Głównym traktem starego Gdańska

Tym razem zapraszamy was na spacer Drogą Królewską, która jest najpopularniejszą trasą turystyczną Głównego Miasta. Trasa prowadzi od Bramy Wyżynnej przez ulicę Długą i Długi Targ, schodząc ku malowniczej Motławie. W przeszłości był to główny trakt miejski, z którego korzystali monarchowie, dziś skupia najważniejsze zabytki gdańskiego Głównego Miasta. 

Ulica Długa i Długi Targ http://www.zwiedzanietrojmiasta.pl

Ulica Długa i Długi Targ
http://www.zwiedzanietrojmiasta.pl

Pierwszą budowlą, jaka ukaże się naszym oczom, jest Brama Wyżynna.
Zbudowana w drugiej połowie XVI w. w pasie umocnień, stanowiła główny wjazd do Gdańska, pełniąc funkcję zarówno obronną, jak i reprezentacyjną. Początkowo ceglana, surowa, została później przyozdobiona i dziś zdobią ją m.in. herby: Polski, Gdańska i Prus Królewskich, w charakterystycznym układzie.

Z bliska dostrzeżemy również trzy łacińskie sentencje, przypominające
o najważniejszych wartościach w życiu państwa i społeczeństwa. Są to:

  • Iustitia et pietas duo sunt regnorum omnium fundamenta
    (Sprawiedliwość i pobożność są podstawą wszystkich państw)
  •  Civitatibus haec optanda bona maximae: pax, libertas, concordia
    (Dobrami najbardziej godnymi pożądania przez społeczeństwa są: pokój, wolność, zgoda)
  • Sapientissimae fiunt omnia que pro republica fiunt
    (Najmądrzej czyni się wszystko, co czyni się dla Rzeczypospolitej)
Brama Wyżynna http://butterfield-reignbeau.blogspot.com

Brama Wyżynna
http://butterfield-reignbeau.blogspot.com

Elementem dawnych fortyfikacji jest także Zespół Przedbramia z XIVw., w którego skład wchodzi Katownia, dawne miejsce publicznych kaźni oraz Wieża Więzienna.
Ten drugi obiekt służył za miejskie więzienie do XIX w., czego świadkiem są pozostałości pręgierza (słupa, do którego przywiązywano skazańców). Obecnie w Przedbramiu mieści się Muzeum Bursztynu, który jest symbolem bałtyckiego wybrzeża.

Zespół Przedbramia ulicy Długiej - Katownia z Wieżą Więzienną http://www.gdansk4u.pl

Zespół Przedbramia ulicy Długiej – Katownia z Wieżą Więzienną
http://www.gdansk4u.pl

Muzeum Bursztynu http://www.czytamyigramy.pl

Muzeum Bursztynu
http://www.czytamyigramy.pl

W niewielkiej odległości od Przedbramia, znajduje się Brama Złota oraz przylegający do niej dwór Bractwa św. Jerzego. Ta druga budowla, wzniesiona pod koniec XV w., posiada późnogotycką, regularną sylwetkę oraz czterospadowy dach z wieżyczkami i figurą św. Jerzego na szczycie. Dwór służył Bractwu do jego rozwiązania w 1798 r. Nieco późniejsza Złota Brama z początku XVII w. posiada dwupoziomową fasadę
i cztery ogromne okna oraz wspaniałą oprawę gzymsowo-kolumnową. Stylem nawiązuje do budownictwa niderlandzkiego i włoskiego, charakterystycznego dla gdańskiej architektury.

Dwór bractwa św. Jerzego i Brama Złota http://www.urloplany.pl

Dwór bractwa św. Jerzego i Brama Złota
http://www.urloplany.pl

Spośród licznych kamieniczek ciągnących się wzdłuż ulicy Długiej, wyróżnia się Dom Uphagena, należący kiedyś do rodziny kupieckiej lubiącej przepych. Kamienicę można zwiedzać w środku, podziwiając dawny układ architektoniczny wnętrza, odwiedzając przy okazji oddział Muzeum Historycznego.

Dom Uphagena - Muzeum Historii Miasta Gdańska http://pomorskie.travel

Dom Uphagena – Muzeum Historii Miasta Gdańska
http://pomorskie.travel

Warto także zatrzymać się przed jeszcze jedną kamienicą, przy ul. Długiej 28, zwaną Domem Ferberów. Był to bardzo wpływowy ród gdański, a jeden z jego przedstawicieli, Eberhard Ferber, burmistrz miasta, zwany był nawet „królem Gdańska”. Za życia właścicieli kamienica zyskała sobie nazwę „Adam i Ewa” – od dekoracji na drzwiach, ukazującej scenę wypędzenia z raju. Z kamienicą wiąże się wiele legend, a także dawne obyczaje. Przykładowo, idący na stracenie skazaniec zatrzymywał się przed „Adamem i Ewą”, a nad jego głową łamano biały kij, symbolicznie kończąc w ten sposób jego życie. Dzisiejszy wygląd bogato zdobionej kamienicy, choć zrekonstruowany po zniszczeniach II w. ś., odzwierciedla manierystyczny styl złotego wieku gdańska.

Dom Ferberów ul. Długa 28 http://gdansk.fotopolska.eu

Dom Ferberów ul. Długa 28
http://gdansk.fotopolska.eu

Wśród innych kamienic uwagę zwraca jedna z najwspanialszych – tzw. Lwi Zamek przy
ul. Długiej 35. Kamienica z II poł. XVI w. swoją nazwę zawdzięcza dwóm lwom zdobiącym portal. Dawniej znajdowały się one na przedprożu, które jednak rozebrano. W bogatej ornamentyce manierystycznej fasady, świadczącej o zamożności właścicieli, widoczne są wpływy niderlandzkie.

