Uliczkami dokoła krakowskiego Rynku

Kraków należy do tych miast, które można zwiedzać na tysiąc sposobów.

Najczęściej turyści odwiedzają Rynek, Barbakan i Wawel. Jedni korzystają z usług przewodnika albo z mapą w ręku poruszają się od atrakcji do atrakcji.

Inni spontanicznie błąkają się po niezliczonych zabytkowych uliczkach…

Nasza propozycja jest dla osób, które lubią zwiedzać w wygodny sposób,
a jednocześnie mieć pewność, że zobaczą najciekawsze miejsca w mieście. Tym razem zostawimy atrakcje z widokówek innym spacerowiczom, a Was zabieramy na spacer uliczkami dookoła Rynku.

Krakowskie uliczki http://szlakimiejskie.pl

Krakowskie uliczki
http://szlakimiejskie.pl

Nasz spacer rozpoczniemy u zbiegu ulic Pijarskiej i Floriańskiej, przy Bramie Floriańskiej, która wita turystów od strony dworca kolejowego. Brama Floriańska z XIII w. jest jedną z ośmiu obronnych baszt w systemie dawnych fortyfikacji miasta.
Dziś w miejscu dawnych murów, po których zostały jedynie fragmenty, znajdują się słynne Planty, otaczające Rynek.

Brama Floriańska http://insidekrakow.pl

Brama Floriańska
http://insidekrakow.pl

Podążając ulicą Pijarską na zachód, a następnie skręcając w lewo w ulicę Św. Jana, będziemy mijać kościół Przemienienia Pańskiego i klasztor Pijarów.
Ze swoją trójkondygnacyjną fasadą, podzieloną pilastrami, zwieńczoną otwartą arkadą
z zawieszonym w niej dzwonem, kościół stanowi efektowne zamknięcie ulicy Św. Jana. Wewnątrz oryginalne sklepienie z malowidłem dającym iluzję otwartego nieba
i późnobarokowe elementy wyposażenia. Jeden z budynków, zajmowanych niegdyś przez kolegium prowadzone przez pijarów, dziś wykorzystywany jest przez Muzeum Książąt Czartoryskich.

Kościół Przemienienia Pańskiego (Pijarów) https://rafal25tourist.flog.pl/

Kościół Przemienienia Pańskiego (Pijarów)
https://rafal25tourist.flog.pl/

Wielki, żółty budynek, który mijać będziemy wchodząc w ulicę Św. Jana, to właśnie Muzeum Książąt Czartoryskich, który poza długą historią (zbiory gromadzone początkowo w Puławach przez księżnę Izabelę, od 1801 r.) oraz ciekawymi przykładami sztuki nowoczesnej, może pochwalić się także dziełami największych europejskich malarzy, takim jak  Dama z gronostajem Leonarda da Vinci.

Muzeum Książąt Czartoryskich http://pl.chopin.nifc.pl

Muzeum Książąt Czartoryskich
http://pl.chopin.nifc.pl

Jeszcze kawałek ulicą Św. Jana i skręcamy w prawo w ul. Św. Marka, na której mijać będziemy kościół św. Marka Ewangelisty z końca XIII w., ufundowany przez Bolesława Wstydliwego. Warto zajrzeć do środka, aby móc podziwiać zabytkowe wnętrze, zachowane przez stulecia w niemal niezmienionym stanie.

Wnętrze kościoła Św. Marka http://www.swietymarek.pl

Wnętrze kościoła Św. Marka
http://www.swietymarek.pl

Dalej ulicą Reformacką, która nazwę swą wzięła od klasztoru reformatorów znajdującego się przy niej, podążamy w kierunku Plant, aby zaraz zmienić kierunek i przecinając ul. Św. Tomasza dotrzeć na Plac Szczepański. Swoją nazwę plac przejął po zburzonym w XIX w. średniowiecznym kościele Św. Szczepana, i choć próbowano ustalić nową nazwę – Gwardii Narodowej, upamiętniając pierwszy przegląd utworzonej w Krakowie Gwardii Narodowej w 1811 r., to jednak w pamięci mieszkańców pozostała nazwa Plac Szczepański, i taką też nazwę dziś nosi oficjalnie. W architekturę placu wkomponowana jest piękna fontanna, a wokół niego usytuowanych jest wiele ciekawych budynków, z których warto zwrócić uwagę szczególnie na efektowny gmach Teatru Starego.

