Wzdłuż Motławy w Gdańsku

Być w Gdańsku i nie przespacerować się Długim Pobrzeżem wzdłuż Motławy, nie zobaczyć Żurawia – symbolu miasta – to tak jak być w Sopocie i nie wejść na molo.

Gdańsk - Długie PobrzeżeŹródło: www.zatokapiekna.pl

Gdańsk – Długie Pobrzeże
Źródło: www.zatokapiekna.pl

Długie Pobrzeże jest to deptak nadwodny w samym sercu miasta, na Głównym Mieście, wzdłuż zachodniego brzegu Motławy, która uchodzi do Martwej Wisły. Dawniej ulica ta nazywana była Długim Mostem – przez wieki funkcjonowała bowiem jako niepołączone ze sobą drewniane platformy, służące do rozładunku statków. Dopiero w XVII wieku zostały połączone w jeden pomost, już wtedy tworząc niezwykłą atrakcję turystyczną. Poetka Jadwiga Łuszczewska w 1858 roku tak pisała o tym miejscu:

„Most nie rzucony przez rzekę, ale wzdłuż niej biegnący [...] wybudowany na palach pomost szeroki, tworzący po jednej stronie jakby ogromny chodnik zawsze pełen gwaru, obstawiony kramami, przy nim ciągle się mija statki i berlinki, tak na Motławie natłoczone, że z trudnością można wodę dojrzeć.”

Po II wojnie światowej odbudowane i wyłożone marmurowymi płytami, jako deptak jest popularnym miejscem spacerowym turystów i mieszkańców.

Zachodnie pobrzeże Motławy z Bramą Mariacką i Żurawiem Źródło: http://michal2237.flog.pl

Zachodnie pobrzeże Motławy z Bramą Mariacką i Żurawiem
Źródło: http://michal2237.flog.pl

Najbardziej charakterystycznym elementem architektury motławskiego pobrzeża są bramy wodne, którymi zakończone są uliczki Głównego Miasta, biegnące pod kątem prostym do pobrzeża. Nasz spacer zaczynamy od Zielonego Mostu – najstarszego mostu nad Motławą – oraz Bramy Zielonej, która jest nie tylko najstarszą, ale też największą bramą wodną w Gdańsku. Utrzymana jest ona w stylu manieryzmu niderlandzkiego, charakterystycznego dla architektury miasta. Brama Zielona miała służyć za tymczasową siedzibę królów przybywających do Gdańska, jednak nigdy żaden w niej nie zamieszkał. Obecnie mieści się tu Gdańska Galeria Fotografii w gdańskim oddziale Muzeum Narodowego.

Brama Zielona http://www.ergbudgd.pl

Brama Zielona http://www.ergbudgd.pl

Idąc dalej wzdłuż brzegu, napotykamy kolejne bramy wodne, których nazwy w większości pochodzą od ulic, które zamykają. Mamy więc Bramę Chlebnicką, Mariacką i Św. Ducha. Dwie pierwsze pochodzą z XV w. i zachowały swą gotycką formę, ostatnia natomiast  została odbudowana po zniszczeniach II wojny światowej. Najokazalsza Brama Mariacka, wzmocniona obronnymi wieżyczkami, jest obecnie używana przez Muzeum Archeologiczne.

Brama Mariacka http://kaszuby.wyjade.pl

Brama Mariacka
http://kaszuby.wyjade.pl

Brama ChlebnickaŹródło: galeria.trojmiasto.pl

Brama Chlebnicka
Źródło: galeria.trojmiasto.pl

Najbardziej znanym obiektem nad Motławą, symbolem morskiego charakteru miasta, jest oczywiście Brama Żuraw, zwana potocznie po prostu Żurawiem. Jest to okazały XV-wieczny dźwig portowy, najstarszy istniejący w Europie. Spalony po II wojnie światowej przez Armię Czerwoną, został jednak odbudowany i dziś można nie tylko podziwiać go z zewnątrz, ale też zwiedzić w środku, poznając zrekonstruowane pomieszczenia i mechanizm dźwigu.

