Przemyśl

Przemyśl nocą

Przemyśl nocą
Źródło: podroze.onet.pl

Przemyśl to ciekawe, zabytkowe miasto położone w południowo-wschodniej części Polski, tuż przy granicy z Ukrainą. To także miejsce, gdzie przez wieki zderzały się kultury wschodu i zachodu, łącząc różne wyznania, języki i narodowości. Gród istniał tu niemalże od zarania dziejów – pierwsza wzmianka o mieście pojawia się już w X wieku w kronice Nestora, w rozdziale poświęconym Grodom Czerwieńskim. Do Polski przyłączony został przez Kazimierza Wielkiego, następnie stał się miastem królewskim. Po I rozbiorze Polski, Przemyśl był jednym z miast Galicji, przekształconym w trzecią co do wielkości twierdzę w Europie. Dziś, po wielu latach stagnacji, miasto wraca do dawnej świetności
i przyciąga turystów znakomitymi zabytkami oraz unikatową, galicyjską atmosferą.

Archikatedra pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela

Archikatedra pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela
Źródło: www.polskieszlaki.pl

Spacer po Przemyślu warto zacząć od zwiedzenia Zamku Kazimierzowskiego, w którym obecnie znajduje się Fredreum, najstarszy teatr amatorski w Polsce, założony w Przemyślu w 1869. Pierwszy zamek został wzniesiony na wzgórzu około roku 1340, za panowania Kazimierza Wielkiego. Powstał on w miejsce dawnego drewniano-ziemnego grodu, w którym już w początkach XI wieku król Bolesław Chrobry zbudował kamienną, romańską rotundę i palatium. Kolejną atrakcją miasta jest szesnastowieczna, gotycka Archikatedra Przemyska, w której obejrzeć można piękny, barokowy ołtarz, dodany już po przebudowie. Warto zwiedzić także podziemia, ponieważ znajdują się tam fragmenty kolistej nawy oraz podkowiastej absydy, pochodzące prawdopodobnie z 1215 r. Wieża przemyskiej Archikatedry to jeden z najciekawszych punktów widokowych w kraju. Nie ma tam typowego tarasu widokowego, panoramę miasta
i okolic ogląda się przez szklane tarcze zegarów na wieży. Na górze udostępniono bezpłatnie lunety o bardzo dobrym przybliżeniu.

Panorama miasta widoczna z wieży Archikatedry

Panorama miasta widoczna z wieży Archikatedry
Źródło: nickt.pl

Zamek Kazimierzowski oraz mieszczący się w nim teatr Fredreum

Zamek Kazimierzowski oraz mieszczący się w nim teatr Fredreum
Źródło: commons.wikimedia.org

Będąc w Przemyślu nie można pominąć niezwykle urokliwego rynku, otoczonego
z trzech stron starymi, pięknie odnowionymi kamienicami. Mają one charakterystyczną dla epoki Renesansu budowę, składającą się z trzech okien od frontu oraz attyki
w górnej części budynku. Niektóre z nich mają własne nazwy, np. Dom Hildów”, „pod Krzysztofory”. W XVI-wiecznej kamienicy przy ulicy Rynek 9 mieści się Muzeum Historii Miasta Przemyśla z udostępnionymi podziemiami. Można tam podziwiać m.in. wnętrza mieszczańskie z ubiegłych wieków, osiemnastowieczne atelier fotograficzne oraz ekspozycje poświęcone historii miasta. W samym sercu rynku, naprzeciw Urzędu Miasta, mieści się fontanna z niedźwiadkiem, zaś po zachodniej stronie usytuowany został pomnik Dobrego Wojaka Szwejka.

