Przylądek Rozewie

Przylądek Rozewie to nazwa północnej części Kępy Swarzewskiej, umiejscowionej na Pobrzeżu Kaszubskim. Jeszcze do niedawna uważany był za najdalej wysunięty na północ punkt w Polsce, jednak szczegółowe badania wykazały, że punkt ten leży w pobliskiej Jastrzębiej Górze. Na terenie przylądka utworzony został krajobrazowy rezerwat przyrody, gdzie podziwiać można wybrzeża klifowe, porosłe przeszło stuletnim lasem mieszanym.

Widok na Przylądek Rozewie

Widok na Przylądek Rozewie
Źródło: fotoforum.gazeta.pl

Wysoczyzna morenowa, na której znajduje się Rozewie, charakteryzuje się malowniczo ukształtowanym terenem w formie rzadko występujących w Polsce jarów. Długie spacery brzegiem morza to najlepszy sposób na odpoczynek i podreperowanie zdrowia, ponieważ obecny tam mikroklimat ma bardzo szerokie działanie lecznicze. Czyste, wilgotne powietrze nasycone jodem bardzo korzystnie wpływa na naszą odporność i drogi oddechowe, zaś brodzenie w wodzie jest rewelacyjną terapią antyżylakową.

Brzeg morski i plaża w Rozewiu

Brzeg morski i plaża w Rozewiu
Źródło: www.garnek.pl

Największą atrakcją turystyczną Rozewia jest dziewiętnastowieczna latarnia morska im. Stefana Żeromskiego, posiadająca największy zasięg na polskim wybrzeżu. Siła strumienia światła okrążającego okolice jest tak duża, że bez problemu można dostrzec je na ścianach budynków leżących w odległości kilometra od latarni. Ze względu na położenie miejscowości, już od wczesnego średniowiecza rozwijała się tam tradycja palenia ognisk ostrzegawczych dla rybaków i kupców przypływających na statkach. Obecnie w latarni znajduje się Muzeum Latarnictwa, gdzie zobaczyć można ekspozycję prezentującą ewolucję latarni morskich oraz modele kilku polskich latarni wraz z ich rozmieszczeniem.
W 1972 roku decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków latarnia wpisana została do rejestru zabytków. Rozewie to także miejsce o dużej wadze historycznej, ponieważ odbyły się tu dwie bitwy morskie Gdańska z okrętami krzyżackimi oraz lądowanie wojsk szwedzkich w czasie II wojny północnej.

Latarnia im. Żeromskiego w Rozewiu

Latarnia im. Żeromskiego w Rozewiu
Źródło: commons.wikimedia.org

Latarnia ma także swoją romantyczną, choć ponurą legendę. Ponoć w XVII wieku nad morskim brzegiem rozbił się szwedzki statek wraz z całą załogą. Zrozpaczona po śmierci ojca córka kapitana zamieszkała nad rozewskim brzegiem i postanowiła stale palić ognisko,
by ostrzec innych żeglarzy przez niebezpieczeństwem. Nie bacząc na porę roku czy niesprzyjające warunki atmosferyczne, dzielna dziewczyna wchodziła na wysoczyznę,
by rozpalić wielki ogień. Niestety, jej imię nie przetrwało do naszych czasów. Miejscowi rybacy twierdzą, że ów szwedzki statek rozbił się na ostrej skale, którą do dzisiaj możemy podziwiać u wybrzeży Rozewia. Drewniane stopnie i wąska ścieżka u podnóży latarni poprowadzą nas poprzez urokliwy bukowy las, aż na kamienistą plażę. Niektóre okazy drzew w Nadmorskim Parku Krajobrazowym mają ponad 200 lat i posiadają status Pomników Przyrody.

Ostry brzeg, jary

Ostry brzeg, jary
Źródło: pomorskieklimaty.flog.pl

Odwiedź Przylądek Rozewie i przekonaj się, że to wspaniałe miejsce na zdrowotny urlop nad morzem. Już dziś pobierz aplikację Just Walk About na swojego smartphona!

Pobierz trasę na www.justwalkabout.pl

Pobierz trasę na http://justwalkabout.pl/trasa/id/30148

 

just-walk-about-9-l-280x280

 

Znajdź i polub Nas na Facebooku!  —> https://www.facebook.com/Justwalkabout/

Zespół Just Walk About

 

 

Opracowała,
Joanna Kowalska

Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa, Polska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Przylądek Rozewie

  1. Daniel pisze:

    Bardzo fajne miejsce na spacery – z Władysławowa na Rozewie idzie się około 1,5 godziny, z dziećmi troszkę dłużej. Najlepsze spacery są przed zachodem słońca. Naprawdę warto, także dla zdrowia :)

  2. Anna pisze:

    Muzeum Latarnictwa to świetna atrakcja dla dzieciaków, począwszy od wspinania się i liczenia schodków na samą górę, ale też dla pięknego widoku. Takie miejsca zawsze przyciągają dzieci. Kilka lat temu w okolicy można również było zjeść ciepły obiad. Przylądek Rozewie to idealne miejsce do zwiedzenia, na spacer i do poszukiwania bursztynu. Bardzo ciekawy artykuł. Czekam na więcej z okolic nadmorskich :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>