Sopot

Panorama Sopotu

Panorama Sopotu
Źródło: gid.turtella.ru

Sopot to niewielkie miasto położone na Pobrzeżu Gdańskim, pomiędzy Gdańskiem
a Gdynią, z którymi tworzy Trójmiasto. Jest to jeden z najsłynniejszych kurortów na polskim wybrzeżu, cieszący się nieustającą popularnością. Historia tego miejsca sięga XIII wieku, kiedy to w akcie donacyjnym księcia pomorskiego Mściwoja II pojawiła się pierwsza wzmianka o wiosce rybackiej zwanej Sopothem. Nazwa miasta wywodzi się od prasłowiańskiego słowa sopotъ, oznaczającego źródło lub szumiący potok. Od strony lądu miejscowość otoczona jest przez zalesione wzgórza morenowe, zaś od strony morza otacza ją Zatoka Gdańska, dzięki czemu wody przy brzegu sopockich plaż są cieplejsze niż w innych miejscach nad Bałtykiem. Wspaniałe warunki klimatyczne i liczne atrakcje turystyczne zapewniły Sopotowi nieformalny tytuł letniej stolicy Polski. Zachęcamy do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca, gdzie typowe dla wielkich miast nocne życie przeplata się ze spokojem charakterystycznym dla nadmorskiego uzdrowiska.

Sopockie Molo

Sopockie Molo
Źródło: www.polskiekrajobrazy.pl

Molo w Sopocie

Molo w Sopocie
Źródło: www.neptun.sobieszewo.pl

Największą atrakcją w Sopocie są niewątpliwie czyste, piaszczyste plaże rozciągające się na przestrzeni 4,5 kilometra. Wzdłuż brzegu umiejscowione są zjeżdżalnie wodne, prysznice, wypożyczalnie sprzętu wodnego a także urokliwe kawiarenki i niewielkie puby. Sopot od kilku lat uznawany jest za najbezpieczniejsze, najlepiej zorganizowane kąpielisko w Polsce. Niepowtarzalny charakter nadają miastu piękne, zadbane ogrody, parki oraz zabytkowe, secesyjne kamieniczki i wille otoczone drzewami. Sopot nazywany jest także płucami województwa pomorskiego, ponieważ tereny zielone stanowią ponad 60% powierzchni miasta. Centrum kurortu przecina reprezentacyjna ulica Bohaterów Monte Cassino, potocznie zwana Monciakiem. Jest to główny deptak całkowicie zamknięty dla ruchu drogowego.

Willa Basnera

Willa Basnera
Źródło: www.mysopot.net.pl

Listę najciekawszych nadmorskich rezydencji otwiera Willa Basnera nazywana też często Sopockim Malborkiem. Rezydencja należała do bogatego handlarza nieruchomościami i została zaprojektowana w sposób przypominający nieco architekturę zamku krzyżackiego w Malborku. W dwudziestoleciu międzywojennym mieściła się tu jedna z najbogatszych kolekcji dzieł sztuki znajdujących się na wschód od Berlina. Będąc
w Sopocie nie można pominąć także dwudziestowiecznej Willi Claaszena, zamożnego handlarza i kolekcjonera dzieł sztuki pochodzenia flamandzkiego, którego rodzina zdecydowała się osiąść na tych terenach.

Muzeum Sopotu - Willa Ernsta Claaszena

Muzeum Sopotu – Willa Ernsta Claaszena
Źródło: www.museo.pl

Szczególnie polecamy spacer ul. Czyżewskiego, gdzie mieści się Dworek Sierakowskich, siedziba Towarzystwa Przyjaciół Sopotu. Warto obejrzeć również najstarszy sopocki dom towarowy, znajdujący się przy ulicy Bohaterów Monte Cassino 14/16. Zaprojektowano go w 1896 r. dla Abrahama Fasta, który zaplanował uruchomienie w Sopocie filii swoich gdańskich delikatesów. Dwupiętrowy budynek prezentował się wspaniale – parter ozdobiono boniowanem, dwie górne kondygnacje otrzymały ceglaną elewację i kamienne obudowania okien. W czasie II wojny światowej górne kondygnacje zostały zniszczone, jednak do dnia dzisiejszego zachował się portal wejściowy pod nieistniejącym wykuszem. Wejście do funkcjonującej w pozostałościach Domu Towarowego Fastów restauracji ozdobione jest pięknymi kariatydami, przedstawiającymi myśliwego i wieśniaczkę.

