Wyspa Korcula w Chorwacji

Wyspa Korcula uznawana jest za najbardziej zieloną wyspę na Adriatyku. Usytuowana jest między wyspami Hvar i Lastovo oraz Półwyspem Peljesac. Znajdują się tam wspaniałe miasteczka m.in. Korcula, położona w malowniczej zatoczce Vela Luka, czy Lumbarda – która słynie z wyjątkowej, renesansowej dzielnicy. Zwiedzaniu wyspy sprzyja wspaniała pogoda, która jest charakterystyczna dla tej części Dalmacji. W sezonie letnim możemy liczyć na bardzo wysokie temperatury oraz brak opadów.

Wyspa Korcula w ChorwacjiŹródło: musiccamp.pl

Korcula w Chorwacji
Źródło: musiccamp.pl

Korčula lub Czarna Korčula, jak ją, ze względu na gęste lasy, nazywali pierwsi przybysze, jest wyspą morza, słońca, kamienia i wina. Tutejsi mieszkańcy tradycyjnie budowali statki i zajmowali się kamieniarstwem, co częściowo przetrwało do dziś. Przy tym Korčulanie w dalszym ciągu pielęgnują winiarstwo, przez co Korčula szczyci się jednymi
z najbardziej jakościowych win typu Pošip czy Grk.

Korcula widziana z lotu ptakaŹródło: turystyka.wp.pl

Korcula widziana z lotu ptaka
Źródło: turystyka.wp.pl


Legenda mówi…

… że Posejdon porwał ukochaną Korkyrę i przeniósł ją na wyspę, od której wyspa ma dzisiaj swoją nazwę (Korčula – Korkyra).

Najczęściej odwiedzanym miejscem na wyspie Korcula jest miasto Korčula, które zasługuje na miano jednego z najładniejszych w Chorwacji. Zabytkowa stara część miasta położna jest na niewielkim półwyspie. Widziana z góry kształtem kojarzy się ze szkieletem ryby. Od głównej ulicy biegnącej środkiem, odchodzą w obydwu kierunkach boczne. Taki układ miał zapewnić ochronę przed wiatrem i nadmiernym nasłonecznieniem.

Jest wiele zabytków, świadczących o ciekawej historii miasta.
Warto zobaczyć Stare Miasto i jego starożytne budynki oraz wąskie uliczki, katedrę świętego Marka, dom Marco Polo, dziewięć kościołów w centrum starego miasta, mury otaczające całą wyspę, bramę morską, bramę lądową oraz inne ciekawe miejsca.

Zabytkowe kamieniczki stoją tak blisko siebie, że trzeba się między nimi przeciskać.

Zabytkowe kamieniczki stoją tak blisko siebie, że trzeba się między nimi przeciskać.

 

Miasto otaczają fortyfikacje, do których prowadzą monumentalne, neobarokowe schody kończące się Bramą Miejską wychodzącą wprost na starówkę.

Miasto otaczają fortyfikacje, do których prowadzą monumentalne, neobarokowe schody kończące się Bramą Miejską wychodzącą wprost na starówkę.

Port jest położony malowniczo przy zachodnim skraju Starego Miasta.

Port jest położony malowniczo przy zachodnim skraju Starego Miasta.

Wielki podróżnik i odkrywca, Marco Polo, urodził się w mieście Korčula, a jego dom stoi tu do dziś. Jest to jedno z najsłynniejszych miejsc, które każdego roku przyciąga tłumy turystów do Korčuli.

Dom Marco Polowww.escapador.pl

Dom Marco Polo
www.escapador.pl

Każdego roku 7 września odbywa się inscenizacja bitwy i moment pojmania Marco Polo. To z całą pewnością największe wydarzenie na wyspie, które przyciąga uwagę. Z kolei latem można uczestniczyć w Festiwalu Marco Polo czyli uroczystości ku czci pieśni i wina.

