Beskid Niski: Krzywa – Wysowa-Zdrój

Beskid Niski swoją nazwą może niektórych skutecznie zniechęcać, no bo przecież…
Po co jechać w niskie góry? I rzeczywiście to pasmo Karpat nie może pochwalić się wysokimi szczytami, choć najwyższe wzniesienia wypadają całkiem przyzwoicie (Lackowa 997 m n.p.m. po polskiej stronie, Busov 1002 m n.p.m. po słowackiej).

Krajobrazy Beskidu Niskiego https://piotr-wolak.flog.pl/

Krajobrazy Beskidu
Niskiego https://piotr-wolak.flog.pl/

Ponadto, szczyty są zalesione i nie stanowią najciekawszych tarasów widokowych. Jednak łagodny krajobraz, tworzony nie tylko przez góry, ale i przez doliny, a także niemal nieskażona działalnością człowieka przyroda jest właśnie tym, co przyciąga amatorów odpoczynku na łonie natury. Beskid Niski to także region wyjątkowy pod względem kulturowym. Od wieków ziemie te zamieszkiwali Rusini, od XIX w. zwani Łemkami. I choć podczas akcji „Wisła” ludność ta została siłą wysiedlona, to jednak część powróciła, a w krajobrazie zostały charakterystyczne elementy kultury łemkowskiej, takie jak drewniane cerkwie z efektownymi kopułami wznoszącymi się ponad beskidzkimi dolinami.

Harmonijna zabudowa w dolinach Beskidu Niskiego https://piotr-wolak.flog.pl

Harmonijna zabudowa w dolinach Beskidu Niskiego
https://piotr-wolak.flog.pl

Trasa biegnie ze wsi Krzywa ((łem. – Krywe, Krywa), położonej ok. 20 km od Gorlic i ok. 10 km od granicy ze Słowacją. Wieś położona w dolinie potoku będącego dopływem Zawoi
i prawdopodobnie od jego „krzywego” przebiegu wzięła swoją nazwę. Do 1947 r. wieś gęsto zaludniona i pełna życia, obecnie pozostaje jako cichy świadek dawnej historii.

Jednym z najważniejszych zabytków w miejscowości jest dawna cerkiew greckokatolicka, nawiązująca stylem do cerkwi staroruskich, dziś użytkowana jako kościół rzymskokatolicki. Obecna cerkiew w 1924 r. wybudowana została na miejscu dwóch poprzednich, które spłonęły. Dach zwieńczony trzema ośmiobocznymi kopułami, największą w środku, zakończonymi kutymi krzyżami i pokryty blachą, a przy cerkwi stoi słupowo-ramowa dzwonnica.

Cerkiew w Krzywej http://beskidniski.com.pl

Cerkiew w Krzywej
http://beskidniski.com.pl

Beskid Niski związany jest także mocno z wydarzeniami pierwszej wojny światowej, stąd obecność również na Łemkowszczyźnie wielu cmentarzy z tego okresu. Dwa
z nich możemy zobaczyć właśnie w Krzywej – nr 54 tuż obok cerkwi i nr 62 w przysiółku Banica.

Zabytkowy cmentarz z I wojny światowej w Krzywej http://www.polskaniezwykla.pl

Zabytkowy cmentarz z I wojny światowej w Krzywej
http://www.polskaniezwykla.pl

Przez Krzywą przebiega Główny Szlak Beskidzki, który to poprowadzi nas dalej na naszej trasie, na południowy Zachód.  Szlak prowadzi przez  Ług, będący częścią miejscowości Zdynia, położonej nad rzeką o tej samej nazwie.

Przy okazji przejścia przez Zdynię możemy poznać jej historię, związaną z rodem Gładyszów, którzy niegdyś posiadali te ziemie. Historia ludności tych terenów wpisana jest w narastające tuż przed I wojną światową napięcia między Austro-Węgrami i Rosją, kiedy tutejsza raczej moskalofilna ludność musiała spotkać się z prześladowaniami ze strony Austriaków. Jedną z ofiar takich represji za sympatyzowanie z Rosjanami lub podejrzenia
o takie zachowania(często decyzję o egzekucji podejmowali oficerowie, bez wyroków sądowych) był duchowny prawosławny łemkowskiego pochodzenia Maksym Sandowycz, uznany przez kościół prawosławny za świętego męczennika.
Jego bogato zdobiony grób znajduje się na cmentarzu w Zdyni.