Żuraw w GdańskuŹródło: kaszuby.wyjade.pl

Żuraw w Gdańsku
Źródło: kaszuby.wyjade.pl

Za Żurawiem Długie Pobrzeże przechodzi niepostrzeżenie w Rybackie Pobrzeże, przylegające bezpośrednio do Targu Rybnego. Historycznie było to miejsce gdzie handlowano rybami, zarówno na drewnianym pomoście jak i bezpośrednio
z przycumowanych do nabrzeża łodzi.

Rybackie Pobrzeże w 1908 r. http://gdansk.fotopolska.eu

Rybackie Pobrzeże w 1908 r.
http://gdansk.fotopolska.eu

Wzdłuż Rybackiego Pobrzeża również usytuowane są bramy wodne. Pierwszą z nich jest Brama Świętojańska, niestety zniszczona niemal doszczętnie w czasie działań wojennych i współcześnie odbudowana. Więcej szczęścia miała Brama Straganiarska, która zachowała najbardziej pierwotny kształt ze wszystkich bram wodnych Gdańska. Wyglądem przypomina bramy Chlebnicką i Mariacką i pochodzi z tego samego okresu. Jej charakterystycznym elementem są unikatowe, wykute w kamieniu herby Prus Królewskich, Polski i Gdańska, przedstawione w tzw. układzie (ukłonie) heraldycznym, widniejące od strony Motławy.

Herby na Bramie Straganiarskiej http://zabytki.ocalicodzapomnienia.eu

Herby na Bramie Straganiarskiej
http://zabytki.ocalicodzapomnienia.eu

Brama Straganiarska jest obecnie najbardziej na północ wysuniętą bramą wodną, choć dawniej istniała jeszcze Brama Tobiasza. Dalej na naszej trasie mijać będziemy pomnik kpt ż. w. Tadeusza Ziółkowskiego, legendarnego dowódcy polskiego, szkoleniowego żaglowca „Lwów”, kolebki polskich nawigatorów w okresie międzywojennym. Kapitan Ziółkowski został uwięziony w obozie koncentracyjnym po tym, jak odmówił zgody na wpłynięcie niemieckiego pancernika „Schleswig-Holstein”, a następnie rozstrzelany w 1940 r. przez Niemców.

Pomnik kpt ż. w. Tadeusza ZiółkowskiegoŹródło: www.panoramio.com

Pomnik kpt ż. w. Tadeusza Ziółkowskiego
Źródło: www.panoramio.com

Ostatnim punktem na naszej trasie, zamykającym Rybackie Pobrzeże, jest zabytkowa, gotycka Wieża Łabędź. Stanowi ona pozostałość po istniejącym tu niegdyś zamku krzyżackim. Po utracie funkcji obronnych została obudowana kamieniczkami, które jednak uległy zniszczeniu w czasie II w. ś., zostawiając basztę odsłoniętą. Obecnie odrestaurowana, stanowi charakterystyczny element Targu Rybnego. Z tego miejsca startują również tramwaje wodne.

Baszta Łabędź http://www.dioblina.eu

Baszta Łabędź
http://www.dioblina.eu

Nie bez powodu na co drugiej pocztówce z Gdańska, nie przedstawiającej Bazyliki Mariackiej, znajdziemy właśnie Pobrzeże Motławy. Jest ono bowiem symbolem portowego charakteru miasta, świadkiem jego historii, tej pokojowej, gospodarczej, rybackiej, ale też trudnej, wojennej. Gotycka i manierystyczna architektura harmonizuje
z  malowniczą rzeką, tworząc niepowtarzalny krajobraz.

Trasa wzdłuż Mołtawy w Gdańsku na Just Walk About

Trasa wzdłuż Mołtawy w Gdańsku na Just Walk About

Wybierz się na spacer wzdłuż Motławy z naszą trasą w aplikacji Just Walk About i poznaj Gdańsk z jego najładniejszej strony!

Link do trasy -> http://justwalkabout.pl/trasa/id/42

just-walk-about-9-l-280x280

 

Znajdź i polub Nas na Facebooku!  —> https://www.facebook.com/Justwalkabout/

Zespół Just Walk About

 

Opracowała,
Ela Koulechov

Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa, Polska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>