W mieście oprócz wspomnianego już Domu Marco Polo na uwagę zasługuje wiele cennych zabytków. W XVI wieku Korčula została otoczona murami obronnymi, które niestety
w XIX wieku w większości uległy zniszczeniu. Idąc główną ulicą dojdziemy do katedry św. Marka z dobudowaną do niej kaplicą św. Rocha, która miała chronić mieszkańców przed epidemiami.

Katedra Św. Marka w Korculi www.holidaycheck.pl

Katedra Św. Marka w Korculi
www.holidaycheck.pl

Obok Katedry wznosi się Pałac Biskupi, gdzie znajduje się skarbiec. Naprzeciw katedry w Pałacu Gabrieli z XVI wieku znajduje się Muzeum Miejskie.

Muzeum Miejskie w Korculiwww.malypodroznik.pl

Muzeum Miejskie w Korculi
www.malypodroznik.pl

Na uwagę zasługuje również prowadząca na stare miasto Brama Morska.

Korcula Brama Morskawww.morskiewidziadla.eu

Korcula Brama Morska
www.morskiewidziadla.eu

Mieszkańcy Korčuli są dumni ze swego sławnego rodaka. W sklepach z szyldem Marco Polo sprzedaje się pamiątki po wielkim żeglarzu: kopie map, lunety i kompasy z epoki czy bardziej współczesne – koszulki z jego imieniem.

Sklep Marco Polowww.poznaj-swiat.pl

Sklep Marco Polo
www.poznaj-swiat.pl

Warto również zawitać do którejś z miejscowych restauracji i spróbować sałatki
z ośmiornic, brodetu lub solonych sardeli. Aby spróbować jednego z dań kuchni dalmatyńskiej, należy udać się do takich restauracji jak „Marco Polo“, „Aborda“, „Bilin Žal“ lub tawern „Adio Mare“, „Briškula“ i „Gajeta“.

Widok na Stare Miasto

Widok na Stare Miasto

Wyspa znana jest również z moreški czyli tańca wojennego z mieczami, który ma symbolizować zwycięstwo chrześcijan nad muzułmanami.

Moreškawww.croatiaweek.com

Moreška
www.croatiaweek.com

Wyspa Korcula słynie głównie jako „wyspa wina”, gdzie wytwarza się m.in. Pošip, Rukatac, Lumbarda Grk. Z miejscowych winogron, dojrzałych w pełnym słońcu wyspiarze wyczarowują prawdziwą ambrozję.

Miłośnicy aktywnego wypoczynku pokochają tą wyspę, gdyż świetnie się nadaje do uprawiania prawie wszystkich sportów wodnych, takich jak żeglarstwo, surfing, narty wodne, pływanie, nurkowanie i inne.

Nurkowanie (Korcula,Chorwacja)diveadvisor.com

Nurkowanie (Korcula,Chorwacja)
diveadvisor.com

Korčula daje niezliczone możliwości rozrywki w okresie letnim. Każda miejscowość na wyspie ma osobny program, dzięki czemu praktycznie codziennie można znaleźć coś dla siebie. W mieście obchodzone są tradycyjne uroczystości rybackie, podczas których można rozkoszować się muzyką Dalmacji, lokalnym jedzeniem i dobrym winem. Imprezowicze znajdą zabawę do białego rana w barach i klubach nocnych, natomiast osoby preferujące romantyczny nastrój powinny udać się do jednej z restauracji lub posłuchać występów tradycyjnych chórów.

Zapraszamy do pobrania trasy z portalu justwalkabout.pl, która poprowadzi Was po najbardziej zielonej wyspie na Adriatyku.

Trasa po Korculi na Just Walk Abouthttp://justwalkabout.pl/trasa/id/10098

Trasa po Korculi na Just Walk About
http://justwalkabout.pl/trasa/id/10098

Link do trasy —> http://justwalkabout.pl/trasa/id/10098

Znajdź i polub Nas na Facebooku!  —> https://www.facebook.com/Justwalkabout/

just-walk-about-9-l-280x280

 

Opracowała,

Ela Koulechov

Redaktor Justwalkabout.pl

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa, Reszta świata. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>