Spacer po krakowskim Kazimierzu

Kazimierz to jedna z najbardziej reprezentacyjnych części Krakowa, wchodząca w skład dzielnicy Stare Miasto. Założony został przez króla Kazimierza Wielkiego w roku 1335 jako samodzielne miasto, powstałe na obszarze kilku osad, których początki sięgają jeszcze XI stulecia. Granicę między Krakowem, a Kazimierzem wyznaczała nieistniejąca już dzisiaj odnoga Wisły. Północno-wschodnią część miasta stanowiła historyczna dzielnica żydowska, gdzie przez wiele lat współistniały i przenikały się elementy kultury żydowskiej
i chrześcijańskiej. Wizyta na Kazimierzu to obowiązkowy punkt w programie zwiedzania Krakowa.

Urokliwe uliczki na krakowskim Kazimierzu

Urokliwe uliczki na krakowskim Kazimierzu
Źródło: https://www.pinterest.com/chrissash/krakow/

Warto przespacerować się wąskimi, brukowanymi uliczkami lub przysiąść w zabytkowej, odrestaurowanej kawiarence, by poczuć niepowtarzalny klimat tego miejsca. Dzielnica ciągle jest w fazie renowacji, ale z roku na rok staje się coraz większą konkurencją dla krakowskiego Rynku i przyległych ulic. Kazimierz uznawany jest również za centrum życia kulturalnego wawelskiego grodu.

Kazimierz widziany z Podgórza

Kazimierz widziany z Podgórza
Źródło: https://kazimierzapartamenty.wordpress.com/

Ulica Szeroka

Ulica Szeroka
Źródło: turystyka.wp.pl

Wycieczkę po Kazimierzu proponujemy zacząć od zwiedzenia majestatycznego, barokowego kościoła pod wezwaniem św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa, potocznie zwanego kościołem na Skałce. Jest to według legendy sanktuarium męczeństwa św. Stanisława, znajdujące się niedaleko Wawelu, na niewielkim wzgórzu, zbudowanym z białego wapienia jurajskiego. Pełni też rolę Panteonu Narodowego, mieści się tam krypta zasłużonych, w której spoczywają m. in. Czesław Miłosz, Stanisław Wyspiański i inni.

Kościół na Skałce

Kościół na Skałce
Źródło: stacja7.pl

Niedaleko kościoła znajduje się Ołtarz Trzech Tysiącleci oraz sadzawka św. Stanisława, zwana „Kropielnicą Polski”. Jest to prawdopodobnie miejsce pradawnych obrzędów pogańskich, o których w swoich pismach wspomina Jan Długosz. Istniejąca obecnie kamienna obudowa sadzawki powstała w okresie wczesnego baroku, wykonał ją kamieniarz Jacek Napora według pomysłu biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika z 1638 roku. Jego to herb Korab, obok herbu Wieniawa oraz emblematu Paulinów, umieszczony został w zwieńczeniu bramki przed sadzawką.

Ołtarz Trzech Tysiącleci stojący na dziedzińcu klasztoru paulinów na Skałce w Krakowie

Ołtarz Trzech Tysiącleci stojący na dziedzińcu klasztoru paulinów na Skałce w Krakowie
Źródło: wikimapia.org

Po drodze możemy podziwiać także zabytkowy kościół pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Małgorzaty, perłę architektury gotyckiej w Polsce. Smukła i strzelista postać świątyni, różnorodność form architektonicznych oraz bogactwo pamiątek średniowiecznych wyróżniają ten zespół w europejskim budownictwie.

Kościół św. Katarzyny - widok od ul. Augustiańskiej (od wschodu)

Kościół św. Katarzyny – widok od ul. Augustiańskiej (od wschodu)
Źródło: krakow.net.pl

Szlak poprowadzi nas również do Muzeum Etnograficznego, mieszczącego się obecnie w gmachu Ratusza Kazimierskiego. Jego zbiory liczą ponad 80 tysięcy zabytków związanych z wieloma aspektami kultury ludowej, takimi jak folklor czy życie codzienne. Warto zatrzymać się także na chwilę przy Placu Wolnica, będącym częścią pierwotnego rynku miasta Kazimierz. Kiedyś dorównywał swą wielkością krakowskiemu rynkowi
i pełnił podobne do niego funkcje – tutaj ulokowane były kramy, waga czy postrzygalnia. Dzisiejsza nazwa Plac Wolnica wywodzi się od łacińskiego Forum liberum (prawo wolnego handlu mięsem poza kramami) i istnieje w takiej formie od końca XVIII wieku, gdy Kazimierzowi nadano przywilej wolnego handlu. Obecnie w zabytkowych kamienicach znajdują się klimatyczne sklepy, galerie i restauracje.

