Pradziad magiczny szczyt

Czeska część Sudetów cieszy się coraz większą popularnością wśród polskich turystów, poszukujących coraz to nowych wrażeń i widoków. Jedną z najbardziej znanych i jednocześnie najpiękniejszych tras jest wycieczka na Pradziad (czes. Praděd)najwyższy szczyt Śląska Czeskiego, Górnego Śląska i Moraw a także całych Sudetów Wschodnich. Pradziad (1491 m n.p.m.) widoczny jest z daleka dzięki zamontowanej na jego wierzchołku wieży telewizyjnej.

Pradziad w masywie Wysokiego Jesionika http://kalina3.flog.pl

Pradziad w masywie Wysokiego Jesionika
http://kalina3.flog.pl

Wycieczkę na czeski Pradziad zaczynamy od przejazdu samochodem ze Stronia Śląskiego przez czeską granicę, do miejscowości Karlova Studánka, potocznie zwanej po polsku Fontanną Karola (lub Karlovą Studzianką). Jest to piękna miejscowość uzdrowiskowa, na której zwiedzanie warto zarezerwować sobie dodatkowy czas, jednak w drodze powrotnej. Na Pradziad warto bowiem wybrać się od samego rana, bo przejście zajmie nam ok. 5 h.

Karlova Studánka  http://www.banzaj.pl

Karlova Studánka
http://www.banzaj.pl

Istnieje możliwość skrócenia sobie drogi poprzez podjazd (najlepiej busem) pod hotel Owczarna, niemal pod sam szczyt. Zdecydowanie polecamy jednak pokonanie tego odcinka pieszo, stanowi on bowiem niezwykle malowniczy fragment doliny Białej Opawy.
Na parkingu wybieramy szlak żółty (zostawiając niebieski), uważany za najpiękniejszy szlak Wschodnich Sudetów. Czemu zawdzięcza taką opinię, przekonamy się napotykając już na początku efektowną kaskadę, utworzoną przez jeden z dopływów Białej Opawy, pięknie rozgałęziającą się u dołu.  A to dopiero początek spaceru.

Kaskada na potoku-dopływie Białej Opawy http://fotowycieczki.blogspot.com

Kaskada na potoku-dopływie Białej Opawy
http://fotowycieczki.blogspot.com

W czasie wędrówki wąwozem podziwiamy jego nieskażoną, dziewiczą niemal przyrodę, w której strome zbocza porośnięte są gęstym lasem, a dyskretną działalność człowieka zdradzają jedynie liczne mostki i kładki, umożliwiające sprawne przekraczanie potoku. A to wszystko przy akompaniamencie szumu spienionej wody, spływającej po skałkach, co i rusz przełamującej się przez kolejne progi i powodującej uczucie orzeźwienia u spacerowiczów. To wszystko sprawia, że podejście jest naprawdę bardzo przyjemne i robi wrażenie szczególnie za pierwszym razem.

Biała Opawa http://fotowycieczki.blogspot.com

Biała Opawa http://fotowycieczki.blogspot.com

Szlak prowadzi nas cały czas blisko potoku, przerzucając nas jedynie z jego jednej strony na drugą. Pod nogami liczne kaskady – potok pokonuje łącznie różnicę wysokości ok. 400 m.

Szlak doliną potoku http://fotowycieczki.blogspot.com

Szlak doliną potoku
http://fotowycieczki.blogspot.com

Jedna z licznych kładek nad potokiem https://sudeckiedrogi.wordpress.com

Jedna z licznych kładek nad potokiem
https://sudeckiedrogi.wordpress.com

W pewnym momencie naszej wędrówki las nagle urywa się, wywołując lekkie uczucie konsternacji. Przed nami otwarta przestrzeń niemal bez drzew – to efekt potężnej wichury z 2004 r., która zniszczyła znaczną część drzewostanu w tej części Sudetów. Dalsza część wycieczki to lawirowanie pomiędzy powalonymi drzewami oraz suchymi pniami drzew, które nie zostały usunięte, aby mogła nastąpić szybsza regeneracja lasu.

Zniszczenia drzewostanu spowodowane wichurą http://fotowycieczki.blogspot.com

Zniszczenia drzewostanu spowodowane wichurą
http://fotowycieczki.blogspot.com

Po przejściu tego, nieco ponurego, fragmentu, dochodzimy do miejsca, gdzie dolina się zwęża. Kaskady stają się większe i bardziej wyraziste (wysokością do 8 m), a niektóre mostki nieco bardziej chwiejne. Las, szum górskiego potoku i rześkie powietrze – czegóż chcieć więcej?

