Biecz nazywany Małym Krakowem

Parva Cracovia” (mały Kraków), „Perła Podkarpacia”, „Polskie Carcassonne” –  takie pochlebne nazwy otrzymało w literaturze niewielkie miasteczko na pograniczu województwa małopolskiego i podkarpackiego, położone 35 km od granicy polsko-słowackiej. Na tak pochlebne miano Biecz zasłużył sobie dzięki wybitnym walorom architektoniczno-urbanistycznym, m.in. dobrze zachowanym średniowiecznym fortyfikacjom, upodabniającym miasto do francuskiego Carcassonne, a także dużej ilości zabytków skupionych na stosunkowo niewielkiej powierzchni.

Panorama Biecza http://www.biecz.pl

Panorama Biecza
http://www.biecz.pl

O zabytkowym charakterze miasta świadczą przede wszystkim średniowieczne mury obronne. Zanim jednak je zwiedzimy, odwiedzamy jeden z pięciu zabytkowych cmentarzy z okresu I wojny światowej, o numerze 106, na którym pochowani są żołnierze wojsk rosyjskich i austrowęgierskich. Cmentarz otoczony jest kamiennym murkiem z wkomponowanym w niego kamiennym krzyżem i ozdobną bramą.
Na grobach znajdują się charakterystyczne żeliwne krzyże z miejscem na tabliczkę na skrzyżowaniu ramion.

Cmentarz z I wojny światowej nr 106 http://beskyd.blogspot.com

Cmentarz z I wojny światowej nr 106
http://beskyd.blogspot.com

Następnie przejdziemy do zespołu murów obronnych, które stanowią o unikatowym charakterze miasta. Pierwsze wzmianki o fortyfikacjach w tym miejscu pochodzą z 1399 r. W czasach świetności w obrębie murów funkcjonowało 17 baszt, z czego do dziś zachowały się trzy.

Fragment średniowiecznych murów obronnych http://www.polskaniezwykla.pl

Fragment średniowiecznych murów obronnych
http://www.polskaniezwykla.pl

Na północy znajduje się Baszta Kowalska, zwana również plebańską. Odrestaurowana w latach 80-tych ubiegłego wieku, obecnie służy za obiekt muzealny, który można zwiedzać w środku, przechadzając się po drewnianych galeryjkach.

Baszta Kowalska http://www.muzeum.biecz.pl/

Baszta Kowalska
http://www.muzeum.biecz.pl/

Drugą basztę znajdziemy bardziej  na południe, po drodze jednak nie da się przegapić kolejnego niezwykle ważnego zabytku – Kolegiaty kościoła pw. Bożego Ciała.

Jest to najbardziej reprezentacyjna budowla w mieście, zaliczana do najcenniejszych obiektów sakralnych w Polsce. Najstarszą częścią tej monumentalnej, gotyckiej budowli jest prezbiterium z XV w., przykryte szklanym sklepieniem zdobionym bogatą siecią żeber. Dodatkowo prezbiterium ozdobione jest cenną polichromią, wykonaną w 1905 r. przez Włodzimierza Tetmajera.

Kolegiata Bożego Ciała w Bieczuwww.panoramio.com

Kolegiata Bożego Ciała w Bieczu
www.panoramio.com

Zespół Kościoła Farnego Bożego Ciała - Prezbiteriumpl.wikipedia.org

Zespół Kościoła Farnego Bożego Ciała – Prezbiterium
pl.wikipedia.org

Fragment polichromii sklepienia w kościele Bożego Ciała http://www.pinakoteka.zascianek.pl

Fragment polichromii sklepienia w kościele Bożego Ciała
http://www.pinakoteka.zascianek.pl

Druga z wspomnianych wieża to Baszta Radziecka  (nazwa pochodzi od rajców/radców bieckich), stanowiąca integralną część kamienicy Barianów Rokickich.
Ta renesansowa kamienica z XVI wieku zwieńczona jest dekoracyjną attyką oraz sgraffitowym fryzem, co czyni ją jedną z najpiękniejszych budowli w mieście. Obecnie kamienica, zwana również Domem z Basztą, mieści w sobie oddział Muzeum Ziemi Bieckiej, prezentujące m.in. tradycje aptekarskie.

Dom z Basztą http://www.konserwacja.net.pl/

Dom z Basztą
http://www.konserwacja.net.pl/

Ekspozycja poświęcona aptekarstwu w Domu z Basztą https://pl.tripadvisor.com

Ekspozycja poświęcona aptekarstwu w Domu z Basztą
https://pl.tripadvisor.com

Na naszej trasie znajduje się jeszcze jedna kamieniczka – Dom Kromera, zwany też Kromerówką. Nazwa związana jest z wybitną postacią okresu renesansu – Marcinem Kromerem – XVI-wiecznym pisarzem, dyplomatą, biskupem warmińskim,
a nawet sekretarzem króla Zygmunta I Starego. I choć kamienica nigdy nie należała do jego rodu, tylko do rodziny kupieckiej Chodorów, a następnie Januszowiczów, to dziś nosi jego imię. We wnętrzu kamienicy swoją siedzibę ma Muzeum Ziemi Bieleckiej, prezentujące historię tego regionu. Swoją ekspozycję ma wspomniany Kromer, ale też słynny barokowy poeta – Wacław Potocki, również związany z ziemią biecką. Na uwagę zasługują ponadto  kolebkowe sklepienia, rzeźbiony kamienny portal z datą 1612 ze znakiem własnościowym J. Januszowicza, rzeźbione kolumny międzyokienne
i obramienia okien.