Krzywy Domek

Krzywy Domek
Źródło: www.pinterest.com

Kolejną atrakcją, którą możemy zwiedzić po drodze jest Krzywy Domek. Jak sama nazwa mówi, jest to budynek o nieregularnych kształtach, przypominający raczej odbicie tradycyjnego domu w krzywym zwierciadle. Wzorem znanej z Wiednia realizacji Friedensreicha Hundertwassera, w jego fasadzie brak prostych ścian, okien czy drzwi. Budynek powstał w 2003 roku i jest to najczęściej fotografowany obiekt w całym Sopocie. Barwne, witrażowe wejście prowadzi nas do centrum handlowego, gdzie znajdują się sklepy, lokale gastronomiczne oraz salon gier.

 

Zakład Balneologiczny

Zakład Balneologiczny
Źródło: forum.awd.ru

Warto zobaczyć także sopocką latarnię morską, którą stał się odpowiednio przystosowany komin kotłowni szpitala reumatologicznego. Niedaleko znajduje się także Zakład Balneologiczny z fontanną bromkowo-jodkową. Siadając na pobliskich ławkach możemy wyczuć charakterystyczny zapach wysoko zmineralizowanej wody, o intensywnym smaku i zabarwieniu.

Latarnia morska

Latarnia morska
Źródło: pomorskie.travel

Na przedłużeniu Monte Cassino znajduje się najdłuższe drewniane molo w Europie, o długości 512 metrów. Pełni rolę spacerowego deptaka i przystani dla statków „białej floty”. Kursują stąd jednostki Żeglugi Gdańskiej i tramwaje wodne (rejsy do Gdańska, Gdyni i na Hel). Jest to świetny punkt widokowy, z którego rozciąga się widok na Sopot, gdzie od strony brzegu króluje słynny Grand Hotel, Zatokę Gdańską oraz trójmiejskie wybrzeże.

Molo w Sopocie - widok z góry

Molo w Sopocie – widok z góry
Źródło: www.trojmiasto.pl

Pierwsze molo powstało w Sopocie w 1827 r. Stanowiło uzupełnienie domu zdrojowego, założonego w latach 20. XIX w. przez francuskiego lekarza Jeana George’a Haffnera (jest patronem jednej z ulic w centrum miasta). Pierwszy pomost miał niewiele ponad 40 m długości. Obecną długość molo uzyskało już pod koniec lat 20. ubiegłego wieku. Przechadzali się po nim znamienici goście, wśród których wymienić można także znanych Polaków, np. Henryka Sienkiewicza, Marię Skłodowską czy Juliana Tuwima. Poza spacerami nadmorskim brzegiem, polecamy wędrówkę na Górę Zamkową, gdzie znajduje się średniowieczne Grodziskonajstarszy zabytek Sopotu, jedyny tego typu obiekt
w Europie zlokalizowany w centrum współczesnego miasta. Warto też odwiedzić odnowioną Operę Leśną słynącą w okresie międzywojennym z festiwali wagnerowskich, a po roku 1961 r. – z odbywającego się tam co roku Międzynarodowego Festiwalu Piosenki. Spragnionym rozrywki oraz amatorom wodnego szaleństwa polecamy natomiast wizytę w sopockim Aqua Parku.

Zachód słońca nad sopockim molo

Zachód słońca nad sopockim molo
Źródło: http://www.celojumubode.lv/

Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia Sopotu, najsłynniejszego kurortu nadmorskiego w Polsce. Aby pobrać naszą starannie przygotowaną trasę, wystarczy ściągnąć na swój smartfon aplikację JustWalkAbout!

Spacer po sopockim Monciaku i molohttp://justwalkabout.pl/trasa/id/30104

Spacer po sopockim Monciaku i molo
http://justwalkabout.pl/trasa/id/30104

just-walk-about-9-l-280x280

 

Znajdź i polub Nas na Facebooku!  —> https://www.facebook.com/Justwalkabout

Zespół Just Walk About

 

Opracowała,
Joanna Kowalska

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa, Polska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>