który można jeszcze trochę pozwiedzać. Do zabytków należy m.in. kościół św. Bartłomieja Apostoła, pochodzący z XV w. lecz przebudowany w stylu neogotyckim, zespół dworski z XIX w. stojący na miejscu dawnego dworu obronnego, oraz zapora przeciwpowodziowa z 1909 r. Ta ostatnia, podobnie jak inne budowle, fundowana była przez cesarzową Niemiec Augustę Wiktorię, czego świadectwem jest pomnik upamiętniający jej wizytę w 1903 r.

Pomnik ku czci cesarzowej Augusty Wiktorii w Jarnołtówce https://gorskiewedrowki.blogspot.com

Pomnik ku czci cesarzowej Augusty Wiktorii w Jarnołtówce
https://gorskiewedrowki.blogspot.com

Zapora w Jarnołtówku http://www.fluidi.pl/

Zapora w Jarnołtówku
http://www.fluidi.pl/

Odwiedzając Opolszczyznę, warto zajrzeć w Góry Opawskie, gdzie łagodne wzgórze Biskupiej Kopy zaprasza na krótką wyprawę. Trasa jest łatwa i odpowiednia również dla rodzin z małymi dziećmi albo osób starszych. Na Biskupią Kopę polecamy wybrać ścieżkę od strony czeskiej, co pozwoli nam uniknąć nadmiernego tłoku.

Trasa na Just Walk Abouthttp://justwalkabout.pl/trasa/id/10075

Trasa na Just Walk About
http://justwalkabout.pl/trasa/id/10075

Specjalnie opracowaną trasę możecie pobraćjuż dziś na swojego smartfona w aplikacji Just Walk About!

Link do trasy —> http://justwalkabout.pl/trasa/id/10075

Polub Just Walk About na Facebooku! —> https://www.facebook.com/Justwalkabout

just-walk-about-9-l-280x280

 

Opracowała,

Ela Koulechov

Redaktor Justwalkabout.pl

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa, Polska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>