Warszawskie pałace i Teatr Narodowy

- Panorama Warszawy nocą

Panorama Warszawy nocą
Źródło: www.flickr.com

Jedną z atrakcji Warszawy, którą polecamy, jest spacer szlakiem pałaców warszawskich. Wycieczkę proponujemy zacząć od placu Krasińskich, gdzie znajduje się gmach Sądu Najwyższego, naczelnego organu władzy sądowniczej w Polsce. Warto zwrócić uwagę na piękne wykończenie budynku: trzy kariatydy, symbolizujące wiarę, nadzieję i miłość, orła nad wejściem oraz 86 sentencji prawniczych widniejących na 67 kolumnach. W bliskim sąsiedztwie sądu znajduje się również monumentalny pomnik ku czci bohaterów powstania warszawskiego.

Pomnik Powstania Warszawskiego oraz widniejący w tle gmach Sądu Najwyższego

Pomnik Powstania Warszawskiego oraz widniejący w tle gmach Sądu Najwyższego
Źródło: warszawa.fotopolska.eu

Kariatydy przy gmachu Sądu Najwyższego

Kariatydy przy gmachu Sądu Najwyższego
Źródło: fotoforum.gazeta.pl

Niedaleko sądu znajduje się również imponująca, siedemnastowieczna katedra polowa Wojska Polskiego pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Podążając dalej szlakiem turystycznym dotrzemy do barokowego-klasycystycznego pałacu Borchów. Powstał on w XVIII wieku w miejscu wcześniejszego, drewnianego dworu. Od 1843 roku pełni funkcję siedziby arcybiskupów warszawskich. Kolejnym zabytkiem jest pałac Paca-Radziwiłłów. Pałac ten został zbudowany w latach 1681-1687 w stylu barokowym na polecenie Dominika Mikołaja Radziwiłła, według projektu Tylmana z Gameren. Był własnością rodu aż do początku XIX wieku, kiedy to został kupiony przez generała Ludwika Paca, który zlecił przebudowę w stylu klasycystycznym. Na potrzeby remontu pałacu Pac sprowadził z Berlina rzeźbiarza Ludwika Kauffmanna, wykonawcę m. in. płaskorzeźbionego fryzu ponad arkadami, umieszczonego we wnęce od strony ul. Miodowej. Jego dzieło, zatytułowane „Tytus Flamininus ogłaszający wolność miast greckich na igrzyskach w Koryncie”, uchodzi za jedną z najwybitniejszych rzeźb neoklasycystycznych zrealizowanych w Warszawie. Jego autorstwa są również rzeźby wodzów rzymskich zdobiące elewację pałacu.

Pałac Paca, zwany również pałacem Radziwiłłów

Pałac Paca, zwany również pałacem Radziwiłłów
Źródło: commons.wikimedia.org

Kolejne rezydencje, znajdujące się w bliskim sąsiedztwie, to barokowy Pałac Młodziejowskich, klasycystyczny Pałac Szeniawskich oraz Pałac Branickich. Ostatnia z posiadłości jest wyjątkowo okazała, warto wspomnieć, że należała ona do najbogatszych rezydencji magnackich w stolicy. Późnobarokowy pałac posiada dwie klasycystyczne oficyny okalające rozległe podwórze, zamknięte bramą od strony ulicy Podwale.

Pałac Branickich widziany z góry

Pałac Branickich widziany z góry
Źródło: warszawianka.tourister.ru

Kolejnym, monumentalnym budynkiem jest pałac Biskupów Krakowskich, zbudowany w 1622 roku dla biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika. W przeszłości mieszkali tam biskupi krakowsy, którzy jako senatorowie duchowni musieli brać udział
w pracach senatu Rzeczypospolitej. W latach 1760–1762 pałac został poddany gruntownej przebudowie, przybierając szatę późnobarokową. Należy on do stosunkowo mało rozpowszechnionego w Warszawie typu pałacu przyulicznego.

Pałac Biskupów Krakowskich na obrazie Canaletta z 1777 roku

Pałac Biskupów Krakowskich na obrazie Canaletta z 1777 roku
Źródło: www.sekretywarszawy.pl

Będąc w Warszawie należy odwiedzić również majestatyczny Teatr Wielki, siedzibę Opery Narodowej. W Salach Redutowych mieści się Muzeum Teatralne oraz dwie spośród trzech scen Teatru Narodowego. Warto wybrać się także do położonego niedaleko Ogrodu Saskiego, by odpocząć w cieniu rozłożystych drzew, przy szumie fontanny.

Teatr Wielki w Warszawie

Teatr Wielki w Warszawie
Źródło: www.polskaszkolaleyton.org

Zachęcamy do odwiedzenia Grobu Nieznanego Żołnierza, znajdującego się na placu marszałka Józefa Piłsudskiego. Grób-pomnik powstał, by uczcić pamięć poległych w walce o niepodległość Polski. Na szlaku znajdziemy również kościół pw. świętego Antoniego Padewskiego, pierwszy warszawski barokowy kościół z prostą fasadą, ufundowany przez króla Zygmunta III Wazę. We wnętrzu świątyni możemy podziwiać obrazy świętego Franciszka i świętego Antoniego z Padwy namalowane przez Rafała Hadziewicza. Znajdują się tam również liczne epitafia zasłużonych osób a także poległych podczas II wojny światowej.
Wycieczkę proponujemy zakończyć w pięknym, barokowym Ogrodzie Krasińskich. Park powstał w roku 1676, jako część założenia ogrodowo-pałacowego znanego jako Pałac Krasińskich, wzniesionego dla wojewody płockiego Jana Krasińskiego. W zachodnim segmencie znajduje się pomnik Bohaterów Walk pod Monte Cassino oraz częściowo zachowana barokowa brama i fragment ogrodzenia, od strony wschodniej zaś pałac Krasińskich. Pałac ten, nazywany także Pałacem Rzeczypospolitej, to barokowa rezydencja wybudowana w latach 1677-1695. Obecnie znajduje się tam siedziba zbiorów specjalnych Biblioteki Narodowej.

Pałac Krasińskich wraz z ogrodem

Pałac Krasińskich wraz z ogrodem
Źródło: www.101wycieczek.pl

Już dzisiaj ściągnij aplikację Just Walk About na swojego smartphona i odkryj piękno pałaców warszawskich!

Warszawskie pałace i Teatr Narodowy - trasa na Just Walk About http://justwalkabout.pl/trasa/id/30134

Warszawskie pałace i Teatr Narodowy – trasa na Just Walk About http://justwalkabout.pl/trasa/id/30134

just-walk-about-9-l-280x280

 

Znajdź i polub Nas na Facebooku!  —> https://www.facebook.com/Justwalkabout

Zespół Just Walk About

 

Opracowała,
Joanna Kowalska

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa, Polska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Warszawskie pałace i Teatr Narodowy

  1. Ela pisze:

    Warszawa to bez wątpienia miasto, którego nie da się zwiedzić w jeden dzień! Dlatego coraz większą popularnością cieszą się szlaki tematyczne, taki jak ten tutaj – szlak pałaców warszawskich. Na mnie największe wrażenie robi późnobarokowo-klasycystyczny pałac Branickich – w sumie nic dziwnego, skoro stanowili oni jeden z najbogatszych rodów magnackich swoich czasów w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>