Roztoczański Powiew Wschodu

Roztocze to przepiękna kraina geograficzna, łącząca Wyżynę Lubelską z ukraińskim Podolem. Rozciąga się ona od Kraśnika, na północnym zachodzie, aż do Lwowa, na południowym wschodzie. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że brak jest wyraźnych punktów wyznaczających granice Roztocza. Położenie na styku kultur wschodniej
i zachodniej oraz częste walki o przynależność państwową tych terenów spowodowały,
że fizyczne granice krainy zostały jeszcze bardziej zatarte. Jest to jednak miejsce, które zachwyca niecodziennym, zapierającym dech w piersiach krajobrazem.

Panorama Roztocza

Panorama Roztocza

Można znaleźć tu nie tylko wielkie, zielone przestrzenie i leśne wąwozy o stromych zboczach, lecz także malownicze wodospady czy rozlewiska rzek. Roztocze pozwala odzyskać siły i wypocząć na łonie natury, dlatego też należy do najbardziej znanych
i chętnie odwiedzanych przez turystów rejonów. Wielość szlaków pieszych i rowerowych oraz nagromadzenie dużej ilości atrakcji przyrodniczych zachęca do odbywania długich, relaksujących wycieczek. Każdego roku krainę odwiedza ponad 60 tys. miłośników jednośladów z całego kraju, dlatego właśnie rok 2016 ogłoszony został Rowerowym Rokiem Roztocza.

Puszcza Solska

Puszcza Solska

W epoce kenozoiku siły wewnętrzne skorupy ziemskiej wydźwignęły pasmo Roztocza, obniżając jednocześnie leżącą na południu Kotlinę Sandomierską. W ten sposób powstała linia spękań tektonicznych – tzw. uskoków. Szczególnie pięknie prezentują się one nad rzekami Tanew i Jeleń, w rezerwacie Nad Tanwią. Na skutek wymycia piaszczystego materiału aż do podłoża kredowego powstały także liczne, niewielkie wodospady
w rezerwacie Czartowe Pole. Piękno tych wodospadów, zwanych potocznie szumami, zostało docenione w przeprowadzonym w 2009 r. plebiscycie dziennika Rzeczpospolita na „7 Cudów Polskiej Natury”, w którym zajęły 5 miejsce.

Rezerwat Czartowe Pole – liczne, malownicze wodospady

Rezerwat Czartowe Pole – liczne, malownicze wodospady
Źródło: luna19.flog.pl

Wodospad w rezerwacie Nad Tanwią

Wodospad w rezerwacie Nad Tanwią
Źródło: www.garnek.pl

Legenda mówi, że nazwa Roztocze pochodzi od słowa „roztaczać” co w gwarze ludowej oznacza dzielić. Kraina rozdziela dorzecza takich rzek jak Wieprz, Bug, San oraz Dniestr. Występują tu zarówno ogromne kompleksy leśne Południoworoztoczańskiego Parku Krajobrazowego, jak i malowniczo rozsiane wydmy, jary czy wąwozy o stromych zboczach. W dolinach rzek znaleźć można liczne torfowiska oraz bagna, porośnięte trawą
i olszyną. Ze względu na duże różnice wysokości rzeki mają charakter górski  – płyną wartko wąskimi, głębokimi dolinami.

Południoworoztoczański Park Krajobrazowy

Południoworoztoczański Park Krajobrazowy
Źródło: www.parki.lubelskie.pl

Niezwykle bogaty jest na Roztoczu świat flory i fauny. Szczególnie walory środowiska naturalnego nieskażone przez przemysł oraz czyste powietrze tworzą specyficzny mikroklimat sprzyjający turystyce. Tutejsze warunki atmosferyczne również zachęcają podróżników do przyjazdu, ponieważ jest to teren o największym w skali kraju nasłonecznieniu.

Bocian czarny, żyjący w roztoczańskim rezerwacie

Bocian czarny, żyjący w roztoczańskim rezerwacie
Źródło: www.birdwatching.pl

W Południoworoztoczańskim Parku Krajobrazowym spotkać można wiele rzadkich
i chronionych zwierząt. Cały obszar Roztocza został w 2010 wyszczególniony przez BirdLife International jako ostoja ptaków IBA. Wszystkie gatunki uwzględnione spełniają kryterium IBA C1  – zagrożone w skali światowej, lub C6 – zagrożone w skali europejskiej. Należą do nich derkacz, bocian czarny, orlik krzykliwy oraz wiele innych. Zwierzęta jakie można spotkać na terenie Roztocza to m. in. jeleń europejski, sarna, jeż oraz kret.

Pałac Ponińskich, Horyniec-Zdrój

Pałac Ponińskich, Horyniec-Zdrój
Źródło: www.polskaniezwykla.pl

Wnętrze kościoła franciszkanów w Horyńcu-Zdroju

Wnętrze kościoła franciszkanów w Horyńcu-Zdroju
Źródło: www.franciszkanie.horyniec.net

Jedną z atrakcji na szlaku jest uzdrowisko Horyniec-Zdrój, gdzie można poddać się zabiegom siarczkowym. Miasto kryje w sobie również wiele zabytków, takich jak okazały Pałac Ponińskich, piękny Kościół Zdrojowy ze stojącą przy wejściu trójłukową dzwonnicą oraz osiemnastowieczny barokowy kościół franciszkanów. W ołtarzu głównym kościoła podziwiać można pokrytą złotem, rokokową rzeźbę patronki kościoła – Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia. Na łuku tęczy znajdują się oryginalne freski z czasów budowy kościoła.

Szlak rowerowy po Roztoczu

Szlak rowerowy po Roztoczu
Źródło: www.polskieszlaki.pl

Poczuj Roztoczański Powiew Wschodu odwiedzając tę obfitującą w piękne krajobrazy krainę. Już dzisiaj ściągnij aplikację Just Walk About na swojego smartfona i wybierz nasz szlak rowerowy!

Roztoczański powiew Wschodu trasa na Just Walk About http://justwalkabout.pl/trasa/id/30141

Roztoczański powiew Wschodu trasa na Just Walk About http://justwalkabout.pl/trasa/id/30141

just-walk-about-9-l-280x280

 

Znajdź i polub Nas na Facebooku!  —> https://www.facebook.com/Justwalkabout/

Zespół Just Walk About

 

Opracowała,
Joanna Kowalska

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa, Polska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Roztoczański Powiew Wschodu

  1. Ela pisze:

    Roztocze to w zasadzie idealne miejsce na weekendowy wypad dla mieszkańców Lubelszczyzny. Kontakt z naturą, wodospady (szumy), dużo zieleni… Osobiście lubię tam jeździć na spływy kajakowe, a przy okazji warto zwiedzić parki krajobrazowe i rezerwaty korzystając ze szlaków rowerowych. A jak ktoś z daleka to koniecznie trzeba odwiedzić Zamość! (choć to już nie Roztocze, to jest w pobliżu).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>