Warszawskie City

Dziś zapraszamy na krótką wycieczkę po Warszawie, a konkretnie Warszawskim City. Mianem tym określana jest strefa wysokiej zabudowy z najwyższymi wieżowcami
w centrum Warszawy
, w otoczeniu najwyższego z nich – Pałacu Kultury i Nauki.  Łącznie stolica może pochwalić się 17-stoma drapaczami chmur o wysokości przekraczającej 100 m.

Warszawskie City http://mowianamiescie.pl

Warszawskie City
http://mowianamiescie.pl

Trasa prowadzi od okolic skrzyżowania Marszałkowskiej z Al. Jerozolimskimi, następnie obok Pałacu Kultury i Nauki do Złotych Tarasów i Emilii Plater, Twardą do Ronda ONZ.
Z niemal każdego miejsca doskonale widocznym punktem orientacyjnym jest budynek PKiN, będący najwyższym budynkiem Warszawy i jednym z jej symboli. Zanim jednak przejdziemy do tych najwyższych budynków – warto zwrócić uwagę na Rotundę, zwaną
też czapką generalską. Należy ona do banku PKO BP i została wzniesiona w trakcie zabudowy wschodniej części ulicy Marszałkowskiej w latach 60-tych. Po wielkim wybuchu gazu w 1979 r., w którym zginęło 49 osób, została odbudowana, a obecnie trwa zbieranie pomysłów na jej rewitalizację.

Rotunda PKO https://bankomania.pkobp.pl

Rotunda PKO
https://bankomania.pkobp.pl

Krytykowanego zarówno za swój styl architektoniczny, jak i pochodzenie, Pałacu Kultury nikomu nie trzeba przedstawiać. Wjazd na XXX. piętro zajmuje jedynie 19 s.,
a taras widokowy otoczony jest kratami, założonymi po serii samobójstw w roku 1956. Mało znaną ciekawostką jest fakt mieszkania w podziemiach PKiN, zwanego nieraz Pekinem… kotów, dokarmianych przez specjalnego pracownika. W przeszłości było ich nawet 60, obecnie ok. 18.

Pałac Kultury i Nauki w Warszawiehttp://www.officemap.pl/

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie
http://www.officemap.pl/

Obowiązkowym punktem każdej wycieczki, nie tylko szkolnej, do Warszawy, są oczywiście… Złote Tarasy, stanowiące centrum rozrywkowo-biurowo-handlowe. Odwiedzających kusi ok. 200 sklepów, kino i restauracje. Nazwa pochodzi od ulicy Złotej, przy której kompleks jest zlokalizowany, a najbardziej rozpoznawalną cechą jest charakterystyczny szklany dach w kształcie bąbli.

Uwaga! Zwiedzanie galerii w środku wiąże się z dużym ryzykiem spotkania gwiazd
i celebrytów znanych z showbiznesu :)

Złote Tarasy http://zlote-tarasy.promoceny.pl/

Złote Tarasy
http://zlote-tarasy.promoceny.pl/

W krajobraz okolic Dworca Centralnego są wpisane trzy rozpoznawalne wieżowce. Najbardziej na południe wysunięty jest budynek Oxford Tower, który jest także drugą najstarszą tego typu budowlą w tej części Warszawy (za hotelem Forum).
Ukończony w 1979 roku wieżowiec ma wysokość 149 m. i 47 kondygnacji, a jego prostopadłościenna bryła podobna jest do znajdującego się tuż obok hotelu Marriott.

Oxford Tower http://www.polskaniezwykla.pl

Oxford Tower
http://www.polskaniezwykla.pl

Marriott to bodaj najsłynniejszy hotel pięciogwiazdkowy w Warszawie, zajmujący 20 pięter z 43 wieżowca (resztę wykorzystują biura). Wieżowiec powstał w 1989 roku, a na jego szczycie udostępniony jest Panorama Club zapewniający wspaniały widok, szczególnie wieczorem.

Hotel Marriott http://czarnota.org/

Hotel Marriott
http://czarnota.org/

Najdalej od dworca zlokalizowany jest budynek Central Tower, ukończony w 1996 r.  pierwotnie pod nazwą FIM Tower. W 2007 roku został kupiony przez firmę Orco
i poddany modernizacji, w czasie której m.in. zrezygnowano z łososiowej elewacji na wysokości kilku pierwszych pięter ujednolicając wygląd całego budynku w granatowym kolorze. Obecnie właścicielem wieżowca jest czeski fundusz inwestycyjny CPI, a sam budynek nosi nazwę  Central Tower. Wieżowiec ma wysokość 115 m i posiada 27 kondygnacji.

