Złotoryja, Twardocice – wycieczka rowerowa

Na mapie Europy z 1467 roku Mikołaj z Kuzy na obszarze Śląska zaznaczył tylko dwa miasta: Wrocław i Złotoryję. To niewielkie miasto rozwinięte dzięki pokładom złota na początku XIII w., także dziś przyciąga poszukiwaczy drogocennego kruszcu z całej Polski. Malownicza sceneria Pogórza Kaczawskiego – krainy wygasłych wulkanów – zaprasza na wycieczkę rowerową.

Złotoryja z lotu ptaka  http://www.gorykaczawskie.pl

Złotoryja z lotu ptaka
http://www.gorykaczawskie.pl

Przejażdżkę rozpoczynamy w Legnicy, podążając na południowy zachód przez Lasek Złotoryjski, tuż obok huty miedzi. Przecinając w pewnym momencie krajową A4 i mijając kolejne miejscowości, dojeżdżamy do Złotoryi – jednego z najstarszych miast Polski.

Po osiedleniu się w tym miejscu pod koniec XII w. górników poszukujących złota, książę Henryk I Brodaty nadał osadzie prawa miejskie w 1211 r. Odtąd miasto prężnie się rozwijało przez kilka stuleci, tracąc jednak na znaczeniu w XVII w. po licznych wojnach, pożarach i powodziach.

Kopalnia złota Aurelia w Złotoryi http://www.zokir.pl

Kopalnia złota Aurelia w Złotoryi
http://www.zokir.pl

 

Obecnie nie wydobywa się tu złota, jednak największą atrakcją jest kopania złota „Aurelia” oraz doroczne międzynarodowe mistrzostwa Polski w płukaniu złota. Zwiedzając podziemne korytarze, wykute w skale w XVII w., warto posłuchać ciekawych legend, krążących tu od wieków.

Płukanie złota w Złotoryi http://www.piotrplominski.cba.pl

Płukanie złota w Złotoryi
http://www.piotrplominski.cba.pl

Komu wciąż mało złota, może jeszcze odwiedzić Muzeum Złota, znajdujące się
w budynku wkomponowanym we fragment dawnego muru obronnego. Wystawy prezentują między innymi historię wydobycia złota oraz metody pozyskiwania i obróbki tego szlachetnego metalu.

Muzeum Złota w Złotoryi http://www.oczydolnegoslaska.pl

Muzeum Złota w Złotoryi
http://www.oczydolnegoslaska.pl

Złotoryja to jednak nie tylko złoto, lecz także piękna, odrestaurowana „starówka” oraz liczne zabytki, z których kilka zasługuje na szczególną uwagę. Rozpoznawalną budowlą jest Baszta Kowalska, stanowiąca element murów obronnych otaczających miasto od XIV do XIX w. Jej obrona była zadaniem cechu kowali, od których wzięła swą nazwę. Baszta ma wysokość 22,5, średnicę 9,5 m i grubość murów w przyziemiu, a na jej szczyt prowadzi 45 kamiennych stopni.

Stare Miasto w Złotoryi http://www.polskaniezwykla.pl

Stare Miasto w Złotoryi
http://www.polskaniezwykla.pl

Baszta Kowalska w Złotoryi

Baszta Kowalska w Złotoryi

Ciekawą historią może pochwalić się zespół klasztorny Franciszkanów z kościołem św. Jadwigi, otoczony pozostałościami muru i wkomponowany w miejskie fortyfikacje. Wewnątrz świątyni z początku XV w. zachwyca przepiękny rokokowy ołtarz główny
z 1750 r.
oraz dwa barokowe ołtarze boczne. Budynek klasztoru, najpierw zniszczony przez husytów najeżdżających region, następnie przejęty przez protestantów,  którzy utworzyli
w nim słynne złotoryjskie gimnazjum. Jego renoma była tak wielka, że książę Fryderyk II rozważał przekształcenie go w szkołę wyższą.

