Zakopane – Sarnia Skała – Dolina Strążyska

Wyjście w Tatry kojarzy wam się jedynie z mozolnym zdobywaniem najwyższych szczytów albo szukaniem skrawka tafli jeziora, gdzie możecie zrobić pamiątkowe zdjęcie bez tłumu ludzi w tle? W takim razie zapraszamy na jeszcze jedną trasę z Zakopanego, która udowadnia, że przepiękne widoki dostępne są także z niższych skałek, takich jak Sarnia Skała, a urok Tatr to także malownicze doliny reglowe, jak dolina Strążyskiego Potoku.

Trasa powstała w wyniku współpracy z Panią Alicją – miłośniczką polskich krajobrazów.

Widok na Giewont z Sarniej Skały http://www.e-gory.com

Widok na Giewont z Sarniej Skały
http://www.e-gory.com

W trasę na Sarnią Skałę (1377 m n.p.m.) wyruszamy spod Wielkiej Krokwi
w Zakopanem
. Początkowo prowadzi nas czarny szlak, biegnący skrajem lasu
i pozwalający podziwiać panoramę Zakopanego. Po około kwadransie dochodzimy do rozwidlenia, gdzie wybieramy ponownie czarny szlak, aby po ok. 10 kolejnych minutach
i zakupie biletu do TPN wejść do Doliny Białego Potoku. Spacer doliną (żółtym szlakiem), choć krótki (ok. 2,5 km) jest niezwykle przyjemny i dostarcza niesamowitych wrażeń, bowiem nad potokiem, wzdłuż którego wiedzie ścieżka, wznoszą się skały, a sam potok kilkakrotnie przekraczamy przy pomocy drewnianych mostków, utrzymanych
w zaskakująco dobrym stanie.

Dolina Białego Potoku http://www.garnek.pl/

Dolina Białego Potoku
http://www.garnek.pl/

Dolina Białego pozostaje niejako w cieniu Giewontu, który zmienia jej klimat
i powoduje występowanie tutaj nietypowego zjawiska. Mianowicie słabo nasłonecznione zbocza doliny porasta kosodrzewina, znacznie poniżej swojej naturalnej granicy. Nazywane to bywa fenomenem Sarniej Skały. Kolejną ciekawostką jest istnienie tutaj dwóch sztolni, które pozostały po poszukiwaniu rud uranu w latach 50-tych XX w. Jedną z nich zobaczymy po lewej stronie, nie jest ona jednak udostępniona do zwiedzania,
o czym świadczy drewniana krata umieszczona przy wejściu.

Dawna kopalnia uranu w Dolinie Białego http://podrozniczeretrospekcje.blogspot.com

Dawna kopalnia uranu w Dolinie Białego
http://podrozniczeretrospekcje.blogspot.com

Jeszcze 15 min wędrówki po opuszczeniu doliny i już widzimy przed sobą, w górze,
nasz cel – Sarnią Skałę. Tutaj ścieżka funduje nam delikatne przewyższenia, a następnie wygładzenia terenu, po których docieramy do mostku (ok. 20 min), gdzie warto chwilę odpocząć. Przed nami trudniejsze podejście – wspinaczka stromym zboczem,
po wyślizganych skałach poprzeplatanych z korzeniami. Co jakiś czas znad koron drzew wyłania się cel naszej wspinaczki. Po ok. 20 minutach dochodzimy do Suchej Doliny – tu kończy się żółty szlak. W tym kamienistym miejscu warto odpocząć w cieniu drzew, aby za chwilę wyruszyć szlakiem czarnym w prawo, na Sarnią Skałę. Na tym odcinku, który zajmie nam kilkanaście minut, przejście jest naprawdę przyjemne, ścieżka delikatnie pnie się w górę, zapewniając nam coraz ładniejsze widoki. I tak po kilkunastu minutach dochodzimy do kolejnego rozwidlenia szlaków – Czerwonej Przełęczy (1301 m n.p.m.), która zachęca do odpoczynku na drewnianych ławach.

Czerwona Przełęcz. 10 min do Sarniej Skały http://natatry.pl

Czerwona Przełęcz. 10 min do Sarniej Skały
http://natatry.pl

Ostatnie podejście na Sarnią Skałę to 10-minutowe wejście na niewielkie wzniesienie.
Ten odcinek może być trudniejszy dla dzieci i osób starszych, warto jednak tam wejść, aby stanąć oko w oko z Giewontem, który wydaje się być w zasięgu ręki.