Rynek w Przemyślu, widok na renesansowe kamienice

Rynek w Przemyślu, widok na renesansowe kamienice
Źródło: www.promocjepodkarpackie.pl

Fontanna z niedźwiadkiem w centrum rynku

Fontanna z niedźwiadkiem w centrum rynku
Źródło: www.polskaniezwykla.pl

Na zabytkowej Wieży Zegarowej w centrum Przemyśla ma swoją siedzibę Muzeum Dzwonów i Fajek. Jest ono wizytówką miasta, w którym oprócz słynnej ludwisarni Felczyńskich działa aż 11 warsztatów produkujących fajki. Fajka walatówka (od nazwiska Ludwika Walata, pierwszego rzemieślnika działającego po II wojnie światowej), wysoko ceniona na całym świecie, była masowo wykupywana przez goszczących w Polsce cudzoziemców. Dorobek przemyskich mistrzów można obejrzeć w muzeum, gdzie wystawiane są również takie rarytasy, jak fajki znalezione w fortach Twierdzy Przemyśl: należąca do rezerwisty i unikatowa fajczarnia w kształcie armaty.

Wieża Zegarowa, gdzie znajduje się Muzeum Dzwonów i Fajek

Wieża Zegarowa, gdzie znajduje się Muzeum Dzwonów i Fajek
Źródło: visit.przemysl.pl

Przemyśl to także miejsce wielokulturowe, gdzie znajduje się wiele obrządków religijnych. Warto obejrzeć kościół pod wezwaniem św. Teresy – efektowną budowlę z wolnostojącą dzwonnicą. Niedaleko znajduje się również sobór greckokatolicki św. Jana Chrzciciela, Klasztor Franciszkanów oraz piękna, murowana cerkiew pw. Matki Bożej Bolesnej.

Kościół pod wezwaniem św. Teresy

Kościół pod wezwaniem św. Teresy
Źródło: przemyska.pl

Wnętrze soboru św. Jana Chrzciciela

Wnętrze soboru św. Jana Chrzciciela
Źródło: www.panoramio.com

Klasztor Franciszkanów i kościół pw. Marii Magdaleny

Klasztor Franciszkanów i kościół pw. Marii Magdaleny
Źródło: www.polskaniezwykla.pl

Pobierz naszą aplikację mobilną na swojego smartfona i odkryj trasę spacerowo-turystyczną po pięknym, zabytkowym Przemyślu!

Trasa po Przemyślu na Just Walk Abouthttp://justwalkabout.pl/trasa/id/28

Trasa po Przemyślu na Just Walk About
http://justwalkabout.pl/trasa/id/28

just-walk-about-9-l-280x280

Znajdź i polub Nas na Facebooku!  —> https://www.facebook.com/Justwalkabout/

Zespół Just Walk About

 

 

Przygotowała,
Joanna Kowalska

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa, Polska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Przemyśl

 1. Ela pisze:

  Byłam tylko przejazdem, kojarzę niedźwiadka. Ten wpis zachęcił mnie do porządnego pozwiedzania tej perełki Podkarpacia. Nawet nie wiedziałam, że jest tam taki wspaniały sobór św. Jana Chrzciciela! Ciekawie jest poprowadzona trasa na JWA http://www.justwalkabout.pl/trasa/id/28 – ma długość zaledwie 2 km a wydaje się zahaczać o najważniejsze zabytki :)

  P.S. Przepiękne zdjęcia!

 2. pawel pisze:

  Miasto mego zycia,tam wszystko sie zaczelo. Choc 15 lat juz tam nie mieszkam,kilka razy w roku byc musze. Tak naprawde docenilem Przemysl po wyjezdzie z niego,podczas kolejnego przyjazdu postanowilem sobie,ze spojrze na nie z perspektywy turysty a nie osoby,ktora spedzila tam 20 lat. Zakochalem sie:) Choc wiem,ze trudno jest tam zyc,mowie o aspekcie posiadania pracy,ale atmosfera,ludzie i te wspaniale miejsca do odkrycia to jest cos. Zawsze wracam tam z usmiechem i radoscia,z taka sama wyjezdzam,bo wiem ,ze Przemysl jest i bedzie i zawsze moge tam wracac;)

  • admin pisze:

   Pawle, bardzo Nam miło, że przywołaliśmy Twoje najwspanialsze wspomnienia :) To prawda w Przemyślu można się zakochać i jest to jedno z miejsc, które warto zobaczyć. Prawdziwa perełka na mapie Polski!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>