Szczytami Czerwonych Wierchów

Cztery dwutysięczniki w jeden dzień? Czemu nie, skoro w Tatrach  Zachodnich znajdziemy je wszystkie w niewielkiej odległości od siebie, a do tego w pobliżu Zakopanego. Trasa grzbietami Czerwonych Wierchów nie jest zbyt wymagająca, chociaż przejście
z Kuźnic przez Wierchy do Kir zajmuje ok. 7,5 h. Warto więc zaopatrzyć się nie tylko w odpowiednie obuwie, ale też odpowiednią ilość jedzenia i wody – po drodze próżno szukać choćby śladu strumyka. Ponadto warto wziąć ze sobą cieplejszą odzież, bo temperatura na wysokości 2 000 m n.p.m. będzie zdecydowanie niższa, no i oczywiście… aparat, aby uwiecznić niesamowite widoki!

Trasa została przygotowana przez blog ZaplanowaniPL, który tak jak my uwielbiają poznawać nowe ścieżki!

Czerwone Wierchy http://natatry.pl

Czerwone Wierchy
http://natatry.pl

Czerwone Wierchy tworzą cztery wierzchołki: Kopa Kondracka (2005 m), Małołączniak (2096 m), Krzesanica (2122 m) oraz Ciemniak (2096 m).
Proponowana przez nas ścieżka jest trasą najłatwiejszą, a jednocześnie zapewniającą odwiedzenie wszystkich tych szczytów od wschodu do zachodu. Wyruszamy z Kuźnic,
do których najlepiej dotrzeć z Zakopanego busem lub autobusem. Trasa prowadzi początkowo kamienistą drogą, po czym na rozwidleniu wybieramy szlak niebieski. Mijając bramę klasztoru albertynek, widzimy kolejne rozwidlenie – nie ma jednak większego znaczenia, które z nich wybierzemy, ponieważ za chwilę znowu się spotkają. Obierając ścieżkę w prawo, obejrzymy jednak przy okazji Hotel górski PTTK Kalatówki.

Hotel górski Kalatówki http://www.booking.com

Hotel górski Kalatówki
http://www.booking.com

Opuszczając Polanę Kalatówki, wkraczamy wąską ścieżką w las i zaczynamy piąć się delikatnie pod górę, aby po 20 minutach odpocząć na Hali Kondratowej, gdzie stoi pierwsze i zarazem ostatnie schronisko na naszej drodze.

Hala Kondratowa http://ivcia.flog.pl

Hala Kondratowa
http://ivcia.flog.pl

Teraz czeka nas ok. 1 h 15 min. podejścia na Przełęcz Kondracką – niech was nie zmyli początkowo płaska ścieżka, gdyż już za chwilę, za Długim Żlebem, rozpoczyna się dosyć wymagający odcinek prowadzący specyficznymi zakosami, który może nam się dać we znaki. Dlatego przed końcowym odcinkiem na Kondracką Kopę wiele osób przystaje, aby złapać oddech.

Przełęcz Kondracka http://natatry.pl

Przełęcz Kondracka
http://natatry.pl

Jeszcze 20 minut wytężonego wysiłku… i osiągamy Kondracką Kopę (2005 m) – pierwszy z Czerwonych Wierchów. Prowadzi stąd również trasa na Kasprowy, my natomiast będziemy podążać graniami Czerwonych, wzdłuż granicy ze Słowacją. Przejście grzbietami to właściwie czysta przyjemność – niewielki wysiłek kondycyjny, natomiast doskonałe widoki. Szczególnie we wrześniu i październiku, kiedy czerwono-brązową barwę przybiera porastająca zbocza Czerwonych Wierchów rośliny sit skucina.

Na szczycie Kondrackiej Kopy jest sporo turystów, ale też i dość miejsca na podziwianie doskonale stąd widocznych szczytów Tatr Wysokich i Tatr Zachodnich.

Kondracka Kopa http://portaltatrzanski.com

Kondracka Kopa
http://portaltatrzanski.com

Z Kondrackiej Kopy widzimy też nasz następny cel – Małołączniak (2096 m),
od którego jesteśmy oddzieleni Przełęczą Małołącką. Stromą, lecz szeroką ścieżką schodzimy w tym kierunku, aby po krótkim trawersie i przejściu kamienną ścieżką wybrać szlak czerwony, który zaprowadzi nas wprost na szczyt. Po drodze podziwiamy rozpościerającą się nad nami panoramę Tatr Zachodnich ze Świnicą.

Widok na Małołączniak i Krzesanicę (w tle) http://diamante.flog.pl

Widok na Małołączniak i Krzesanicę (w tle)
http://diamante.flog.pl

Przed nami najwyższy z Czerwonych Wierchów – Krzesanica (2122 m), do którego prowadzi ścieżka przez Litworową Przełęcz. Idąc granią należy zachować szczególną ostrożność, ze względu na obecność licznych i dużych przepaści. Patrząc
pod nogi, warto zauważyć charakterystyczne chłopki – skałki, wystające z podłoża po obu stronach ścieżki.

Skalne chłopki przy wejściu na Krzesanicę http://natatry.pl

Skalne chłopki przy wejściu na Krzesanicę
http://natatry.pl

Schodząc do Mułowej Przełęczy, należy uważać, gdyż po naszej lewej stronie znajduje się spora przepaść, a ścieżka jest pełna głazów i prowadzi zakosami. Po krótkiej wędrówce znajdujemy się już na ostatnim ze szczytów tego mini pasma – Ciemniaku (2096 m).
Z tego miejsca warto spojrzeć w kierunku poprzedniego szczytu – Krzesanicy, bowiem bardzo dobrze widoczna jest jej wyrazista, „krzesana” ściana.

Wejście na Ciemniak http://natatry.pl

Wejście na Ciemniak
http://natatry.pl

Teraz już tylko monotonne (prawie 1,5-godzinne) zejście do Kir, skąd udamy się
do Zakopanego, aby w końcu, po całym dniu wędrówki, udać się na w pełni zasłużony odpoczynek.

Czerwone Wierchy latemhttp://zaplanowanipl.blogspot.com/

Czerwone Wierchy latem
http://zaplanowanipl.blogspot.com/

Trasa przez Czerwone Wierchy jest jedną z najbardziej znanych tatrzańskich ścieżek,
i pomimo niewielkiego stopnia trudności, doceniają ją również zagorzali miłośnicy Tatr. Swoją popularność Czerwone Wierchy zawdzięczają wspaniałym widokom o każdej porze roku, a trudy całodziennej wędrówki wynagradzają z nawiązką niezapomniane wrażenia
z wycieczki. Trasę przygotował i sprawdził blog ZaplanowaniPL, a wy możecie ją ściągnąć na swojego smartfona w aplikacji Just Walk About.

Szczytami Czerwonych Wierchów na Just Walk Abouthttp://justwalkabout.pl/trasa/id/30164

Szczytami Czerwonych Wierchów na Just Walk About
http://justwalkabout.pl/trasa/id/30164

Gotowi, aby poznać Czerwone Wierchy Tatr? No to w drogę!

Link do trasy —> http://justwalkabout.pl/trasa/id/30164

Polub Just Walk About na Facebooku! —> https://www.facebook.com/Justwalkabout

ZaplanowaniPL: https://www.facebook.com/zaplanowanipl/

just-walk-about-9-l-280x280

 

Opracowała,

Ela Koulechov

Redaktor Justwalkabout.pl

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa, Polska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>