Ścieżka z Czerwonej Przełęczy na Sarnią Skałę http://natatry.pl

Ścieżka z Czerwonej Przełęczy na Sarnią Skałę
http://natatry.pl

Sarnia Skała http://gorskiewojaze.blogspot.com

Sarnia Skała
http://gorskiewojaze.blogspot.com

Sarnia Skała jest to skalisty grzbiet o długości ok. 300 m, i choć przy wejściu na szczyt mogą tworzyć się korki, to jednak na samej grani jest dość miejsca, aby w spokoju podziwiać tatrzańskie widoki. Oprócz wspomnianego Giewontu, widać stąd również Babią Górę, szczyty Tatr Zachodnich oraz Gorce.

Sarnia Skała. W tle tatrzańskie szczyty http://www.garnek.pl

Sarnia Skała. W tle tatrzańskie szczyty
http://www.garnek.pl

Widok na Zakopane z Sarniej Skały http://gorskiewojaze.blogspot.com

Widok na Zakopane z Sarniej Skały
http://gorskiewojaze.blogspot.com

To jednak jeszcze nie koniec naszej wędrówki. Z Sarniej Skały schodzimy z powrotem do Czerwonej Przełęczy, skąd obieramy czarny szlak na Polanę Strążyską. Kamienisto-korzenna ścieżka prowadzi cały czas w dół (ok. 35 min), na polanę, na której można odpocząć przy Potoku Strążyskim lub skorzystać z usług górskiej „Herbaciarni Parzenica”.

Polana Strążyska http://kolumber.pl/

Polana Strążyska
http://kolumber.pl/

Jeśli mamy ochotę, możemy odbić jeszcze w lewo nad malowniczy wodospad Siklawica, o którym Ludwik Zejszner pisał w 1849 r., że jest„…godzien ze wszech miar widzenia”. Wodospad pod północną ścianą Giewontu ma łączną wysokość ok. 23 m, a dojście z Polany Strążyskiej zajmuje ok. 10-15 min.

Wodospad Siklawica http://trail.pl

Wodospad Siklawica
http://trail.pl

Teraz będziemy cały czas schodzić malowniczą Doliną Strążyską, która zapewnia naprawdę przyjemny spacer (ok. 35 min). U jej wylotu znajduje się parking, na którym rozstawione są liczne stragany, gdzie można kupić coś do jedzenia tudzież zakupić pamiątki.

Dolina Strążyska

Dolina Strążyska

W tym miejscu można by już schodzić drogą pod Reglami do Zakopanego, jednak przedłużając sobie przyjemną wycieczkę odwiedzimy jeszcze Dolinę ku Dziurze, zwieńczoną grotą – tzw. Jaskinią Dziura (1002 m n.p.m.). Ścieżka do jaskini początkowo wznosi się łagodnie ku górze, by następnie poprowadzić nas stromym podejściem do jaskini, zwanej przez górali Zbójecką Jamą, gdyż podobno służyła ona niegdyś za schronienie zbójowi Wojtkowi Matei. Zwiedzanie jaskini możliwe jest jedynie z kijkami
i latarkami – niezaopatrzeni turyści mogą ją jedynie podziwiać z zewnątrz. Podejście do jaskini zajmuje ok. 25 min.

Dolina ku Dziurze http://natatry.pl

Dolina ku Dziurze
http://natatry.pl

Jaskinia Dziura http://kamilfilipowski.blog.pl

Jaskinia Dziura
http://kamilfilipowski.blog.pl

Teraz możemy wracać do drogi pod Reglami, która doprowadzi nas wprost do Zakopanego, z tego samego miejsca, gdzie zaczynaliśmy wędrówkę.

Trasa Wielka Krokiew – Dolina Białego – Sarnia Skała – Dolina Strążyska – Jaskinia Dziura – Wielka Krokiew to doskonała propozycja na całodzienny wypad z Zakopanego zarówno dla miłośników Tatr, jak i osób odwiedzających te góry po raz pierwszy.

Zakopane-Sarnia Skała-Dolina Strążyska na Just Walk Abouthttp://justwalkabout.pl/trasa/id/30166

Zakopane-Sarnia Skała-Dolina Strążyska na Just Walk About
http://justwalkabout.pl/trasa/id/30166

Trasa obfituje w przepiękne widoki, zaczynając od Doliny Białego, przez Sarnią Skałę, skąd rozciąga się wspaniały widok na Giewont, przez malowniczą Dolinę Strążyską i wreszcie mroczną Jaskinię Dziurę. Stopień trudności nie jest zbyt wymagający, co sprawia, że trasa jest odpowiednia niemal dla każdego. Starannie opracowaną trasę możecie ściągnąć już dziś na swojego smartfona w aplikacji Just Walk About.

Link do trasy —> http://justwalkabout.pl/trasa/id/30166

Polub Just Walk About na Facebooku! —> https://www.facebook.com/Justwalkabout

just-walk-about-9-l-280x280

 

Opracowała,

Ela Koulechov

Redaktor Justwalkabout.pl

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa, Polska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>