Mała Fatra – Diery – z wizytą u Janosika

Wysokie i te niższe, granitowe, fliszowe i wapienne, stare i młode, polskie, czeskie i słowackie. Góry. Kochamy je wszystkie! Trudno dostępne szczyty wyciskające siódme poty, ostre granie, wysokie wierzchowiny, majestatyczne wierzchołki… A co powiecie na… doliny? Jeśli są to malownicze skalne wąwozy w prawdopodobnie najbardziej dziurawej (diery to po słowacku dziury) dolinie w Karpatach… dolinie Dierovego potoku w Krywańskiej części Małej Fatry na Słowacji.

Terchova w regionie Małej Fatry http://www.worldtravelserver.com

Terchova w regionie Małej Fatry
http://www.worldtravelserver.com

Wycieczkę w fatrzańskie Diery często łączy się z sięgnięciem po Velky i Maly Rozsutec (1610 i 1343 m) – dwa masywy, spomiędzy których (a konkretnie spod przełęczy Medzirozsutce – 1200 m) wypływa Dierovy potok. Często na Małą Fatrę turyści rezerwują sobie więcej niż jeden dzień, dzieląc wyprawę na etapy. Prezentowana tutaj trasa prowadzi z Terchovej – niewielkiej wsi u ujścia Dierovego Potoku do Bielego potoku – przez Dolné, Nové i Horné diery, a następnie z powrotem do Terchovej.

Velky Rozsutec http://www.slovenskafilatelia.sk/

Velky Rozsutec
http://www.slovenskafilatelia.sk/

A co to ma wspólnego z Janosikiem? Otóż ten najsłynniejszy bodaj karpacki zbój, Juraj Jánošík (pol. Jerzy Janosik), żyjący na przełomie wieku XVI i XVII, pochodził właśnie ze wsi Terchová. Przez jednych uważany za szlachetnego zbójnika, który niczym Robin Hood zabierał bogatym i dawał biednym, przez Słowaków uznany za bohatera narodowego, podczas gdy inni widzieli w nim pospolitego bandytę, słusznie straconego przez powieszenie na haku za lewe żebro za swoje wyczyny. Tak czy owak – legendarna postać zasłużyła sobie, aby Dolne i Nove Diery nazwane zostały jej imieniem (Janosikowe Diery).

Kadr z serialu Janosik w reż. J. Passendorfera z 1972 r. http://www.polskieradio.pl

Kadr z serialu Janosik w reż. J. Passendorfera z 1972 r.
http://www.polskieradio.pl

W Terchovej, a ściślej mówiąc, jej części zwanej Štefanová obieramy szlak żółty, który prowadzi nas nieco pod górę na przełęcz z rozległą polaną Vrch Podžiar. Naszym oczom ukazuje się rozległy masyw Małej Fatry. Pomiędzy drzewami porastającymi jego zbocza widzimy białą, wapienną ścianę, która uchyla rąbka tajemnicy Dier. To właśnie miękkie, wapienne skały są kluczem do zrozumienia fenomenu cudu natury, jakim są Diery. W takich skałach Dierovy potok i jego dopływ były w stanie wyrzeźbić przez setki tysięcy lat system przepięknych form wąskich, krętych wąwozów.

Vrch Podžiar http://www.panoramio.com

Vrch Podžiar
http://www.panoramio.com

Z Vrch Podžiar szybko schodzimy do kotlinki Podžiar, położonej na wysokości 720 m n.p.m. Jeszcze kilka kroków i znajdujemy się przy Dierovym potoku, skręcając w lewo (nadal trzymając się żółtego szlaku) w kierunku Novych dier. Od nich zaczynamy poznawać urok Dier – niezwykle urozmaicony relief, pełen załomów, cienistych szczelin, przewieszek i skalnych filarów, nagłych zwężeń i niespodziewanych rozszerzeń doliny. Jakby tego było mało, dna wąwozów usłane są skalnymi progami, po których spływa woda tworząca wodospady. Ciekawostką jest występowanie tu pewnego fenomenu klimatycznego: odwrócenia pięter roślinnych. Dlatego niech nas nie zdziwią gatunki górskie i alpejskie w dnie kanionów, podczas gdy wyżej nad dnem doliny, na zboczach spotkamy okazy sosny zwyczajnej. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest duże zacienienie
i wysoka wilgotność w dnie wąwozów.