Dom Kromera http://www.konserwacja.net.pl/

Dom Kromera
http://www.konserwacja.net.pl/

Następnie kierujemy się na rynek, który jest centralnym punktem miasta.

W jego obrębie najciekawszym obiektem jest budynek ratusza. Obecna bryła wielokrotnie przebudowywanego ratusza, pierwotnie gotyckiego, pochodzi z 1830 r. Do ratusza przylega renesansowa wieża z 1569 r., zdobiona sgraffitem.
Na szczycie 56-metrowej wieży, pod barokową kopułą znajduje się taras widokowy. W podziemiach wieży mieści się średniowieczne więzienie, tzw. turma, miejsce wymuszania zeznań i przetrzymywania więźniów do czasu egzekucji.

Ratusz z wieżą http://czarownyswiat.blogspot.com

Ratusz z wieżą
http://czarownyswiat.blogspot.com

Warto także zwrócić uwagę na Kamienicę Chodorów, zwaną też Domem Zbója Becza. Sama kamienica należała do bogatego rodu Chodorów, jednak jej nazwa wiąże się
z postacią Zbója Becza – legendarnego założyciela miasta.

Według legendy Becz był rycerzem, lecz mimo to napadał na karawany, rabując je
i niejednokrotnie uwalniając niewolników. Pewnego razu uwolnił małą sierotkę imieniem Bietka, bojąc się jednak o jej wychowanie, odesłał ją na dwór królewski.
Po jakimś czasie zbója złapano i skazano na ścięcie, jednak gdy kat szykował się do wykonania wyroku, z tłumu wybiegła nagle Bietka – już młoda dziewczyna – i zarzuciła mu chustę na głowę krzycząc „mój ci on!”. Zgodnie z ówczesnym prawem zwyczajowym, uratowała w ten sposób Becza od śmierci, a on w ramach pokuty za niegodne życie, postanowił wszystkie swoje dobra przeznaczyć na budowę miasta. Wybrał lokację nad Ropą, gdyż właśnie w tym miejscu poznał małą Bietkę. Dziś w Domu Becza mieści się restauracja, gdzie można smacznie zjeść, miło spędzając czas.

Dom Zbója Becza http://obierzkierunek.pl

Dom Zbója Becza
http://obierzkierunek.pl

Z miastem Biecz związana jest także postać królowej Jadwigi, która ufundowała tu m.in. szpital. Wybudowany w 1480 r.  Szpital Św. Ducha, zwany też Szpitalem Królowej Jadwigi  jest jedynym zachowanym do naszych czasów budynkiem fundacji polskiej królowej i jednym z najcenniejszych obiektów architektury szpitalnej w kraju. Od południowego wschodu otoczony jest on fragmentem murów obronnych, tworząc zabytkowy kompleks. Obecnie w obiekcie toczą się prace restauracyjno-remontowe.

Szpital Świętego Ducha http://z-pogranicza.blogspot.com

Szpital Świętego Ducha
http://z-pogranicza.blogspot.com

Przed nami jeszcze jeden punkt spaceru: kościół św. Anny i klasztor franciszkanów. Dawniej w miejscu klasztoru znajdował się zamek, który jednak po wybudowaniu nowej siedziby starosty,  przeszedł w ręce zakonników i został przebudowany w 1642 r. Dowodem tego są m.in. wielkie drzwi zamkowe ozdobione orłami jagiellońskimi z XVI w. Przy klasztorze znajduje się kościół św. Anny, barokowy, lecz skromny, gdyż budowany zgodnie z zasadami franciszkanów. Od strony południowej do klasztoru przylega klasycystyczna kapliczka oraz wał ziemny, usypany w czasie potopu szwedzkiego. Klasztor otaczają także XVII-wieczne mury z kilkudziesięcioma otworami strzelniczymi.

Kościół św. Anny z klasztorem franciszkanów http://www.mojamalopolska.pl

Kościół św. Anny z klasztorem franciszkanów
http://www.mojamalopolska.pl

Wnętrze Kościoławww.beskid-niski-pogorze.pl

Wnętrze Kościoła
www.beskid-niski-pogorze.pl

Średniowieczne, zabytkowe miasteczko nad Ropą to godna polecenia lokalizacja nie tylko dla miłośników historii. Liczne, cenne zabytki i unikatowe, dobrze zachowane fragmenty fortyfikacji wyróżniają to Biecz na tle Małopolski.

Trasa na portalu Just Walk Abouthttp://justwalkabout.pl/trasa/id/35

Trasa na portalu Just Walk About
http://justwalkabout.pl/trasa/id/35

Teraz, z naszą starannie przygotowaną trasą na Twoim smartfonie masz pewność, że zobaczysz wszystko, co najważniejsze! Już dziś ściągnij aplikację Just Walk About
i poznawaj Mały Kraków!

Link do trasy —> http://justwalkabout.pl/trasa/id/35

Znajdź i polub Nas na Facebooku!  —> https://www.facebook.com/Justwalkabout/

just-walk-about-9-l-280x280

 

Opracowała,

Ela Koulechov

Redaktor Justwalkabout.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa, Polska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>