Szklarska Poręba – Szrenica – Wodospad Kamieńczyk – Szklarska Poręba

Piękna trasa widokowa obejmująca jedne z najpiękniejszych części Karkonoszy. Dzięki możliwości wjazdu kolejką linową na Szrenicę, trasa jest łatwa i stanowi doskonałą propozycję dla rodzin z małymi dziećmi, sprawdzi się też jako przerywnik pomiędzy bardziej wymagającymi karkonoskimi trasami.  Ze szczytu Szrenicy (1362 m n.p.m.), skąd roztaczają się malownicze widoki, zejście do malowniczego Wąwozu Kamieńczyka, gdzie podziwiać będziemy jedną z największych atrakcji okolic Szklarskiej Poręby, najwyższy wodospad w polskiej części Karkonoszy – Wodospad Kamieńczyka.

Wodospad Kamieńczyk https://yoseki.flog.pl

Wodospad Kamieńczyk
https://yoseki.flog.pl

Prezentujemy najłatwiejszą trasę przez Szrenicę i Halę Szrenicką nad Wodospad Kamieńczyka. Pierwszy odcinek pokonujemy krzesełkową kolejką linową.
I choć swoje w kolejce trzeba odstać, to bez wątpienia warto. Już sam przejazd, trwający ok. 25 min., stanowi nie lada atrakcję, szczególnie dla najmłodszych i tych, którzy odwiedzają te rejony po raz pierwszy. Najciekawsze jednak czeka nas na szczycie Szrenicy (dojście od kolejki zajmuje ok. 10 min czarnym szlakiem), która zapewnia nam zapierające dech
w piersi widoki na okolicę: Góry Kaczawskie, Góry Izerskie i Kotlinę Jeleniogórską.

Widok ze Szrenicy na Karkonosze http://www.fotoscenerie.pl/

Widok ze Szrenicy na Karkonosze
http://www.fotoscenerie.pl/

Widok ze Szrenicy w kierunku Śnieżnych Kotłów http://grzegorzf.flog.pl

Widok ze Szrenicy w kierunku Śnieżnych Kotłów
http://grzegorzf.flog.pl

Widok ze Szrenicy http://karpacz-szklarska.pl

Widok ze Szrenicy
http://karpacz-szklarska.pl

Sam szczyt, pomimo, że niewysoki (1362 m n.p.m.), posiada warunki śniegowe takie, jak
w Alpach na wysokości 2000 m. Doskonale rozwinięta infrastruktura narciarska (20 km nartostrad na stokach Szrenicy) sprawia, że w sezonie zimowym góra przyciąga rzesze amatorów białego szaleństwa.

Szrenica zimą http://www.szklarskaporeba.pl

Szrenica zimą
http://www.szklarskaporeba.pl

Ze szczytu Szrenicy zielony szlak poprowadzi nas w kierunku Hali Szrenickiej.
Po drodze jednak nie można przegapić jednej z najciekawszych i najbardziej efektownych formacji skalnych w Karkonoszach – Końskich Łbów. Aby do nich dotrzeć, należy odbić nieco w prawo, gdyż znajdują się na zboczu Szrenicy. Końskie łby stanowią grupę granitowych ostańców, która swoją nazwę wzięła oczywiście od kształtu, przypominającego końskie głowy. Jak zwykle w takich przypadkach, również i tutaj skały zainspirowały wiele legend. Jedna z nich mówi o koniach rycerzy rozbójników, którzy za swoje niecne czyny zostali zamienieni w skałki i rozrzuceni po całych Karkonoszach.

Końskie Łby http://www.e-gory.com

Końskie Łby
http://www.e-gory.com

Powracamy na główną ścieżkę, która teraz prowadzi nas szlakiem czerwonym dość stromo opadającym, aż dochodzimy do Schroniska na Hali Szrenickiej, usytuowanego na wysokości 1195 metrów. Sprzed schroniska, gdzie zwykle odpoczywają turyści zmierzający w przeciwnym niż my kierunku, rozpościera się rozległa panorama na Góry Izerskie z Wysokim Kamieniem, Wysoka Kopą, Smrekiem oraz Stogiem Izerskim.

Schronisko na Hali Szrenickiej http://www.karkonosze.it

Schronisko na Hali Szrenickiej
http://www.karkonosze.it

Dalej czeka nas godzina, niestety, dość monotonnego marszu brukowaną drogą, najpierw przez Halę Szrenicką, a następnie przez coraz gęstszy las. Na szczęście, za chwilę zapominamy o niezbyt ciekawym, za to lekkim, przejściu, bo naszym oczom ukazuje się Wodospad Kamieńczyka w swej pełnej krasie. Opadający potrójną kaskadą
o łącznej wysokości 27 metrów
wodospad robi niesamowite wrażenie, wdzięcznie „pozując” do fotografii. Kamienne schody umożliwiają zejście do skalistego wąwozu położonego u stóp wodospadu (po drodze znajduje się kasa).

Wąwóz Kamieńczyka http://fotopolska.eu

Wąwóz Kamieńczyka
http://fotopolska.eu

Wodospad Kamieńczyka https://pistolet95.flog.pl

Wodospad Kamieńczyka
https://pistolet95.flog.pl

Powyżej wodospadu znajduje się schronisko turystyczne „Kamieńczyk”, a przy nim widokowy występ, z którego podziwiać możemy panoramę w kierunku Gór Izerskich z Wysokim Kamieniem. Możemy też tu odpocząć i coś zjeść, szczególnie, jeśli na wycieczkę zabieramy dzieci. Stąd już niedaleka droga do Szklarskiej Poręby, skąd wyruszaliśmy.

Schronisko „Kamieńczyk” http://wakacjezdzieciakiem.pl

Schronisko „Kamieńczyk”
http://wakacjezdzieciakiem.pl

Polskie Karkonosze obfitują w malownicze szlaki, a jednym z nich jest proponowana przez nas trasa. Nie wymaga ona specjalnego przygotowania ani dobrej kondycji i może być świetnym pomysłem na rodzinną wyprawę. Rozległe panoramy pasm i kotlin górskich, niezwykłe skałki i jeden z najpiękniejszych polskich wodospadów – a to wszystko nieopodal Szklarskiej Poręby, najpopularniejsze bazy wypadowej w Karkonosze.

Szklarska Poręba - Szrenica - Wodospad Kamieńczyk - Szklarska Poręba na Just Walk Abouthttp://justwalkabout.pl/trasa/id/10086

Szklarska Poręba – Szrenica – Wodospad Kamieńczyk – Szklarska Poręba na Just Walk About
http://justwalkabout.pl/trasa/id/10086

Zapraszamy na szlak z naszą specjalnie przygotowaną trasą w aplikacji Just Walk About, którą możecie ściągnąć już dziś wprost na swojego smartfona!

Link do trasy —> http://justwalkabout.pl/trasa/id/10086

Polub Just Walk About na Facebooku! —> https://www.facebook.com/Justwalkabout

just-walk-about-9-l-280x280

 

Opracowała,

Ela Koulechov

Redaktor Justwalkabout.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa, Polska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>