Tunarica – Brovinje – Skitača i dalej po piękne widoki…

Dziś zapraszamy Was na półwysep Istria nad chorwackim Adriatykiem. Malownicze wybrzeża nad lazurową wodą, góry i piękna śródziemnomorska przyroda aż się proszą, aby podziwiać je znad kierownicy jednośladu. Trasa z Tunaricy przez Brovinje i Skitača wznosi się niemal od poziomu morza do wysokości ponad 400 m n.p.m. Pokonana rowerem, dostarczy Wam niezapomnianych wrażeń i pozwoli podziwiać unikatowe widoki, znane jedynie w tej części Europy.

Wybrzeże Adriatyku w okolicy Brovinje http://selfcatering.travel

Wybrzeże Adriatyku w okolicy Brovinje
http://selfcatering.travel

Startujemy z położonej tuż nad brzegiem morza Tunaricy, gdzie znajduje się chętnie odwiedzany przez turystów kemping. Asfaltowymi serpentynami wznosimy się do wioski Brovinje i dalej do Skitača, pokonując w międzyczasie ok. 400 m różnicy wysokości. Stąd rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na morze i okoliczne wyspy. Szczyt, który wznosi się na pierwszym planie to najwyższy wierzchołek wyspy Lošinj – Osorsčica.

Wyspa Losinj ze stożkiem Osorsčicy http://puntarka.com

Wyspa Losinj ze stożkiem Osorsčicy
http://puntarka.com

Doskonały widok mamy także na wyspę Cres, a daleko za nią wysoki masyw Velebitu.

Wyspa Cres http://tours.adriaday.com

Wyspa Cres
http://tours.adriaday.com

Pasmo Velebitu http://www.likecroatia.com

Pasmo Velebitu
http://www.likecroatia.com

Za Skitača adrenalina powinna nam nieco wzrosnąć, a to za sprawą zmiany nawierzchni – żegnamy asfalt i poruszamy się drogą szutrową, którą jednak także długo się nie cieszymy, bo za chwilę ustępuje ona miejsca wąskim, kamienistym ścieżkom. Po jakimś czasie wjeżdżamy na płaskowyż, przyozdobiony pojedynczymi drzewami i pozostałościami po zabudowie.

Jeśli zdecydujemy się na zboczenie nieco ze szlaku i podjechanie na górę Bobrine (449 m n.p.m.), z jej skraju będziemy mogli podziwiać wspaniały widok na Morze Adriatyckie
i przeciwległy brzeg półwyspu Istria z widocznym w oddali miastem Pula.

Miasto Pula http://about-eastern-europe.com

Miasto Pula
http://about-eastern-europe.com

Za Brovinje już tylko 4 km zjazdu asfaltową drogą i jesteśmy z powrotem!

Charakterystyczna architektura przycupniętych na wyspach i półwyspach nad Adriatykiem chorwackich miasteczek, hipnotyzująca, lazurowa barwa morza, formowane przez setki tysięcy lat wapienne góry… Takie krajobrazy czekają na półwyspie Istria, na trasie Tunarica – Brovinje – Skitača. Brzmi kusząco? Sprawdźcie sami ściągając naszą trasę na swojego smartfona w aplikacji Just Walk About!

Link do trasy —> http://justwalkabout.pl/trasa/id/10065

Polub Just Walk About na Facebooku! —> https://www.facebook.com/Justwalkabout

just-walk-about-9-l-280x280

 

Opracowała,

Ela Koulechov

Redaktor Justwalkabout.pl

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>