Plac Szczepański z Teatrem Starym i fontanną https://www.goodpoland.com

Plac Szczepański z Teatrem Starym i fontanną
https://www.goodpoland.com

Ulica Jagiellońska, pełna zabytkowych kamieniczek, mogłaby nas poprowadzić dalej, jednak po drodze warto jeszcze zajrzeć do jednego z najpiękniejszych kościołów – kolegiaty Św. Anny. Budowla jest względnie nowa – powstała jako świątynia uniwersytecka na przełomie w. XVIII/XIX. Profesorowie ówczesnej Akademii Krakowskiej postanowili zastąpić starą, gotycką świątynię, ufundowaną na początku XV wieku przez króla Władysława Jagiełłę, nowoczesną budowlą, która swoim pięknem miała przyćmić krakowski kościół św. Piotra i św. Pawła należący do zakonu jezuitów. Późnobarokowe wnętrze jest zdecydowanie warte tego, aby chociaż na chwilę wejść do środka.

Wnętrze kościoła Św. Annyhttp://www.kurys.pl/

Wnętrze kościoła Św. Anny
http://www.kurys.pl/

Można powiedzieć, że znajdujemy się teraz w uniwersyteckim „narożniku” Plant, dlatego nie dziwi, że mijamy liczne budynki najstarszej polskiej uczelni wyższej – Uniwersytetu Jagiellońskiego, m.in. Collegium Maius, Minus i Novum, a także Muzeum UJ.

Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego http://visitkrakow.net

Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego
http://visitkrakow.net

Wracamy na ulicę Jagiellońską, a następnie Olszewskiego i Franciszkańską dochodzimy do jednego z ważniejszych zabytków sakralnych Krakowa – kościoła Św. Trójcy wraz z klasztorem Dominikanów.

Kościół Św. Trójcy http://www.polskaniezwykla.pl

Kościół Św. Trójcy
http://www.polskaniezwykla.pl

Ulicą Stolarską dochodzimy następnie w pobliże Rynku, a konkretnie na Mały Rynek, pełniący niegdyś funkcję pomocniczą do rynku głównego. Dziś właściwie pełni podobną funkcję – tylko zamiast wspomagać handel żywnością, odgrywa rolę uzupełniającą przy organizacji wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych.

Mały Rynek http://www.polskaniezwykla.pl

Mały Rynek
http://www.polskaniezwykla.pl

Malowniczymi, romantycznymi ulicami Mikołajską i Świętego Krzyża dojdziemy następnie pod kościół Św. Krzyża – niepozorny, mały kościółek – oraz Teatr im. Juliusza Słowackiego, zwany niegdyś Miejskim. Majestatyczna bryła teatru, wzniesionego w 1891 r., utrzymana została w stylu eklektycznym z przewagą neobaroku. Gmach teatru prezentuje się okazale zarówno w dzień, jak i wieczorem.

Teatr im. Juliusza Słowackiego http://fotogalerie.pl

Teatr im. Juliusza Słowackiego
http://fotogalerie.pl

Spacer dookoła Rynku Głównego to doskonała okazja na poznanie urokliwych
i bogatych w historię uliczek krakowskiego Starego Miasta. Jeśli szukacie pomysłu na spacer po Krakowie, a Rynek, Kościół Mariacki i Sukiennice znacie już jak własną kieszeń – to ta propozycja jest dla Was!

Specjalnie przygotowaną trasę możecie ściągnąć już dziś na swojego smartfona w aplikacji Just Walk About!

Link do trasy —> http://justwalkabout.pl/trasa/id/33

Polub Just Walk About na Facebooku! —> https://www.facebook.com/Justwalkabout

just-walk-about-9-l-280x280

 

Opracowała,

Ela Koulechov

Redaktor Justwalkabout.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa, Polska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>