Nove Diery http://www.turistika.cz

Nove Diery
http://www.turistika.cz

Poruszanie się po wąwozach umożliwiają nam liczne drabinki, mostki i łańcuchy. Przejście jest dość bezpieczne, choć należy uważać w porze zimowej i po opadach, bo może być ślisko. Wędrówka nie jest długa, lecz niezwykle ekscytująca. Momentami znajdujemy się pomiędzy ścianami skalnymi, gdzie promienie słoneczne niemal nie docierają.

Jeden z wodospadów w Novych dierach http://www.lkvalcianskadolina.sk

Jeden z wodospadów w Novych dierach
http://www.lkvalcianskadolina.sk

Po wyjściu z kanionu Novych dier, docieramy do miejsca zwanego Ostrvné (640 m n.p.m.), gdzie przechodzi niebieski szlak, który poprowadzi nas dalej przez Dolne,
a następnie Horné diery.

Dolné diery to właściwie kontynuacja tego, co obserwowaliśmy w Novych Dierach. Nie ma tu jednak mowy o monotonii ani nudzie – o, nie! To raczej dalsza część fascynującej wędrówki, w której nieraz oprócz nóg trzeba będzie użyć także i rąk.

Dolné diery na początek https://gorskiewedrowki.blogspot.com

Dolné diery na początek
https://gorskiewedrowki.blogspot.com

Skalne ściany Dolnych dierhttp://www.kamnavylet.sk

Skalne ściany Dolnych dier
http://www.kamnavylet.sk

Dierový potok w Dolnych dierach http://cestovanie-dovolenka.sk/

Dierový potok w Dolnych dierach
http://cestovanie-dovolenka.sk/

Przed nami ostatni odcinek wąwozów – Horné diery. Zanim jednak do niego wejdziemy, wychodzimy na polankę, skąd doskonale widoczne są sterczące ponad lasem Poludňové skaly  (Południowe Skały).

Poludňové skaly http://www.panoramio.com

Poludňové skaly
http://www.panoramio.com

Horné diery to najdłuższy i najtrudniejszy odcinek systemu kanionów Dier. Pojawia się tu więcej drabinek i pomostów, a śliskie ściany i zbocza zabezpieczone są łańcuchami. W nagrodę za większy wysiłek dostajemy jednak bogatsze formy skalne, większą liczbę wodospadów i różnorodną roślinność.

Malowniczy wodospad w Hornych dierach http://www.hotel-diery.sk

Malowniczy wodospad w Hornych dierach
http://www.hotel-diery.sk

Strome drabinki w Hornych dierachhttp://mojekrajobrazy.blogspot.com

Strome drabinki w Hornych dierach
http://mojekrajobrazy.blogspot.com

Droga powrotna omija wąwóz Górnych Dier, ponieważ ruch turystyczny tędy jest tylko
w jedną stronę. Obieramy więc ścieżkę prowadzącą zboczem Południowych Skał, którą docieramy do Vrch Podžiar, a następnie z powrotem do Štefanovej. Zostawiamy za sobą wspomnienia ekscytującej wycieczki, której, dajemy słowo – długo nie zapomnicie! Przekonajcie się sami ściągając naszą trasę w Just Walk About i poznajcie fatrzańskie Diery!

Link do trasy —> http://justwalkabout.pl/trasa/id/10079

Polub Just Walk About na Facebooku! —> https://www.facebook.com/Justwalkabout

just-walk-about-9-l-280x280

 

Opracowała,

Ela Koulechov

Redaktor Justwalkabout.pl

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa, Polska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>