Lwi Zamek ul. Długa 35 http://www.polskaniezwykla.pl

Lwi Zamek ul. Długa 35
http://www.polskaniezwykla.pl

Ostatnią kamienicą na południowej pierzei ulicy Długiej jest Dom Schumannów. Wyróżnia się on bogatymi zdobieniami, gzymsami i pilastrami. Obecnie mieści się tu hotel i informacja turystyczna.

Dom Schumannów http://gdansk.fotopolska.eu

Dom Schumannów
http://gdansk.fotopolska.eu

Najbardziej reprezentacyjnym obiektem naszej trasy jest Ratusz Głównego Miasta.
Jest to jedna z najwspanialszych budowli północnej Europy, świadcząca
o bogactwie i potędze miasta. Początki jego budowy sięgają XIV w., a jego rozbudowa wiąże się z przybyciem króla Kazimierza Jagiellończyka, który potwierdzając dotychczasowe przywileje miasta, dodał  do jego herbu koronę. Po pożarze w połowie XVI w., ratusz przebudowano w stylu renesansowym, umieszczając przy okazji na iglicy wieży złocony posąg Zygmunta II Augusta. W budynku ratuszu mieści się główna siedziba Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, a jego najbardziej reprezentacyjną salą jest tzw. Sala Czerwona.

Ratusz Głównego Miasta - siedziba MHMG http://www.trojmiasto.pl

Ratusz Głównego Miasta – siedziba MHMG
http://www.trojmiasto.pl

Ulica Długa przechodzi w Długi Targ, pełniący rolę rynku, dawniej miejsca wymiany handlowej z kupcami i rybakami. Dawne kamienice bogatych mieszczan zostały jednak zamienione przez nowożytną architekturę. Najbardziej charakterystycznym obiektem na Długim Targu, będącym jednocześnie jednym z symboli gdańska, jest fontanna Neptuna. Pierwsza fontanna stanęła w tym miejscu już w 1549 r., a obecna pochodzi
z 1633 r. Replika fontanny znalazła się w parku Mini Europa w Brukseli.

Fontanna Neptuna http://www.gdyniagdansk.com.pl

Fontanna Neptuna
http://www.gdyniagdansk.com.pl

Fontanna stoi tuż przed Dworem Artusa, a właściwie Dworem Króla Artusa. Jego nazwa pochodzi od legendarnego brytyjskiego władcy, króla Artura. Jego imieniem nazywano
w Anglii i państwach germańskich miejsca spotkań rycerstwa  i patrycjatu. W Polsce Dwory Artusa były budowane i odwiedzane przez mieszczaństwo. Kwitło tu życie towarzyskie
i artystyczne, a przedstawiciele niższych warstw społecznych nie mieli wstępu. Dwór można zwiedzać w środku, podziwiając gotycki wystrój, w którym mieści się oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. 

Dwór Króla Artusa http://mapy.emiejsca.pl\

Dwór Króla Artusa
http://mapy.emiejsca.pl

Jednym z najpiękniejszych budynków na Długim Targu jest także Złota Kamienica, zwana także „Domem Speymana”, lub „Domem Steffensów”. Jej fasadę zdobią głowy władców i wodzów, sceny batalistyczne i herby fundatorów. Ciekawostką jest, że dekoracje znajdujące się na obecnej fasadzie początkowo przeznaczone były na tylną elewacje, jednak wykorzystano je po tym, jak tamte wiezione z Włoch drogą morską, zatonęły.

Złota Kamienica http://www.polskaniezwykla.pl

Złota Kamienica
http://www.polskaniezwykla.pl

Trasę zamyka Zielona Brama nad Motławą, będąca prawdopodobnie najstarszą bramą wodną w Gdańsku. Okazała budowla z  II poł. XVI w., z trzema przejazdami, nawiązuje do bramy triumfalnej i jest przykładem manieryzmu niderlandzkiego. Jej dostojny wygląd związany jest z funkcją, jaką miała pełnić – miała ona bowiem gościć królów, przybywających do Gdańska. W bramie mieści się obecnie Gdańska Galeria Fotografii.

Zielona Brama http://jurek.flog.pl

Zielona Brama
http://jurek.flog.pl

Gdańsk, miasto Neptuna i bursztynu, jest bez wątpienia jedną z najpiękniejszych destynacji turystycznych w Polsce. Oprócz spaceru wzdłuż Motławy, obowiązkowe jest przejście najważniejszym traktem Głównego Miasta. Trasa prowadzi przez większość najważniejszych zabytkowych obiektów starego Gdańska, pozwalając podziwiać charakterystyczną architekturę, poznawać historię i chłonąć wyjątkowy klimat miasta. Spacer ułatwia nasza trasa, którą już dziś możesz ściągnąć wprost na swojego smartfona
z aplikacją Just Walk About!

Głównym traktem starego Gdańska na Just Walk Abouthttp://justwalkabout.pl/trasa/id/40

Głównym traktem starego Gdańska na Just Walk About
http://justwalkabout.pl/trasa/id/40

 

Link do trasy —> http://justwalkabout.pl/trasa/id/40

Znajdź i polub Nas na Facebooku!  —> https://www.facebook.com/Justwalkabout

just-walk-about-9-l-280x280

 

Opracowała,

Ela Koulechov

Redaktor Justwalkabout.pl

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa, Polska. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>