Plac Wolnica

Plac Wolnica
Źródło: www.polskaniezwykla.pl

Spacerując po Kazimierzu nie można pominąć również monumentalnej, gotyckiej Bazyliki Bożego Ciała, rzymskokatolickiej świątyni ufundowanej przez króla Kazimierza Wielkiego. Warto wejść do środka i zobaczyć drewniany, bogato złocony ołtarz
z malowidłami Tomasza Boladelli oraz piękne, manierystyczne stelle z rzeźbami świętych. Kościół znany jest także z imponujących, największych w Krakowie organów, składających się z 5950 piszczałek i 25 dzwonów.

Bazylika Bożego Ciała

Bazylika Bożego Ciała
Źródło: commons.wikimedia.org

Wnętrze Bazyliki Bożego Ciała

Wnętrze Bazyliki Bożego Ciała
Źródło: www.pinterest.com

Rejon Kazimierza obfituje także w synagogi: Starą (koniec XV w.), Izaaka (1644), Kupa (1643), Remuh (1556), Tempel (1862), Wysoką (1563) oraz Poppera (1620).

Stara Synagoga jest jedną z najstarszych zachowanych synagog w Polsce oraz jednym
z najcenniejszych zabytków żydowskiej architektury sakralnej w Europie. Do czasu II wojny światowej odgrywała rolę centralnej świątyni, głównego ośrodka religijnego, kulturalnego, socjalnego oraz organizacyjnego krakowskiej gminy żydowskiej. Dzisiejszy kształt synagoga uzyskała na początku XX wieku, obecnie jest to gotycko-renesansowa, prostokątna, dwunawowa hala z krzyżowo-żebrowym sklepieniem wspartym na dwóch smukłych kolumnach toskańskich. Do ściany północnej przylega parterowa przybudówka, nakryta trójkątnymi daszkami, w którym mieścił się babiniec północny.

Stara Synagoga w Krakowie

Stara Synagoga w Krakowie
Źródło: www.spatz.pl

Wchodząc do środka przechodzi się przez renesansowy portal z hebrajskim napisem „To jest brama Jahwe, sprawiedliwi przez nią wchodzić będą” z drugiej połowy XVI wieku.
W synagodze mieści się oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Dzieje i Kultura Żydów. Gromadzi ono zabytki z zakresu historii i kultury Żydów. Bardzo istotną część kolekcji stanowi ikonografia dzielnicy żydowskiej na Kazimierzu, sceny rodzajowe i portrety Żydów w malarstwie, grafice i fotografii. Muzeum posiada także największą w Krakowie, kolekcję tradycyjnych elementów stroju żydowskiego. Podziwiając krakowskie synagogi warto również zatrzymać się przy placu Nowym, gdzie dawniej znajdował się tzw. Libuszhof, zespół uliczek i zabudowań. Na środku placu znajduje się tzw. okrąglak, zwany przez okolicznych mieszkańców rondlem. Jest to pawilon handlowy wybudowany w 1900 roku, składający się z dwu obiektów: wewnętrznej hali i okalającego ją pierścienia z punktami handlowymi zbudowanym na planie dwunastokąta. Budynki te są oddzielone niezadaszonym korytarzem, stanowiącym wejście do sklepików. Obecnie Plac Nowy funkcjonuje w dni powszednie jako targ, gdzie można kupić zarówno warzywa jak i cenne pamiątki. Przy placu znajduje się wiele kawiarni i pubów, często odbywają się tam także festiwale.

Synagoga Izaaka Jakubowicza

Synagoga Izaaka Jakubowicza
Źródło: panoramy.zbooy.pl

Zachęcamy również do odwiedzenia Nowego Cmentarza Żydowskiego, gdzie można oddać hołd ludziom poległym podczas II wojny światowej. Cmentarz ma powierzchnię ok. 4,5 ha, posiada ceglaną halę przedpogrzebową, lapidarium, pomnik oraz ponad 10000 nagrobków (najstarszy z 1809 roku). Spacer możemy skończyć niedaleko barokowej synagogi Wolfa Poppera, gdzie podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej odbywają się warsztaty artystyczne „Odkrywanie Kazimierza”.

Nowy Cmentarz Żydowski

Nowy Cmentarz Żydowski
Źródło: pl.wikipedia.org

Zachęcamy do zwiedzenia pięknego, zabytkowego Kazimierza, miejsca spotkań różnych kultur i narodowości. Wszystkie nasze trasy dostępne są w aplikacji JustWalkAbout, dostępnej na smartfony.

Spacer po krakowskim Kazimierzuhttp://justwalkabout.pl/trasa/id/34

Spacer po krakowskim Kazimierzu
http://justwalkabout.pl/trasa/id/34

just-walk-about-9-l-280x280

 

Znajdź i polub Nas na Facebooku!  —> https://www.facebook.com/Justwalkabout

Zespół Just Walk About

 

Opracowała,
Joanna Kowalska

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa, Polska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>