Central Tower

Central Tower

Przed nami, przy ul. Emilii Plater, znajdują się jeszcze dwa ciekawe obiekty. Pod numerem 49 hotel InterContinental wsparty na „nodze” (żeby nie zasłaniać światła stojącemu za nim blokowi mieszkalnemu) – najwyższy hotel w Polsce z basenem umieszczonym na wysokości 150 m. A tuż za nim, z numerem 53, Warszawskie Centrum Finansowenajnowocześniejszy biurowiec w stolicy, wyposażony w agregat prądotwórczy, co daje mu niezależność od elektrowni, i własne ujęcie wody pitnej.

Hotel Intercontinental http://www.urbanity.pl

Hotel Intercontinental
http://www.urbanity.pl

Warszawskie Centrum Finansowe i Hotel Intercontinental http://www.panoramio.com

Warszawskie Centrum Finansowe i Hotel Intercontinental
http://www.panoramio.com

Spectrum (dawniej TP S.A. Tower) przy ul. Twardej to kolejny dobrze rozpoznawalny biurowiec, o wysokości 128 m i 30 pięter. Ciekawostką jest brak 13. piętra (czyżby przesądy?),  a na jego dachu mogą lądować helikoptery. Ciekawa jest zewnętrzna winda poruszająca się po lekko odchylonym od pionu szybie. Zwiedzającym udostępniona jest winda oraz taras widokowy na wysokości 30 piętra, o kilkanaście metrów wyżej od tego na Pałacu Kultury.

Spektrum (dawniej TP S.A. Tower) http://fotopolska.eu

Spektrum (dawniej TP S.A. Tower)
http://fotopolska.eu

Choć Warszawie często zarzuca się chaos architektoniczny, to nie można tego powiedzieć
o zachodniej części al. Jana Pawła II, ciągnącej się od ronda ONZ do ulicy Elektoralnej.
Jego zabudowania stanowi Atrium – kompleks budynków, w którego skład wchodzą: Atrium Tower, Atrium Centrum, Atrium Business Centre. Najwyższy Atrium Tower, ukończony w 1997 r. ma wysokość 55 m i  13 kondygnacji. Jak nazwa wskazuje, kompleks posiada wewnętrzny dziedziniec, który jest zadaszony.

Atrium http://www.urbanity.pl/

Atrium
http://www.urbanity.pl/

Uwagę przyciąga hotel Westin, posiadający 25 kondygnacji i 120 metrów wysokości, czynny od 2003 roku, którego styl i barwy nawiązują do powstałego wcześniej kompleksu biurowców Atrium. W budynku czeka na gości 366 pokoi hotelowych, a atrakcją jest przejażdżka jedną z szybkobieżnych wind poruszających się w szklanej tubie,
z której rozpościera się ciekawy widok.

Hotel Westin http://wot.waw.pl

Hotel Westin
http://wot.waw.pl

Kończąc naszą wycieczkę po Warszawa City, nie możemy przegapić PZU Tower na rogu ulic Grzybowskiej i Al. Jana Pawła II. Budynek o wysokości 97 m i 25 pięter posiada podwójną elewację ze szkła, a jego 3 ostatnie piętra wychodzą poza obrys budynku niczym ambona, z której zapadają najważniejsze decyzje dotyczące składek naszych ubezpieczeń.

PZU Tower http://fotopolska.eu

PZU Tower
http://fotopolska.eu

Prawdziwą wisienką na torcie jest wieżowiec Rondo 1 przy Rondzie ONZ, uznawany
za najładniejszy wysokościowiec w Warszawie. Oddany do użytku w 2006 roku, 40-piętrowy o wysokości 192 metrów jako drugi po Metropolitanie ma klasę AAA nadawaną biurowcom w najlepszej lokalizacji, ciekawej architekturze i funkcjonalności. Swoje siedziby mają tu m.in. Ernest&Young, Credit Suisse, Credit Agricole, ale budynek nie jest całkowicie zamkniętą  przestrzenią – na poziomie 0 znajdują się liczne punkty usługowe i handlowe.

Rondo 1 http://www.skyscrapercity.com

Rondo 1
http://www.skyscrapercity.com

Wycieczka po Warszawskim City pozwala poczuć atmosferę metropolii i samemu ocenić urok Warszawy. Nie wszystkie rozwiązania architektoniczne są doskonałe, jednak liczne wieżowce robią wrażenie – to trzeba zobaczyć samemu! A jeśli uda nam się „wdrapać” na któryś z drapaczy chmur, to na pewno nie będziemy rozczarowani widokiem. Trasę możecie ściągnąć już dziś na swojego smartfona w aplikacji Just Walk About.

Warszawskie City na Just Walk Abouthttp://justwalkabout.pl/trasa/id/30103

Warszawskie City na Just Walk About
http://justwalkabout.pl/trasa/id/30103

Link do trasy —> http://justwalkabout.pl/trasa/id/30103

Polub Just Walk About na Facebooku! —> https://www.facebook.com/Justwalkabout

just-walk-about-9-l-280x280

 

Opracowała,

Ela Koulechov

Redaktor Justwalkabout.pl

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa, Polska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>