Tatry

Tatry to najwyższy masyw górski w Karpatach Zachodnich, położony na granicy Polski
i Słowacji. Na terenie naszego kraju wyróżnia się Tatry Zachodnie oraz Tatry Wysokie. Zachodnie pasmo jest niższe, zbudowane z przepuszczających wodę wapieni, dlatego też znajduje się tam wiele niepowtarzalnych jaskiń, udostępnionych dla zwiedzających. Kolejnym atutem tej części gór są piękne, malownicze doliny. Tatry Wysokie, będące fragmentem wschodniego odcinka, zbudowane są ze skał krystalicznych
z domieszką dolomitu. Woda, która utrzymuje się na powierzchni, tworzy tu urokliwe jeziora, takie jak Morskie Oko czy Wielki Staw. Spotykany w opracowaniach popularnych i naukowych termin „staw” wywodzi się z nazewnictwa gwarowego, lecz upowszechnił się na tyle, że mianem tym zaczęto nazywać wszystkie jeziora tatrzańskie.

Tatry

Tatry
Źródło: elektrosystemy.pl

Najwyższym szczytem Tatr jest Gerlach o wysokości 2655 m n.p.m. natomiast nieco niższe od niego Rysy, osiągające wysokość 2499 m n.p.m., stanowią najwyższy szczyt Polski. Warto pamiętać, że Tatry są bardzo wymagającymi górami, dlatego osoby z niewielkim doświadczeniem we wspinaczce powinny wybrać łatwiejsze szlaki np. drogę do Doliny Chochołowskiej czy na Kasprowy Wierch. Turyści wędrujący po górach mogą również zatrzymać się po drodze i odpocząć w licznych schroniskach górskich. U podnóża Tatr Polskich położone jest Zakopane, natomiast Tatry Słowackie skrywają w sobie kilka większych miejscowości z zapleczem turystycznym, jak np. Tatrzańska Łomnica i Poprad.

Morskie Oko - Tatry

Morskie Oko – Tatry
Źródło: www.mundotravel.pl

Tatry to jedyne w Polsce góry o charakterze alpejskim, gdzie żyją kozice i świstaki. Amatorom wycieczek polecamy tę krainę ze względu na nietypowe strzeliste turnie oraz skaliste szczyty, będące świadectwem silnego działania lodowców. Żaden z polskich parków narodowych nie posiada też tak swoistej flory. Praktycznie cały teren Tatr objęty jest Tatrzańskim Parkiem Narodowym, utworzonym w 1955 roku.

Pośrednia Turnia

Pośrednia Turnia
Źródło: lukaszreszka.cba.pl

Klimat tych gór, a co za tym idzie ich roślinność, charakteryzuje się piętrowością. Trasę proponujemy zacząć niedaleko Schroniska na Hali Kondratowej, która obecnie jest jedną
z najczęściej odwiedzanych dolin tatrzańskich. Przebiega przez nią bardzo widokowa trasa od Przełęczy pod Kopą Kondracką, główną granią Tatr na Kasprowy Wierch.

Dolina Pięciu Stawów

Dolina Pięciu Stawów
Źródło: www.polandtour.pl

Szlak poprowadzi nas wzdłuż granicy polsko-słowackiej aż do Pośredniej Turni, drugiego od zachodu szczytu Tatr Wysokich, leżącego pomiędzy Skrajną Turnią, a Świnicą, od której oddzielony jest Świnicką Przełęczą. Dalej, będziemy mieć okazję zobaczyć Czarny Staw Gąsienicowy, czwarte co do głębokości polodowcowe jezioro tatrzańskie. Trasę kończymy w najwyżej położonym na terenie Polski schronisku im. Leopolda Świerza,
w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Krajobraz doliny tworzą granitowe szczyty, rozległe płaśnie, gruzowiska dużych głazów, piarżyska, migotliwe tafle jezior, murawy i połacie kosodrzewiny. Znajduje się tam również kilka polodowcowych jezior o łącznej powierzchni 61 ha.

Tatry - Czarny Staw Gąsienicowy

Tatry – Czarny Staw Gąsienicowy
Źródło: www.tumblr.com

Największe z nich to Wielki Staw Polski, położony na wysokości 1665 m n.p.m. Pozostałe jeziora to: Zadni Staw Polski, Czarny Staw Polski, Mały Staw Polski, Przedni Staw Polski oraz Wole Oko. Ostatni staw jest jeziorem okresowym i mniejszym od pozostałych, dlatego nazwa doliny uwzględnia jedynie 5 największych jezior.

Szpiglasowa Przełęcz

Szpiglasowa Przełęcz
Źródło: www.wiecznatulaczka.pl

Podhale wyróżnia się wspaniałą, niebanalną obyczajowością, która tworzy niepowtarzalny klimat. Tatry miały również duży wpływ na kulturę zarówno polską jak i słowacką. Zachwycali się nimi poeci, prozaicy, malarze i kompozytorzy, czerpiąc z nich inspiracje do swoich dzieł. Nazwa „Tatry” jest różnie tłumaczona, w dokumentacji spotykana jest po raz pierwszy w 1086 roku jako Tritri a dokumentem tym jest przywilej cesarza Henryka IV dla biskupstwa praskiego. Polskie źródła od 1255 roku podają nazwę Tatry, najprawdopodobniej związaną z góralskim słowem „tatry“, oznaczającym skały bądź wzniesienia.

Kozice górskie

Kozice górskie
Źródło: www.digart.pl

Wybierz się w podróż po majestatycznych Tatrach – już dziś ściągnij aplikację JustWalkAbout na swojego smartfona i znajdź dogodną dla siebie trasę!

Tatry na Just Walk About http://justwalkabout.pl/szukaj?phrase=tatry

Tatry na Just Walk About
http://justwalkabout.pl/szukaj?phrase=tatry

just-walk-about-9-l-280x280

 

Znajdź i polub Nas na Facebooku!  —> https://www.facebook.com/Justwalkabout/

Zespół Just Walk About

 

Opracowała,
Joanna Kowalska

Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa, Polska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>