Białystok – pałac Branickich i zabytkowe centrum

Białystok to położone na Nizinie Północnopodlaskiej, nad rzeką Białą, niezwykle klimatyczne miasto, w którym aż 30% powierzchni to tereny zielone. Miejsce
o bogatej historii, sięgającej 1426 roku. Od 1999 roku pełni rolę stolicy województwa podlaskiego.  Po II wojnie światowej i hitlerowskiej okupacji miasto utraciło swój gotycko-renesansowy charakter. Jednak dzięki migracją ludności Białystok powiększył parokrotnie liczbę ludności. W tym czasie powstały uczelnie wyższe oraz nowe fabryki oraz ośrodki przemysłowe.

Białystok panorama

Białystok panorama
Źródło: bialystok.wyborcza.pl

W latach 1954-1958 odbudowano zniszczony budynek Ratusza z wieżą zegarową, który jest jednym z niewielu zachowanych obiektów okresu barokowego. Ratusz znajduje się
w rejonie Rynku Kościuszki . Budynek ten nigdy nie był siedzibą dla władz miasta. Pełnił on funkcję handlową- wnętrze pełniło rolę hali targowej. Obecnie znajduje się tu siedziba Muzeum Podlaskiego.

Ratusz

Ratusz
Źródło: followyou.flog.pl

W granicach Rynku Kościuszki znajduje się również hetmańska zbrojownia
(typowy barokowy budynek w kształcie dworu szlacheckiego), w którym obecnie znajduje się Archiwum Państwowe. Wzdłuż zachodniego brzegu Rynku znajdują się kolorowe fasady, odnowionych po wojnie kamienic, w których mieszczą się kawiarnie, galerie oraz liczne sklepy.

Rynek

Rynek
Źródło: citybranding.natemat.pl

Kolejnym terenem zachowanym w idealnym stanie, w późnobarokowym stylu jest Park Branickich. Park ten, a właściwie zespół pałacowo – parkowy Branickich, bywa także nazywany Polskim Wersalem stanowią liczne barokowe ogrody i zabudowania.

Zespół parkowy i ogrody pałacowe.

Zespół parkowy i ogrody pałacowe.
Źródło: www.rzeczpospolitaobojganarodow.pl

Usytuowany jest na dwóch poziomach: górnym i dolnym. Część górna ogrodu miała kształt czworoboku i stykała się bezpośrednio z pałacem. Liczne fontanny, klomby, nadawały mu  charakter ogrodu francuskiego. Część dolna, typowo angielska, obfitowała w altany, pawilony, belwedery i  bulwary. Podział parku wraz z zespołem kamiennych rzeźb zachował się do dziś.
Wzdłuż alei głównej znajduje się osiem bukszpanowych parterów dywanowych, posypanych białym i czerwonym pisakiem. Znajduje się tutaj kilkanaście rzeźb ustawionych naprzemiennie z wazonami przedstawiających wizerunki smoków oraz faunów. Wśród odnowionych rzeźb znajdują się m.in.: Bachus, Diana, Nimfa, Apollo czy Adonis. Ogród Branickich jest jednym z najcenniejszych ogrodów barokowych w kraju.

Ogród Branickich

Ogród Branickich
Źródło: www.pinterest.com

Charakterystyczną cechą tego ogrodu jest symetria dwuboczna względem alei głównej, która biegnie przez środek ogrodu. Drzewa i krzewy są równo przystrzyżone i uformowane. Całość parku jest regularnie pielęgnowana, aby zapewnić odwiedzającym niezapomniane doznania.

Widok na ogród

Widok na ogród
Źródło: www.pinterest.com

 

Pałac Branickich jest obecnie siedzibą władz Uniwersytetu Medycznego, jednak całość wnętrza zachowała się w stylu czysto barokowym. W pomieszczeniach znajdują się oryginalne płyty kamienne z herbem Branickich oraz sztukaterie, czy nawet wnęki piecowe. Mimo, że budynek pełni funkcje administracyjne istnieje możliwość zwiedzania.

W Pałacu znajdują się :
• Sień Wielka z klatką schodową
• Pokój Izabeli Branickiej
• Pokoje Złote
• Gabinet
• Jadalnia
• Kaplica
• Aula Wielka

W prawym skrzydle znajduje się Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. Działa ono od 2003 roku a mimo tego najstarszy eksponat ma ponad 100 lat.

Pałac Branickich w Białymstoku

Pałac Branickich w Białymstoku
Źródło: www.bialystokonline.pl

Zarówno Rynek, Pałac czy chociażby sam Park zapewniają niezwykłe doznania.
Warto poznać te miejsca i ich wspaniałą historię, która zachwyci niejedną osobę, a chwile spędzone w Białymstoku na pewno na długo pozostaną w pamięci.
Pobierz trasę na www.justwalkabout.pl i zwiedzaj wyjątkowy Białystok!

Białystok - pałac Branickich i zabytkowe centrum - trasa na Just Walk About http://justwalkabout.pl/trasa/id/30137

Białystok – pałac Branickich i zabytkowe centrum – trasa na Just Walk About
http://justwalkabout.pl/trasa/id/30137

just-walk-about-9-l-280x280

 

Znajdź i polub Nas na Facebooku!  —> https://www.facebook.com/Justwalkabout/

Zespół Just Walk About

 

Opracowała,
Natalia Orkisz

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa, Polska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Białystok – pałac Branickich i zabytkowe centrum

  1. Ela pisze:

    Miasto rodzinne Ludwika Zamenhofa – twórcy esperanto, Izabelli Scorupco i Kayah, trójkątny rynek, no i perełka północy – barokowy zespół pałacowo-parkowy Branickich – może i przesadnie nazywany Wersalem Podlasia, ale bez wątpienia warty zwiedzenia :) Trochę zapomniane jest to miasto, a szkoda, bo naprawdę jest co oglądać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>