Grób prawosławnego świętego Maksyma Sandowycza w Zdyni http://beskid-niski.pl

Grób prawosławnego świętego Maksyma Sandowycza w Zdyni
http://beskid-niski.pl

W Zdyni znajduje się także zabytkowa cerkiew Opieki Matki Bożej z bogatym ikonostasem, a także zabytkowy cmentarz nr 52 z okresu I wojny światowej.

Wnętrze cerkwi Opieki Matki Bożej w Zdyni http://pokraju.com.pl

Wnętrze cerkwi Opieki Matki Bożej w Zdyni
http://pokraju.com.pl

Cmentarz wojenny nr 52 w Zdyni http://krainawedrujacychwysp.blogspot.com

Cmentarz wojenny nr 52 w Zdyni
http://krainawedrujacychwysp.blogspot.com

Dalsza trasa prowadzi nas zalesionym grzbietem przez szczyt Rotunda (771 m n.p.m.), który swoją nazwę zawdzięcza kształtowi dość zgrabnej kopy, wydłużonej tylko nieco
w kierunku północnowschodnim, o stromych zboczach.

Głównym Szlakiem Beskidzkim na Rotundę http://mynaszlaku.pl

Głównym Szlakiem Beskidzkim na Rotundę
http://mynaszlaku.pl

Rotunda http://mynaszlaku.pl

Rotunda
http://mynaszlaku.pl

Na szczycie Rotundy znajduje się wyjątkowy cmentarz austriacki nr 51 z I wojny światowej. Na kamiennej tablicy inskrypcyjnej z wykutym krzyżem maltańskim wyryty jest czterowiersz w języku niemieckim, autorstwa Hansa Hauptmanna. W tłumaczeniu brzmi on:

„Nie płaczcie, że leżymy tak z dala od ludzi,
A burze już nam nieraz we znaki się dały -
Wszak słońce co dzień rano tu nas wcześniej budzi
I wcześniej okrywa purpurą swej chwały.”

Cmentarz nr 51 Rotunda http://bylo-minelo-jest.pl

Cmentarz nr 51 Rotunda
http://bylo-minelo-jest.pl

Jeszcze chwila wędrówki wzdłuż doliny jednego z dopływów Ropy i dochodzimy do jednej
z największych miejscowości w tym dość odludnym regionie – Wysowy-Zdroju. Miejscowość ta słynie z licznych wód leczniczych i mineralnych, z których część jest ogólnodostępna w parku zdrojowym (solanki Aleksandra, Józef I), a niektórych skosztujemy odpłatnie w Pijalni Wód Mineralnych. To stąd pochodzą woda mineralna Wysowianka oraz wody lecznicze Franciszek, Henryk i Józef.

Park Zdrojowy w Wysowie-Zdroju http://www.polskaniezwykla.pl

Park Zdrojowy w Wysowie-Zdroju
http://www.polskaniezwykla.pl

Odpocząwszy w parku zdrojowym, kończymy naszą wycieczkę po Beskidzie Niskim.
Jeśli szukacie odpoczynku na łonie natury (o każdej porze roku), ciszy, spokoju, a także nieobojętna wam jest historia i kultura odwiedzanych terenów – to ta propozycja jest dla Was! Trasę możecie ściągnąć już dziś wprost na swojego smartfona w aplikacji Just Walk About.

Link do trasy —> http://justwalkabout.pl/trasa/id/10068

Polub Just Walk About na Facebooku! —> https://www.facebook.com/Justwalkabout

just-walk-about-9-l-280x280

 

Opracowała,

Ela Koulechov

Redaktor Justwalkabout.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa, Polska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>