Krajobrazy doliny Białej Opawy http://fotowycieczki.blogspot.com

Krajobrazy doliny Białej Opawy
http://fotowycieczki.blogspot.com

Bajkowy krajobraz nad potokiem http://fotowycieczki.blogspot.com

Bajkowy krajobraz nad potokiem
http://fotowycieczki.blogspot.com

Pomimo naszych najszczerszych chęci, spacer doliną nie trwa jednak w nieskończoność
i szlak wyprowadza nas z niej, rozpościerając przed nami polanę Owczarną. Jest tu wiele hoteli i schronisk i to właśnie stąd wyrusza część turystów, idących na Pradziad (tych, którzy nie wiedzą, co tracą w dolinie Białej Opawy).  Miejsce to tętni życiem szczególnie w sezonie zimowym (trwającym tu nawet do maja), gdyż w okolicy jest kilka wyciągów narciarskich.
Z Owczarnej po raz pierwszy widać wyraźnie szczyt, do którego zmierzamy.

Pradziad widziany z Owczarnej http://fotowycieczki.blogspot.com

Pradziad widziany z Owczarnej
http://fotowycieczki.blogspot.com

Nie dajcie się zwieść – choć szczyt jest na wyciągnięcie ręki, to droga do niego jeszcze dość daleka, bo prowadzi… dookoła szczytu. Ten fragment trasy jest nieco monotonny (asfaltowa droga), jednak wędrówkę urozmaicają coraz ciekawsze widoki, w miarę jak wspinamy się mozolnie łagodną ścieżką ku Pradziadowi. Podziwiać możemy m.in. sąsiednie pasmo Hrubego Jesenika.

Asfaltowa droga na Pradziad http://fotowycieczki.blogspot.com

Asfaltowa droga na Pradziad
http://fotowycieczki.blogspot.com

Widok na Hruby Jesenik po drodze na Pradziad http://fotowycieczki.blogspot.com

Widok na Hruby Jesenik po drodze na Pradziad
http://fotowycieczki.blogspot.com

Po około godzinie marszu docieramy do celu – na szczyt Pradziada. Wieża RTV, mająca 162 m wysokości, z bliska wygląda tak, jak by się można było tego spodziewać. Warto wiedzieć, że wierzchołek jej iglicy jest najwyższym punktem Sudetów, wyższym nawet niż czubek obserwatorium na Śnieżce. W wieży znajduje się restauracja czekająca na zgłodniałych po wędrówce turystów, działa tu także (co jest całkiem zrozumiałe) obserwatorium meteorologiczne. Za opłatą można wjechać na oszklony taras widokowy, znajdujący się mniej więcej w połowie wieży. Jego niewątpliwą zaletą, oprócz jeszcze piękniejszych widoków niż z dołu, jest to, że nie widać z niego samej wieży :)

Wieża RTV  na szczycie Pradziada https://sudeckiedrogi.wordpress.com/

Wieża RTV na szczycie Pradziada
https://sudeckiedrogi.wordpress.com/

Co do tych widoków – przy dobrej widoczności (co się tu zdarza niezwykle rzadko), widać stąd panoramę od Śnieżki na zachodzie po Tatry na wschodzie. Widoki „gwarantowane” to: Grzbiet Vysokiej Holi i Owczarna (skąd przyszliśmy), Dlouhe Strane i Masyw Śnieżnika na zachodzie, Velky Ded, masyw Keprnika i kotlina Jesenika na północy oraz pasmo Orlika na północnym wschodzie.

Masyw Śnieżnika widziany z Pradziada http://www.panoramio.com

Masyw Śnieżnika widziany z Pradziada
http://www.panoramio.com

Zejście ze szczytu pokrywa się w większości z trasą wejścia (tak, trzeba znowu zatoczyć asfaltowe koło, tym razem w dół). Poniżej Owczarni możemy jedynie wybrać szlak niebieski, aby zejść tym razem nie dnem Białej Opawy, ale jej zboczem, kilka metrów wyżej.

Magiczny szczyt Pradziad na Just Walk Abouthttp://justwalkabout.pl/trasa/id/10050

Magiczny szczyt Pradziad na Just Walk About
http://justwalkabout.pl/trasa/id/10050

Oglądając zdjęcia łagodnej sylwetki Pradziada uwieńczonej wątpliwej wartości estetycznej wieżą RTV oraz asfaltowego ślimaka prowadzącego na szczyt, można mieć wątpliwości co do tego, czy warto się na tę wyprawę wybrać. Tym bardziej, że po co jechać aż do Czech – czy to w Polsce za mało Sudetów? Pozory jednak mylą – wejście od Karlovej Studánki doliną Białej Opawy zachwyci nawet najbardziej wymagających turystów, a widoki ze szczytu skutecznie przypomną, że Pradziad jest najwyższym szczytem Sudetów Wschodnich.
A zresztą… nie będziemy was więcej przekonywać – ściągnijcie trasę w aplikacji Just Walk About na swojego smartfona i przekonajcie się sami!

Link do trasy —> http://justwalkabout.pl/trasa/id/10050

Polub Just Walk About na Facebooku! —> https://www.facebook.com/Justwalkabout

just-walk-about-9-l-280x280

Opracowała,

Ela Koulechov

Redaktor Justwalkabout.pl

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa, Polska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>