Rokokowy ołtarz główny w kościele św. Jadwigi

Rokokowy ołtarz główny w kościele św. Jadwigi

Przy kościele warto zatrzymać się na chwilę przy unikatowej kapliczce słupowej, stanowiącej późnośredniowieczne dzieło o niezwykłej wartości artystycznej. Kapliczka powstała prawdopodobnie pod koniec XV w. i przedstawiono na niej m.in. scenę ukrzyżowania, Matkę Boską z Dzieciątkiem, św. Katarzynę z kołem, św. Barbarę z wieżą,
św. Dorotę z koszem, św. Antoniego ze świnką, pokutnika z rózgami, klęczącego mężczyznę, biskupa i anioły.

Późnośredniowieczna kapliczka słupowa http://mapy.eholiday.pl

Późnośredniowieczna kapliczka słupowa
http://mapy.eholiday.pl

Gdybyśmy mieli zobaczyć jeszcze tylko jedną rzecz w Złotoryi, niech to będzie Fontanna Delfinów z XVII w., stojąca przed ratuszem. Fontannę zdobią wyobrażenia głów delfinów, zniszczone po II w. ś. I odbudowane w innym kształcie, a wieńczy ją łaciński napis
„Se figens in Iova”
(co w wolnym tłumaczeniu oznacza – ufając Bogu, opierając się na Bogu).

Fontanna Delfinów http://www.garnek.pl

Fontanna Delfinów
http://www.garnek.pl

Opuszczając Złotoryję drogą wijącą się zgodnie z meandrami Kaczawy, udajemy się przez Pielgrzymkę do Twardocic, kojarzonych głównie ze szwenkfeldystami, którzy niegdyś zamieszkiwali te ziemie.

Była to sekta, zwana tak od założyciela – Caspara von Schwenckfelda (1489-1561), który choć był uczniem reformatora Martina Lutra, to jednak jego nauki odbiegały znacząco od nauczania luteran. Schwenckfeld głosił m.in., że komunia święta jest przyczyną braku prawdziwych rezultatów ewangelizacji. Szwenkfeldyści byli prześladowani, aż w końcu opuścili Polskę i udali się do Stanów Zjednoczonych, a ich potomkowie wrócili w XIX w., aby postawić im pomnik, który stoi do dziś.

Pomnik ku czci szwenkfeldystów w Twardocicach http://www.polskaniezwykla.pl/

Pomnik ku czci szwenkfeldystów w Twardocicach
http://www.polskaniezwykla.pl/

Z Twardocic wracamy podobną drogą przez Złotoryję do Legnicy.

Wycieczka ze względu na swoją długość może nie być odpowiednia dla dzieci, natomiast średnio wprawionym rowerzystom nie powinna sprawić dużego problemu. Trasa pozwala na zwiedzenie ciekawych obiektów w okolicy Legnicy, uwzględniając największą atrakcję okolicy – stolicę złota – Złotoryję.

Wycieczka rowerowa (Złotoryja, Twardocice) na Just Walk Abouthttp://justwalkabout.pl/trasa/id/10082

Wycieczka rowerowa (Złotoryja, Twardocice) na Just Walk About
http://justwalkabout.pl/trasa/id/10082

Wycieczkę polecamy mieszkańcom Legnicy i okolic, a także odwiedzającym Dolny Śląsk, którzy szukają pomysłu na ciekawą przejażdżkę. Trasę możecie ściągnąć już dziś na swojego smartfona w aplikacji Just Walk About, aby dać się ponieść gorączce złota!

Link do trasy —> http://justwalkabout.pl/trasa/id/10082

Polub Just Walk About na Facebooku! —> https://www.facebook.com/Justwalkabout

just-walk-about-9-l-280x280

 

Opracowała,

Ela Koulechov

Redaktor Justwalkabout.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa, Polska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>